Zobacz
Do góry

W Tychach już pachnie mundialem

Choć piłkarze GKS-u mają jeszcze do rozegrania jeden mecz w ramach sezonu Fortuna 1 Ligi, który mogą zakończyć nawet na 5. miejscu, to w Tychach czuć już klimat zbliżających się mistrzostw świata U-20.

Pierwszy mecz mundialu zostanie przy Edukacji 7 rozegrany już za 9 dni – 24 maja Katar zmierzy się z Nigerią. W poniedziałek tyski stadion już został przejęty przez FIFA i PZPN.

Ponad 20 tirów

– Wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Nasz zespół stadionowy, który pracuje przy ligowych meczach GKS-u, jest w 100 procentach zaangażowany w przygotowania. Teraz na obiekcie trwają ostatnie prace związane z „brandingiem”, wokół stadionu są ustawione płoty, z zewnątrz przypomina już arenę mistrzostw świata. Wewnątrz zdemontowane zostały barierki, przyjeżdżają już przedstawiciele FIFA, powoli odliczamy dni do pierwszego meczu – mówi Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy spółki Tyski Sport.

Przede wszystkim zaś, przy Edukacji – po raz drugi w niespełna 4-letniej historii nowego obiektu – wymieniono murawę, która została przywieziona ze Słowacji. Ponad 500 rolek z nową nawierzchnią zostało do Tychów dowiezionych przez ponad 20 tirów. – Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Murawa jest przygotowana, obecnie trwa jej nawożenie, koszenie, czyli szereg prac pielęgnacyjnych – tłumaczy rzecznik GKS-u. Na razie wygląda na to, że w Tychach nie będą używane specjalne lampy, które oświetlały murawę przed rundą wiosenną, ale okres ich dzierżawy dobiegł końca.

Na prośbę trenera

Przejęcie stadionu przez FIFA to oczywiście splendor, ale i utrudnienia dla codziennego funkcjonowania klubu. Pierwsza drużyna GKS-u w ubiegłym tygodniu musiała przygotować się do… przeprowadzki. Teraz jej bazą są obiekty na osiedlu A. Tam mieszczą się szatnie dla zespołu i sztabu szkoleniowego. – Wstęp na stadion odbywa się tylko na podstawie akredytacji i specjalnej wjazdówki. Nawet piłkarze, którzy są przecież pracownikami klubu, już nie mają tu wstępu – opowiada z uśmiechem nasz rozmówca.

W obliczu tej „przeprowadzki mimo woli”, pewnie i dobrze się stało, że ostatni mecz sezonu, z Chojniczanką, tyszanie rozegrają nie w obligatoryjnym sobotnim terminie, a już dzień wcześniej. Co ciekawe, stało się tak na prośbę… trenera Ryszarda Tarasiewicza. – Chojniczanka zachowała się bardzo fair i zgodziła się, podobnie jak PZPN, za co dziękujemy. Proszę, żeby nie doszukiwać się tu drugiego dna i łączyć tego z faktem, że trenerowi kończy się kontrakt. Powodem są jego sprawy osobiste – podkreśla Trzosek. Sytuacja kadrowa GKS-u jest dobra. Poza Arturem Siemaszką, sztab szkoleniowy ma dostępną w zasadzie pełną kadrę

Liczą na Ukraińców

Nie zmienia to faktu, że w Tychach więcej mówi się już o mundialu, podczas którego zostanie przy Edukacji rozegranych 6 meczów grupowych oraz 1/8 i 1/4 finału. Trwa sprzedaż biletów. – Są dostępne na stronie FIFA i podobno jest spore zainteresowanie. Nie posiadam z kolei informacji, aby bilety miały być sprzedawane w stadionowych kasach. Trzeba zatem korzystać z drogi internetowej. Liczymy na kibiców z Ukrainy, bo wielu jej obywateli pracuje w województwie śląskim, również w Tychach. Pozostałe reprezentacje, które zagrają u nas, to też ciekawe drużyny, z zawodnikami w składzie, których część być może za kilka lat będzie nam dane obserwować w topowych ligach. Do Tychów przyjedzie też kilkudziesięciu skautów z różnych klubów – zdradza rzecznik GKS-u.

Na zdjęciu: Kibice w Tychach mogą już odliczać dni do mundialu U-20.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Przejść do historii. Witamy w piekle. Powiało optymizmem

  W poniedziałkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja19 maja 2019
 • Mucha nie siada. Szorstki pean dla Pana Trenera

  Trzeba jeszcze wygrać tylko ten jeden mecz i największa niespodzianka w historii ekstraklasy w XXI wieku dokona się na naszych oczach.

  Tomasz Mucha19 maja 2019
 • Kto zagra w pucharach?

  Jeżeli w meczach drużyn z Krakowa i Białegostoku padną takie same wyniki, to w kwalifikacjach Ligi Europy wystąpi drużyna Michała Probierza.

  Jakub Kubielas19 maja 2019
 • Żuraw twierdzi, że Lech Piastowi nie odpuści

  Takie zapewnienie składa trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw, choć jego zespół już o nie walczy.

  PAP19 maja 2019
 • Piast Gliwice. Walczy o mistrzostwo i kontrakt

  Wielu kibiców Piasta nie wyobraża sobie tego, żeby w kolejnym sezonie w barwach ich drużyny zabrakło Gerarda Badii. – Nie wyobrażam...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • Drabicki: Czekam na mistrzostwo!

  - Piast wielokrotnie w tym sezonie pokazywał, że jest dobrze przygotowany do rozgrywek i trzyma poziom – mówi Józef Drabicki, wieloletni...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • W Rybniku tli się iskierka nadziei

  „Obowiązkiem” ROW-u Rybnik jest zwycięstwo w ostatnim meczu ze Zniczem Pruszków, a reszta… jest w rękach konkurencji.

  Bogdan Nather19 maja 2019
 • To będzie mecz nad meczami!

  Rok temu Piast w ostatniej kolejce był nad przepaścią. Dzisiaj jest blisko szczytu góry. To pokazuje, jaką drogę przeszedł gliwicki zespół,...

  Krzysztof Brommer19 maja 2019
 • II liga. Zostały tylko dwie niewiadome

  Zgodnie z oczekiwaniami, sezon na boiskach II ligi trzyma w napięciu do samego końca, ale w najbliższą niedzielę wszystko ostatecznie musi...

  mar19 maja 2019