Zobacz
Do góry

W Piekarach Śląskich nie będzie superligi

Olimpia Medex, choć wygrała rywalizację w swojej grupie, nie przystąpi do turnieju mistrzów I ligi, który ma wyłonić nowego superligowca.

Oficjalną informację o rezygnacji z zawodów na ręce Komisarza Ligi Związku Piłki Ręcznej w Polsce zarząd klubu z Piekar Śląskich – de facto w osobie wiceprezesa Marcina Hirnyka – miał już przesłać. Deklaracji na „tak” lub „nie” wymaga regulamin rozgrywek I ligi.

Dotyczy to zwycięzców trzech grup, którzy mieliby zagrać w turnieju mistrzów – jego zwycięzca uzyska bezpośredni awans do superligi, a drugi zespół zagra w barażu z 13. zespołem elity.

Olimpia Medex w sobotę w ostatnim meczu rozbiła Ostrovię Ostrów Wlkp. 41:27 i wygrała rywalizację w grupie B. Zespół trenera Sławomira Szenkela zgromadził 50 pkt i o 3 wyprzedził w końcowej tabeli Real-Astromal Leszno oraz Siódemkę Miedź Legnica. Maciej Chromy z Olimpii zakończył sezon z 133 bramkami i został – ex-aequo – królem strzelców w grupie.

„Różne słyszeliśmy głosy. Również i takie, że „odpuścimy” mecz, bo nie uśmiecha nam się ligi wygrywać. Udowodniliśmy, że nic z tych rzeczy. Nasi zawodnicy i sztab szkoleniowy to profesjonaliści w każdym calu i ludzie, którzy kochają piłkę ręczną i szanują swoich kibiców. (…) Udowodniliśmy, że jesteśmy najlepsi! To był świetny sezon w naszym wykonaniu” – napisał wiceprezes Hirnyk na oficjalnym fanpage’u Olimpii na Facebooku (strona klubowa od pewnego czasu nie działa).

– Chcieliśmy zakończyć sportową rywalizację na pierwszym miejscu i udowodnić, że jesteśmy najlepsi. Niestety, z wielu względów nie stać nas na grę w elicie polskiego handballu – dodaje szkoleniowiec zespołu.

Bez kasy, hali i… prezesa

Klub opiera swoje funkcjonowanie na stypendiach z gminy dla zawodników oraz wsparciu sponsora głównego, firmy Medex. Wiceprezes Hirnyk potwierdza, że Olimpia nie spełnia żadnego z formalnych wymogów uczestnictwa w zawodowej ekstraklasie, a tym samym członkiem spółki PGNiG Superligi SA. Te najważniejsze to m.in.: klub działający jako spółka akcyjna (Olimpia jest stowarzyszeniem), gwarantowany budżet w wysokości 2 milionów złotych (ten piekarski to w okolicach 300 tysięcy) oraz hala sportowa, w której można przeprowadzić transmisję telewizyjną (obiekt MORiS-u przy ulicy Ziętka takich warunków nie gwarantuje).

Gang w czwórce!

– Na razie nie mamy argumentów, by rywalizować w superlidze. Może w przyszłości się to zmieni, ale na dziś nie ma ku temu podstaw – dodaje Hirnyk.
W okresie wakacyjnym ma się odbyć walne zebranie wyborcze członków klubu, które powinno wyłonić nowy zarząd. Formalnie prezesem wciąż jest Mateusz Ludyga, ale od ponad roku nie pracuje już dla klubu.

Bez czarnego scenariusza

Choć kilku graczy Olimpii ma propozycję przejścia do innych klubów – głównie drugoligowców z Sosnowca czy Rudy Śląskiej – w Piekarach liczą, że większość z nich zostanie, a zespół w nowym sezonie przystąpi do rozgrywek I ligi. – Rozmawiamy o nowych kontraktach. Nasz podstawowy cel to utrzymać dotychczasową kadrę. Na razie nie zakładamy czarnego scenariusza i grania w I lidze juniorami, bo to nie miałoby sensu – dodaje Hirnyk.

„Dziękujemy naszym Kibicom. Dziękujemy, że byliście z nami przez ten cały sezon i wspieraliście zespół w tych dobrych i gorszych momentach. Swoją postawą pokazaliście nam, że piłka ręczna jest w mieście potrzebna i warto robić wszystko, by Olimpia cały czas istniała na sportowej mapie Polski” – czytamy na facebookowym wpisie.

Wszystko wskazuje na to, że o superligę i miejsce w barażu powalczą ze sobą w dwumeczu zwycięzcy dwóch pozostałych grup – Nielba Wągrowiec (A) i SPR PWSZ Tarnów (B)…

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Przejść do historii. Witamy w piekle. Powiało optymizmem

  W poniedziałkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja19 maja 2019
 • Mucha nie siada. Szorstki pean dla Pana Trenera

  Trzeba jeszcze wygrać tylko ten jeden mecz i największa niespodzianka w historii ekstraklasy w XXI wieku dokona się na naszych oczach.

  Tomasz Mucha19 maja 2019
 • Kto zagra w pucharach?

  Jeżeli w meczach drużyn z Krakowa i Białegostoku padną takie same wyniki, to w kwalifikacjach Ligi Europy wystąpi drużyna Michała Probierza.

  Jakub Kubielas19 maja 2019
 • Żuraw twierdzi, że Lech Piastowi nie odpuści

  Takie zapewnienie składa trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw, choć jego zespół już o nie walczy.

  PAP19 maja 2019
 • Piast Gliwice. Walczy o mistrzostwo i kontrakt

  Wielu kibiców Piasta nie wyobraża sobie tego, żeby w kolejnym sezonie w barwach ich drużyny zabrakło Gerarda Badii. – Nie wyobrażam...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • Drabicki: Czekam na mistrzostwo!

  - Piast wielokrotnie w tym sezonie pokazywał, że jest dobrze przygotowany do rozgrywek i trzyma poziom – mówi Józef Drabicki, wieloletni...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • W Rybniku tli się iskierka nadziei

  „Obowiązkiem” ROW-u Rybnik jest zwycięstwo w ostatnim meczu ze Zniczem Pruszków, a reszta… jest w rękach konkurencji.

  Bogdan Nather19 maja 2019
 • To będzie mecz nad meczami!

  Rok temu Piast w ostatniej kolejce był nad przepaścią. Dzisiaj jest blisko szczytu góry. To pokazuje, jaką drogę przeszedł gliwicki zespół,...

  Krzysztof Brommer19 maja 2019
 • II liga. Zostały tylko dwie niewiadome

  Zgodnie z oczekiwaniami, sezon na boiskach II ligi trzyma w napięciu do samego końca, ale w najbliższą niedzielę wszystko ostatecznie musi...

  mar19 maja 2019