Szlachetne zdrowie pomocników

Gerard Badia i Mateusz Mak, bo o nich mowa, w przeszłości zostali mocno doświadczeni przez problemy zdrowotne. „Badi” w poprzednim sezonie wrócił po ciężkiej kontuzji kolana, która była jego drugą w karierze. „Maczek” też ma za sobą dwie „przygody” z operacją więzadeł i długą oraz żmudną rehabilitacją.

Kibice gliwiczan oraz sami piłkarze doskonale wiedzą, ile mogą dać drużynie jeśli są w formie. A do formy najlepiej dochodzi się poprzez regularną grę. O takiej może na razie pomarzyć Badia, który w tym sezonie wystąpił w ośmiu ligowych spotkaniach, ale tyleż samo opuścił. W dodatku czasem grał w pierwszym składzie, a czasem był rezerwowym. Dlatego gol i cztery asysty, które do tej pory nazbierał Katalończyk budzą respekt i pokazują, jak ważnym ogniwem dla gliwiczan jest nominalny pierwszy kapitan.

Ostatnio jednak pomocnik wciąż nie potrafi do końca wyleczyć urazu pachwiny, która doskwiera piłkarzowi. Mak z kolei grał częściej niż Badia. Lepiej zaczął sezon, potem trochę spuścił z tonu, ale gdy wydawało się, że wraca na właściwe tory, poczuł lekki dyskomfort w kolanie. Dlatego w klubie wolą dmuchać na zimne. Zawodnik dostał wolne, przeszedł badania i brał udział w zajęciach z fizjoterapeutami. Sytuacja „Maczka” poprawia się z dnia na dzień. Bierze on udział nawet w treningach z drużyną, a dla porównania Badia ostatnio tylko biegał wokół boiska.

Czas jednak gra na korzyść obu piłkarzy. Nie wiadomo jednak, czy zdążą się wykurować już na poniedziałkowy mecz z Pogonią przy Okrzei. – Ich gra w najbliższym meczu stoi pod dużym znakiem zapytania. Szanse są niewielkie, ale zobaczymy – mówi trener Waldemar Fornalik, który chce, aby obaj byli w stu procentach zdrowi, bo tylko tacy mogą pomóc drużynie. Przed Piastem jeszcze cztery mecze w tym roku i fani powinni doczekać się powrotu ofensywnych pomocników.

Gerard BADIA

gole w tym sezonie – 1
asysty w tym sezonie – 4
minuty w tym sezonie – 370
mecze w tym sezonie – 8
mecze poza grą – 8

Mateusz MAK

gole w tym sezonie – 1
asysty w tym sezonie – 1
minuty w tym sezonie – 803
mecze w tym sezonie – 13
mecze poza grą – 3