Stadion Śląski zaprasza na mityng roku!

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zapewniają, że niemal wszystko jest już gotowe do jubileuszowej, 10. edycji mityngu, który po raz drugi odbędzie się na Stadionie Śląskim.

Od 2009 roku impreza poświęcona pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej przeszła drogę od kameralnego spotkania sportowych przyjaciół Kamili Skolimowskiej do prestiżowego mityngu, znanego i docenianego w świecie.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej śląskiej edycji Memoriału, rywalizację lekkoatletycznych gwiazd oglądało z trybun chorzowskiego giganta blisko 41 tysiące widzów. Znakomite wyniki sportowe sprawiły, że impreza sklasyfikowana została przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) na 20. miejscu wśród wszystkich mityngów na świecie. Doskonała organizacja zawodów oraz rekordowa frekwencja przełożyły się także na zwycięstwo w kategorii Impreza Roku podczas Gali Złote Kolce – najbardziej prestiżowych nagród w krajowej lekkoatletyce przyznawanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Inwestycja w lekkoatletykę

Przez dziewięć edycji na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej wystartowało wielu znakomitych sportowców, z jedną z największych gwiazd w historii lekkiej atletyki, Usainem Boltem na czele. Był to jedyny start legendarnego Jamajczyka w Polsce. Zapraszanie takich gwiazd możliwe jest dzięki wsparciu partnerów i sponsorów mityngu – województwa śląskiego i firmy LOTTO.

– Choć organizujemy tu różnorodne wydarzenia, to Stadion Śląski żyje sportem. Śmiało mogę powiedzieć, że to narodowy stadion lekkoatletyczny. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to jedno z najważniejszych lekkoatletycznych wydarzeń na świecie. Dobrych emocji nie zabraknie. Konsekwentnie inwestujemy w lekkoatletykę i to przynosi efekty. Jestem przekonany, że kolejna edycja memoriału będzie jeszcze lepsza od poprzedniej – zaznaczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Dom królowej

Stadion Śląski, z nowoczesną i chwaloną przez zawodników za szybkość bieżnią lekkoatletyczną, staje się domem „królowej sportu”. Obiekt, ubiegający się o organizację mistrzostw Europy w 2024 roku, jest znakomitą reklamą nowoczesnej infrastruktury sportowej.

– Stadion Śląski dysponuje ogromnym potencjałem, jeżeli chodzi o organizację wydarzeń lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. Obiekt z przytupem wrócił do świata polskiego sportu. Zawodnicy bardzo wysoko ocenili infrastrukturę lekkoatletyczną, szczególnie bieżnię, która sprzyja osiąganiu rekordowych wyników. Cieszę się, że na Stadionie Śląskim znów zagoszczą najwspanialsi lekkoatleci świata, którzy z pewnością dostarczą publiczności niezapomnianych wrażeń sportowych – przyznał wiceprezes obiektu Krzysztof Klimosz.

Dla Stadionu Śląskiego Memoriał to nie tylko prestiż, ale kolejny test sprawności organizacyjnej i popularności przed czekającymi go lekkoatletycznymi imprezami największej rangi. W sierpniu obiekt został wyznaczony przez światowe stowarzyszenie federacji lekkoatletycznych (IAAF) na gospodarza IAAF World Relays w 2021 roku, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet. W przyszłym roku Stadion Śląski czeka zaś ostatnia prosta w wyścigu z Mińskiem o miano gospodarza mistrzostw Europy w 2024 roku. W dalszej perspektywie są natomiast starania o mistrzostwa świata królowej sportu.

Śląski dodaje mocy

Tegoroczny czempionat globu odbędzie się już za dwa tygodnie w Dausze (27 września – 6 października) i dla polskich gwiazd będzie to ostatni sprawdzian formy. Z Chorzowa biało-czerwoni udadzą się bezpośrednio do Belek w Turcji, gdzie będą szlifować formę przed MŚ. – Na Śląskim biega mi się wyjątkowo. Na trybunach będą moi bliscy, będę mogła zaraz po biegu do nich podejść. To znakomite uczucie, które dodaje mi mocy – podkreśla mistrzyni Polski na 100 metrów i niepokonana w trzech startach na Śląskim Ewa Swoboda, mieszkanka Żor.
LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to także liczne imprezy towarzyszące. 14 września od godz. 15.00 na błoniach Stadionu Śląskiego wyrośnie miasteczko lekkoatletyczne, z mnóstwem atrakcji dla całych rodzin. Kilka godzin przed głównym mityngiem płytę stadionu opanują młodzi adepci „królowej sportu”.

Początek sportowej rywalizacji o godzinie 16.00. Bramy obiektu będą otwarte godzinę wcześniej. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

Komentarze