Rozwój Katowice. Wyprzedaż na Zgody

Rozwój definitywnie kończy 46-letni pobyt na obiekcie przy ul. Zgody 28. Teren przy KWK „Wujek” opuścił 1,5 roku temu, po spadku z II ligi.


Od tamtej pory biuro klubu znajduje się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Mikołowskiej, a ośrodek treningowy – na miejskim obiekcie „Kolejarza” przy ul. Alfreda. Przy Zgody nadal można jednak było spotkać klubowego gospodarza Józefa Paszka, od czasu do czasu funkcjonowała pralnia.

– Kończymy obecnie ostatni etap wielomiesięcznej wyprowadzki, którą nota bene też trochę pokrzyżowała pandemia. Dzięki uprzejmości Spółki Restrukturyzacji Kopalń możemy to zrobić w normalnych warunkach, a nie gwałtownie – mówi Marcin Nowak, wiceprezes Rozwoju. Część sprzętów klub sprzedał już latem 2019, ale część ma jeszcze na stanie. Na nabywcę czekają m.in. ławki z praktycznie nowej, oddanej do użytku w 2018 roku szatni, a także mnóstwo innych niepotrzebnych już rzeczy – od bramek meczowych, krzesełek stadionowych, elementów ogrodzenia, przez kosiarkę, świetlną tablicę zmian, stoły konferencyjne, szafy pancerne, klimatyzatory, a nawet elementy systemu biletowego, jak drukarki, skanery, kamery monitoringu czy serwerownię.

W obozie Rozwoju wszyscy są ciekawi, jaki będzie los tych terenów, które klub musiał opuścić z przyczyn finansowych, nie będąc już w stanie dźwigać statusu płatnika czynszu względem SRK. To w połączeniu z koniecznością utrzymywania obiektu przy Zgody pochłaniało z rocznego budżetu około 700 tysięcy złotych.


Czytaj jeszcze: 7 milionów za dawny Rozwój

– Mówi się o ogłoszeniu przetargu na nabycie tych terenów, na których na razie cały czas obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego związany z terenami sportowymi i rekreacyjnymi. Sami jesteśmy ciekawi wyników tego przetargu – kto do niego przystąpi, jakie będzie miał plany… Na to jednak nie mamy wpływu – przyznaje wiceprezes Nowak.

Włodarze klubu, który 27 listopada skoczył 95 lat, z niecierpliwością czekają na nową rzeczywistość. A takową będą przenosiny na ul. Asnyka w dzielnicy Piotrowice, gdzie w tym roku rozpoczęła się budowa miejskiego obiektu sportowego, na którym wedle deklaracji miasta Rozwój będzie mógł zakotwiczyć. Prace mają zostać ukończone w połowie 2022 roku.


Fot. Maciej Grygierczyk