Rekord Bielsko-Biała. Tydzień łez

Rekord Bielsko-Biała stracił dwóch napastników, z których jeden był najlepszym snajperem w zespole.


Po rundzie jesiennej Rekord Bielsko-Biała w tabeli grupy III trzeciej ligi zajmuje… trzecie miejsce, tracąc do lidera, rezerw Rakowa Częstochowa, pięć „oczek”. Od drugiej w tabeli Polonii Bytom dzieli go zaledwie jeden punkt. Wydawałoby się, że zespół dowodzony przez trenera Dariusza Mrózka będzie poważnym kandydatem do awansu do eWinner 2. Ligi. Ale jego szanse zostały poważnie zredukowane, bo bielszczanie w grudniu, w ciągu zaledwie tygodnia, stracili dwóch napastników, którzy w rundzie jesiennej strzelili łącznie 20 bramek! Czyli prawie połowę dorobku całego zespołu!

Odrzucił ofertę

Mimo propozycji ze strony Rekordu przedłużenia wygasającej umowy kontraktowej Marcin Wróbel zdecydował się na kontynuowanie kariery w drugoligowym Hutniku Kraków. Wychowanek Jeleśnianki Jeleśnia trafił do Rekordu latem 2018 roku zza  miedzy, bo z bialskiej Stali. Przez 4,5 roku spędzonego w klubie z Cygańskiego Lasu Marcin Wróbel zagrał w 98 meczach na poziomie III ligi, w których 40 razy wpisał się na listę zdobywców bramek. W spotkaniach Pucharu Polski na szczeblu lokalnym, regionalnym i centralnym strzelił 25 gol. Zapewne ten okazały dorobek strzelecki byłby jeszcze większy, gdyby na początku sezonu 2020/2021 nie „wyhamowała” go kontuzja stawu kolanowego. W rundzie jesiennej bieżącego sezonu w III lidze w 17 meczach strzelił 16 goli, w tym hat-tricka z Gwarkiem Tarnowskie Góry (4:2). Do tego dołożył jedno trafienie w rozgrywkach Pucharu Polski (w meczu z Chełmianką Chełm). Skuteczniejszym łowcą bramek niż Wróbel był tylko Dariusz Wolny z Polonii Bytom, który 19 razy zmusił bramkarzy rywali do kapitulacji.

Krok do ekstraklasy

W piątek, 16 grudnia, z zespołem trenera Dariusza Mrózka rozstał się 18-letni napastnik Szczepan Mucha, który został nowym zawodnikiem Piasta Gliwice. Z przedstawicielem ekstraklasy związał się kontraktem obowiązującym do 30 czerwca 2026 roku. Spośród kilku opcji zmiany barw klubowych, młody napastnik wybrał właśnie klub z Okrzei. Nowy nabytek „Piastunek” przebywa w tej chwili z zespołem Aleksandara Vukovicia na zgrupowaniu w Wałbrzychu.

Do drużyny z ulicy Startowej Mucha trafił z Drzewiarza Jasienica jako 10-letni chłopak. W III lidze zadebiutował przed trzema laty, dokładnie 23 listopada 2019 roku w meczu z Polonią Bytom (0:1). Szansę debiutu 15-letniemu chłopakowi na tym szczeblu rozgrywek dał ówczesny trener „rekordzistów”, Piotr Jaroszek. Pod skrzydłami obecnego szkoleniowca bielszczan, Dariusza Mrózka, Szczepan Mucha rozegrał w III lidze 61 spotkań, w których strzelił 12 goli. Do tego trzeba dodać 8 bramek w Pucharze Polski.

W bieżących rozgrywkach wychowanek Drzewiarza Jasienica w 13 meczach w III lidze zdobył cztery bramki oraz dwie w dwóch meczach Pucharu Polski, w tym z Pogonią Szczecin.

Drzemiący w Musze potencjał dostrzegł selekcjoner reprezentacji Polski u-19, Marcin Brosz. W sierpniu br. zaprosił zawodnika Rekordu na konsultację do Redy, a następnie powołał go na turniej I rundy eliminacji do Mistrzostw Europy, w tej kategorii wiekowej. Zadebiutował w drużynie narodowej 21 września br., w wygranym 2:0 meczu z Bośnią i Hercegowiną. 

Dwa autografy

Tuż po zakończeniu rundy jesiennej nowe umowy z Rekordem podpisali dwaj zawodnicy – 23-letni obrońca Mateusz Madzia i o trzy lata młodszy pomocnik Bartosz Kowalczyk. Pierwszy z wymienionych, który jest wychowankiem bielskiego klubu, podpisał kontrakt obowiązujący do końca sezonu 2023/2024. Natomiast Kowalczyk, który jest wychowankiem Zagłębia Sosnowiec, trafił do ekipy z Cygańskiego Lasu z drużyny 1. FC Katowice w 2015 roku. Jego nowa umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2023 roku.

Na zakończenie podajemy listę sparingpartnerów, z jakimi podopieczni Dariusz Mrózka zagrają w zimowym okresie przygotowawczym. Ich przeciwnikami będą: GKS Katowice (14 stycznia), GKS Jastrzębie (21 stycznia), MRKS Czechowice-Dziedzice (1 lutego), Drzewiarz Jasienica (4 lutego), Hutnik Kraków (11 lutego), Cracovia II Kraków (18 lutego) i GKS II Tychy (25 lutego).


Na zdjęciu: Marcin Wróbel (z prawej) zdecydował przenieść się z Rekordu do II-ligowego Hutnika Kraków.

Fot. Krzysztof Dzierżawa/PressFocus