Stomil Olsztyn – GKS 1962 Jastrzębie. Wieczór ukraiński

Piłkarze GKS-u 1962 Jastrzębie odnieśli pierwsze zwycięstwo, odkąd ich trenerem został Paweł Ściebura.

Stoper drużyny z Jastrzębia Zdroju Adam Wolniewicz nie rzucał słów na wiatr przed wyjazdem do Olsztyna, deklarując, że jego drużynę interesuje zwycięstwo w pucharowej potyczce. Spotkanie zakończyło się wygraną gości, a pieczęć na ich awansie położył Farid Ali.

Mecz rozpoczął się po myśli gości, bowiem już w 10 minucie Adam Wolniewicz w zamieszaniu na polu karnym gospodarzy wykazał najwięcej sprytu i zmusił do kapitulacji łotewskiego bramkarza Stomilu, Vjaczeslavsa Kudrjavcevsa. Im dalej jednak w las, tym podopiecznym Pawła Ściebury było trudniej. Pięć minut po trafieniu Wolniewicza na listę zdobywców bramek wpisał się inny Łotysz, Nikita Kovalonoks, doprowadzając do wyrównania. Do przerwy warto jeszcze było odnotować strzał Japończyka Koki Hinokio (31 min), który zmusił do maksymalnego wysiłku nowego kapitana jastrzębian, Mariusza Pawełka. Rywalom pięknym za nadobne odpłacił w 37 minucie Marek Mróz, lecz futbolówkę po jego strzale zza pola karnego golkiper Stomilu sparował na korner.

W 57 minucie gospodarze objęli prowadzenie, gdy Pawełka strzałem głową pokonał stoper Serafin Szota. Nie zrażeni takim obrotem sprawy jastrzębianie zwarli szyki i w 76 minucie doprowadzili do wyrównania po strzale Farida Alego z kilku metrów. W tej sytuacji ukraiński pomocnik nie miał prawa spudłować. Niecałą minutę później piłkarze GKS-u domagali się rzutu karnego, sugerując sędziemu zagranie ręką Juricha Caroliny, lecz Paweł Pskit pozostał niewzruszony. W 79 minucie po podaniu Carlony w dogodnej sytuacji znalazł się Sam van Huffel, lecz trafił prosto w ręce bramkarza rywali. Tych, którzy spodziewali się dogrywki, wyprowadził z błędu Farid Ali, strzelając zwycięskiego gola dla jastrzębian w 90 minucie spotkania. Jest to pierwsza wygrana GKS-u 1962 Jastrzębie, odkąd trenerem tego zespołu został Paweł Ściebura.

Stomil Olsztyn – GKS 1962 Jastrzębie 2:3 (1:1)

0:1 – Wolniewicz, 10 min, 1:1 – Kovalonoks, 15 min, 2:1 – Szota, 57 min (głową), 2:2 – Ali, 76 min, 2:3 – Ali, 90 min.

STOMIL: Kudrjavcevs – Bucholc, Sadowski (81. van Weert), Biedrzycki, Szota, Carolina – Van Huffel, Spychała (70. Jarosz), Tecław, Hinokio – Kovalonoks (70. Loshi). Trener Adam MAJEWSKI.

GKS 1962: Pawełek – Słodowy, Wolniewicz, Bondarenko, Kulawiak – Ali, Feruga, Mróz, Skórecki, Jadach – Rumin (70. Szczepan). Trener Paweł ŚCIEBURA.

Sędziował Paweł Pskit (Łódź). Widzów 770.

Żółte kartki: Van Weert, Carolina.

Na zdjęciu: Farid Ali był niekwestionowanym bohaterem meczu ze Stomilem. Dzięki jego bramkom GKS 1962 Jastrzębie awansował do 1/16 finału Pucharu Polski.