Pogoń Szczecin. Powrót do pucharów

Najlepszym zawodnikiem Pogoni Szczecin w maju został wybrany Rafał Kurzawa.


Rafał Kurzawa został najlepszym piłkarzem Pogoni Szczecin w maju! Takiego wyboru dokonali kibice „Dumy Pomorza”. To ostatnia nagroda miesiąca w sezonie 2020/2021. 28-letni pomocnik otrzymał 52% głosów kibiców i wyprzedził Michała Kucharczyka (37%) i Benedikta Zecha (11%).

W sezonie 2020/2021 ranking nosił nazwę Lexus Szczecin Zawodnik Miesiąca. Nagrodą jest pamiątkowa statuetka oraz prezent w postaci tygodniowego użytkowania wybranego auta z gamy proponowanej przez Lexusa.

Oto lista triumfatorów w poszczególnych miesiącach:
Sierpień 2020 – Dante Stipica
Wrzesień 2020 – Damian Dąbrowski
Październik 2020 – Dante Stipica
Listopad 2020 – Dante Stipica
Grudzień 2020 – Kacper Kozłowski

Jesień 2020 – Dante Stipica

Luty 2021 – Damian Dąbrowski
Marzec 2021 – Michał Kucharczyk
Kwiecień 2021 – Michał Kucharczyk
Maj 2021 – Rafał Kurzawa

Czekali 16 lat

Po 16 latach przerwy szczecińska Pogoń ponownie zagra w europejskich pucharach. Pierwszą potyczką w sezonie 2021/2022 będzie dla „portowców” pojedynek w Lidze Konferencji, to nowe europejskie rozgrywki.

Ostatnim zagranicznym przeciwnikiem Pogoni była czeska Sigma Ołomuniec, z którą w nieistniejącym już Pucharze Intertoto. Wówczas w dwumeczu górą byli Czesi (0:1, 0:0). Rewanż odbył się na stadionie przy ulicy Twardowskiego 9 lipca 2005 roku. Od tamtej pory, jeśli „portowcy” mierzyli się z zespołami spoza naszego kraju, to były to wyłącznie mecze towarzyskie i sparingowe.

Szybkie rozstania

Teraz „portowcy” grę w europejskich pucharach, tak samo jak w latach 1984, 1987 i 2001, wywalczyli sobie, zajmując wysokie miejsce w tabeli ekstraklasy. We wspominanych przypadkach przygody z Pucharem UEFA kończyły się szybko, bo na pierwszym przeciwniku. Pogoń odpadała kolejno z niemieckim 1. FC Koeln, włoskim Hellasem Verona i islandzkim Fylkirem Reykijavik.

Puchar UEFA w ostatnich latach przeszedł metamorfozę na Ligę Europy, w niej jednak póki co ekipa trenera Kosty Runjaicia nie ma szansy zagrać. W rankingu lig europejskich PKO Ekstraklasa jest sklasyfikowana na miejscu, które mistrzowi Polski gwarantuje grę w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a po ewentualnej porażce w eliminacjach do Ligi Europy. Kolejne dwa miejsca (lub trzy, przy odpowiednich rozstrzygnięciach w Pucharze Polski), premiowane są grą w eliminacjach do Ligi Konferencji.

Polskę w tym roku będą reprezentować Legia Warszawa (eliminacje Ligi Mistrzów), Raków Częstochowa, Pogoń i Śląsk Wrocław (eliminacje Ligi Konferencji). „Portowcy” do gry przystąpią od II rundy eliminacji. Łącznie od I rundy w rozgrywkach wezmą udział 184 drużyny z 55 federacji. Losowanie II rundy obędzie się 16 czerwca. 19 lipca zaplanowane jest losowanie potencjalnych rywali w III rundzie, o którą Pogoń powalczy 22 i 29 lipca.

„Duma Pomorza” nie jest rozstawiona w losowaniu II rundy, więc może trafić na mocne zespołu. Wśród potencjalnych rywali są między innymi szwajcarski FC Basel, holenderski Feyenoord Rotterdam, grecki PAOK Saloniki czy czeska Viktoria Pilzno.Przygotowania za pasem

Przygotowania do nowego sezonu piłkarze Pogoni rozpoczną 14 czerwca (poniedziałek). Pierwsze dni poświęcone zostaną testom medycznym, a w trakcie następnych „portowcy” będą szlifować formę na boisku. 23 czerwca (środa) rozpocznie się zgrupowanie w Opalenicy, które potrwa do 3 lipca (sobota). Zaplanowane są trzy mecze kontrolne, ale sparingpartnerzy nie są jeszcze znani.

Ostatni etap okresu przygotowawczego odbędzie się w Szczecinie. Na własnych obiektach granatowo-bordowi będą pracować bezpośrednio przed pierwszymi spotkaniami o stawkę. W tym okresie Pogoń zagra kolejny mecz sparingowy.


Na zdjęciu: Rafał Kurzawa został najlepszym piłkarzem Pogoni w maju.

Fot. Rafał Rusek/PressFocus

Komentarze