Święty-Ersetic odlicza czas do sztafet

Dokładnie za rok – 1 i 2 maja 2021 – Stadion Śląski będzie areną zmagań najlepszych zespołów sztafetowych świata, które wystartują w zawodach o nazwie World Athletics Relays, czyli nieoficjalnych mistrzostwach świata w biegach rozstawnych.

Startu szczególnie nie może doczekać się Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w sztafecie jest ambasadorką obiektu, a podczas poprzednich występów w popularnym Kotle Czarownic zawsze biegała bardzo dobrze. W 2018 r. pokonała tutaj legendarną amerykańską multimedalistkę światowych imprez, Allyson Felix.

– Uwielbiam Stadion Śląski. Posiada świetną bieżnię, kibice zawsze nas dopingują, a ja mam z niego naprawdę doskonałe wspomnienia. Nie mogę się doczekać startu przed własną publicznością w 2021 r. podczas World Athletics Relays.

W tym roku trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać kalendarz startowy. Tym bardziej patrzę z optymizmem na kolejny sezon. Najpierw halowe mistrzostwa Europy w Toruniu, później właśnie start u siebie na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet. To wszystko będzie świetnym przetarciem przed igrzyskami – przyznaje zawodniczka AZS AWF Katowice.

Podczas poprzedniej edycji World Relays, w maju 2019 r. w japońskiej Jokohamie, Polki wygrały bieg rozstawny 4×400 m. Obok Justyny Święty-Ersetic po triumf w nim pobiegła m.in. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.


Czytaj jeszcze: Norweska zazdrość w czasie epidemii


– To było niesamowite uczucie, gdy czekając na mecie na Justynę, obserwowałyśmy jak wyprzedza na ostatniej prostej Amerykankę. Później był już tylko szał radości – opowiada zawodniczka z Poznania.

Polki (w składzie były także Anna Kiełbasińska i Małgorzata Hołub-Kowalik) pokonały wówczas sztafetę USA pierwszy raz w historii. Podopieczne Aleksandra Matusińskiego wierzą, że nie był to ich ostatni triumf nad Amerykankami.

– Obronić miano najlepszej sztafety na zawodach w Polsce i przy okazji znów pokonać USA to byłoby coś wyjątkowego – przyznaje Święty-Ersetic.

Zawody World Athletics Relays są organizowane pod egidą światowej federacji od 2014 r. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Nassau na Bahamach. W 2021 r. zawody będą podstawą dla kwalifikacji sztafet do mistrzostw świata, które w lipcu 2022 r. odbędą się w amerykańskim Eugene.

Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus

Komentarze