Zobacz
Do góry

Szombierkom stuka setka!

Pisaliśmy już w „Sporcie” o tym, że chorzowski Ruch zjeżdżając w najbliższą sobotę z obozu w Kamieniu, pojawi się w Bytomiu przy Frycza-Modrzewskiego, by rozegrać sparing z Szombierkami.

Wobec gorącej atmosfery wśród „Niebieskich” informacja ta mogła wydać się drugoplanowa, ale zupełnie odmienne znaczenie ma dla bytomskich „Zielonych”. Otóż tym właśnie meczem kontrolnym Szombierki rozpoczynają obchody stulecia klubu!

W 1919 roku w Szombierkach, które jeszcze nie były dzielnicą Bytomia, powstało Towarzystwo Sportowe Poniatowski. Klub o tak polskiej nazwie grał wówczas – z powodów historyczno-geograficznych – w niższych ligach niemieckich. W 1945 roku został reaktywowany już jako Robotniczy Klub Sportowy Szombierki, potem był Górniczym Klubem Sportowym, a teraz jest znów – koło historii – TS-em. W 1956 r. Szombierki zostały wicemistrzem Polski, w 1980 mistrzem, a rok później zdobyły w lidze trzecie miejsce.

Klub wydał wielu znakomitych piłkarzy, których wszystkich wymienić nie sposób, ale przywołajmy tu np. olimpijczyków: Huberta Banisza, Jerzego Krasówkę i Pawła Sobka (z Szombierek pochodził także gimnastyk-olimpijczyk Józef Rajnisz), a później słynnych braci Wilimów, Jerzego i Jana, a właściwie Wilhelma, którego imię nie podobało się ówczesnym władzom, a z młodszego pokolenia Zenona Lisska i Bogusława Cygana. Jak się napisało, nie da się wymienić wszystkich, ale koniecznie trzeba przywołać tu wicemistrza kraju z roku 1965, Henryka Peszke, który dzisiaj – będąc po osiemdziesiątce – jest chyba najstarszym żyjącym śląskim ligowcem i ciągle bardzo częstym gościem na meczach jego Szombierek.

Ruch Chorzów. Bojkot za rogiem!

Wybór rywala na początek obchodów pięknego jubileuszu nie był przypadkowy, wszak wchodzący w setkę w przyszłym roku chorzowski Ruch to 14-krotny mistrz Polski, więc na murawie spotka się 15 gwiazdek! Będzie to ponadto oficjalny debiut nowego trenera Szombierek, Janusza Klugego, i jego asystenta, Ireneusza Krupanka. Obaj to w latach 1989-97 wyróżniający się gracze Szombierek. Defensor Kluge rozegrał 45 meczów w ekstraklasie i zdobył jednego gola, a pomocnik Krupanek w elicie zagrał 13 razy.

I choć główne obchody okrągłego jubileuszu Szombierek będą miały miejsce 31 sierpnia, to już w sobotę – mimo wakacji, a może właśnie dlatego że te wakacje są – warto na 17.00 udać się na stadion, by uczcić dostojnego jubilata, a jednocześnie zobaczyć jak bardzo (jeśli rzeczywiście) zmienił się skład zespołu na nowy, rozpoczynający się za miesiąc, sezon, w którym Szombierki – choćby ze względu na ważną datę – nie będą mogły odstawać od IV-ligowych rywali, a zapewne będą chciały ich przewyższać…

(jak)

 

Na zdjęciu: Miniony sezon Szombierki Bytom zajęły na szóstej pozycji IV ligi.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Widzew – GKS Katowice 1:1. Hit na remis

  Solidny występ GieKSy w „Sercu Łodzi”. Choć szybko musiała odrabiać straty, nie pozwoliła swoim kibicom zwątpić, że może zostać drużyną nr...

  Maciej Grygierczyk19 października 2019
 • GKS Jastrzębie zdobył bielską twierdzę!

  Po 11 spotkaniach bez porażki z rzędu przed własną publicznością Podbeskidzie znalazło pogromcę.

  Jakub Kubielas19 października 2019
 • Bezlitosny Idzik

  Rybniczanie przegrali piąty mecz z rzędu, popełniając w spotkaniu z „Niebieskimi” stare grzechy.

  Bogdan Nather19 października 2019
 • KPR Ruch Chorzów nie pasuje do elity?

  Piąty mecz i piąta porażka, w tym czwarta we własnej hali - sytuacja „Niebieskich” w zawodowej superlidze staje się coraz trudniejsza.

  tom19 października 2019
 • Podbeskidzie: O cierpliwość chodzi

  „Górale” chcą w najbliższych meczach zebrać jak najwięcej punktów, aby zimą skupić się wyłącznie na spokojnej pracy przed rundą wiosenną.

  Jakub Kubielas19 października 2019
 • Damian Tront: Chcemy przerwać serię Podbeskidzia

  - Wszyscy w drużynie zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas w sobotę bardzo trudne zadanie - mówi Damian Tront,...

  Bogdan Nather19 października 2019
 • Zagłębie Sosnowiec. Do Grodziska po zwycięstwo

  W krótkiej historii ligowych starć pomiędzy Zagłębiem i Wartą niemal zawsze końcowy rezultat spotkania to 3:0 dla ekipy z Poznania. Dlatego...

  Krzysztof Polaczkiewicz19 października 2019
 • Faworyt jeden, ale…

  W sobotę w Wodzisławiu Śląskim dojdzie do „bratobójczego” pojedynku pomiędzy dwiema Odrami.

  Bogdan Nather19 października 2019
 • Paweł Mandrysz: Na boisku nie będzie kurtuazji

  - Niepokoju w szatni nie ma, chociaż jesteśmy świadomi powagi sytuacji – mówi Paweł Mandrysz, piłkarz trzecioligowego ROW-u 1964 Rybnik.

  Bogdan Nather19 października 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com