Tatry na początek

Do Zakopanego Rusin powołał zawodniczki zaplecza reprezentacji, dając kilkanaście dni odpoczynku podstawowym koszykarkom, które kilka dni wcześniej zakończyły rywalizację o mistrzostwo kraju, po które sięgnął CCC Polkowice, pokonując w finale 3-0 Artego Bydgoszcz.
Polki na zgrupowaniu w Zakopanem będą do 15 maja, a następnie pod koniec miesiąca trenować będę w Wałbrzychu, gdzie zmierzą się dwa razy z Irlandią.
– W Wałbrzychu kadra powinna trenować już w podstawowym, szerokim składzie. W sumie letnie przygotowania do jesiennych eliminacji potrwają sześć tygodni. Zagramy cztery mecze kontrolne – powiedział kierownik drużyny, Maciej Krupiński.
Kolejne zgrupowanie, podczas którego biało-czerwone zmierzą się dwa razy z Portugalią, odbędzie się w połowie czerwca we Władysławowie.
Polki w dotychczasowych spotkaniach eliminacji ME 2019 wygrały w grupie B jedno z czterech spotkań i mają jedynie teoretyczne szanse na awans do finałów w Serbii i na Łotwie. Liderem jest piąta drużyna Eurobasketu 2017 – Turcja. Na zakończenie eliminacji zawodniczki trenera Rusina zmierzą się z Turczynkami (17 listopada) i Estonkami (21 listopada) w Bydgoszczy.
W kwalifikacjach biorą udział 32 zespoły, podzielone na osiem grup. Do turnieju finałowego awansują zwycięzcy grup oraz sześć najlepszych drużyn z drugich miejsc – łącznie 14 ekip. Stawkę uzupełnią gospodarze.

Skład kadry na zgrupowanie w Zakopanem
Rozgrywające i rzucające
Monika Naczk (Ostrovia Ostrów Wielkopolski), Kamila Podgórna (Basket 90 Gdynia), Roksana Schmidt (Widzew Łódź), Daria Stelmach (InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp.), Katarzyna Trzeciak (PGE MKK Siedlce)
Skrzydłowe
Agata Dobrowolska (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin), Klaudia Gertchen (Widzew), Anna Jakubiuk (Gdynia), Aleksandra Parzeńska (Enea AZS Poznań), Karolina Puss (CCC Polkowice)
Środkowe
Beata Jaworska i Magdalena Szajtauer (obie Gorzów Wlkp.), (Gorzów Wlkp.), Daria Marciniak (Poznań), Weronika Telenga (Basket Aleksandrów Łódzki).