Wciąż niepokonani

„Miedziowi” z Lubina w sparingu dotrzymali kroku Bohemiansowi 1905 Praga.

W trzecim sparingu rozegranym podczas zgrupowania w Turcji Zagłębie Lubin zremisowała z siódmą drużyną czeskiej ekstraklasy. We wcześniejszych potyczkach podopieczni trenera Waldemara Fornalika zremisowali bezbramkowo z rumuńskim FC Botosani oraz pokonali 2:1 niemiecki 1. FC Magdeburg.

Początek poniedziałkowego sparingu należał do „miedziowych”. Już w 2 minucie zza pola karnego uderzył Łukasz Łakomy, ale czeski bramkarz Roman Vales spisał się bez zarzutu. Po 10 minutach do głosu doszli piłkarze Bohemiansu, lecz nie potrafili swojej przewagi udokumentować golami. W 29 minucie indywidualną akcję przeprowadził Rafał Adamski, lecz jego strzał z woleja był minimalnie niecelny. Sposób na golkipera Bohemiansu Romana Valesa znalazł kilka minut później Damjan Bohar, który wykazał najwięcej sprytu w zamieszaniu podbramkowym. Podopieczni trenera Jaroslava Veselego bardzo szybko doprowadzili do wyrównania po kapitalnym strzale z prawego narożnika pola karnego gola zdobył Adam Kadlec.

Po przerwie gra toczyła się głównie w środku pola. Ale w 54 minucie po doskonałym podaniu Saszy Żivca w stuprocentowej sytuacji znalazł się Kacper Chodyna. Dla odmiany w 90 minucie spotkania wyborną sytuację do zdobycia bramki stworzyli piłkarze z Czech. Na szczęście strzał rywali zablokował nowy zawodnik Zagłębia – Mateusz Grzybek.

Jako ciekawostkę podajmy, że we władzach Bohemians 1905 Praga jest legendarny piłkarz tego klubu, 74-letni obecnie Antonin Panenka. Słynął jak kapitalny egzekutor rzutów wolnych, a przede wszystkim oryginalnie wykonywanych rzutów karnych. To właśnie jego „podcinka” z 11 metrów, na którą dał się nabrać znakomity bramkarz reprezentacji RFN Sepp Maier, zapewniła w 1976 roku Czechosłowacji złoty medal mistrzostw Europy. Panenka rozegrał w niej (lata 1973-1982) 59 meczów, w których strzelił 17 goli.

Zagłębie Lubin – Bohemians 1905 Praga 1:1 (1:1)

1:0 – Bohar, 34 min, 1:1 – Kadlec, 42 min.

ZAGŁĘBIE: Bieszczad (71. Weirauch) – Kłudka (65. Grzybek), B. Kopacz (79. Lepczyński), Jach (46. Ławniczak), Bartolewski (65. Giorbelidze) – Gaprindaszwili (52. Żivec), Makowski (73. Hinokio), Łakomy (65. Poletanović), Starzyński (65. Pieńko), Bohar (46. Chodyna) – Adamski (65. Kurminowski). Trener Waldemar FORNALIK.

Żółte kartki: Jach – Vilotić, Matouszek.

Na zdjęciu: Damjan Bohar (z lewej) strzelił jedynego gola dla Zagłębia Lubin w sparingu z Bohemiansem Praga.