Reprezentacja Polski. Nowy, mocny kandydat

Wciąż nie wiadomo kto będzie nowym trenerem biało-czerwonych. Na giełdzie co chwila pojawiają się nowi kandydaci. Najnowszym jest Zoran Terzić.


O możliwym przejęciu naszej drużyny narodowej przez Serba poinformowały włoski media. „Na stole leży realna oferta, na którą Terzić będzie musiał odpowiedzieć w najbliższych dniach. Jednocześnie oczywiście pojawiła się propozycja przedłużenia umowy w kraju, w którym pracuje od 19 lat, stając się jednym z najbardziej utytułowanych trenerów na świecie” – napisał portal volleynews.it.

A dziennikarz Alessandro Garotta dodał na twitterze: „Do długiej listy kandydatów na zastępstwo Jacka Nawrockiego na stanowisku żeńskiej reprezentacji kobiet dołącza Zoran Terzić, obecny trener Serbii”. Jak podał Garotta z listy kandydatów miał odpaść Daniele Santarelli, który prawdopodobnie przedłuży kontrakt z reprezentacją Chorwacji.

Kandydatura Terzicia jest nieoczekiwana. 55-letni szkoleniowiec od lat z powodzeniem pracuje z kadrą Serbii, zdobywając z nią mnóstwo medali. Największe sukcesy to: złoto (2018) i brąz (2006) mistrzostw świata, złoto mistrzostw Europy (2011, 2017 i 2019) oraz srebro (2016) i brąz (2020) igrzysk olimpijskich.

Terzić odnosił też sukcesu w pracy z klubami. Ma na koncie mistrzostwa Serbii i Czarnogóry (2002-04) z Crveną Zvezdą Belgrad, mistrzostwa Rumunii (2007-10) z CSU Galati, mistrzostwo Szwajcarii (2016) z Volero Zurich oraz mistrzostwo Rosji (2018) z Dynamem Moskwa. Od 2018 roku pracuje w Fenerbahce Stambuł, sięgając z nim po srebro (2021) i brąz (2019) w mistrzostwach Turcji.

Terzić to o kolejny zagraniczny szkoleniowiec, który wyraża zainteresowanie pracą z polskim zespołem. Na nieoficjalnej liście pojawiają się bardzo znani trenerzy, głównie Włosi, między innymi: Stefano Lavarini (Igor Gorgonzola Novara), Massimo Barbolini (Savino Del Bene Scandicci), Giuseppe Cuccarini (obecnie bez klubu, w przeszłości pracował m.in. w Grupie Azoty Chemiku Police i ŁKS Commercecon Łódź), były trener naszej męskiej kadry Stephane Antiga (Developres Bella Dolina Rzeszów), Rosjanin Jurij Mariczew, były opiekun Chemika Turek Ferhat Akbas (Eczacibasi Stambuł) i jedyny Polak w tym gronie Grzegorz Wagner.

Na zdjęciu: Zoran Terzić stworzył z serbskiej reprezentacji światową potęgę.

Fot. PressFocus