Wyzwanie dla twardzieli, którzy zadbają o bezpieczne stadiony

Mowa o kierownikach ds. bezpieczeństwa. Na co dzień życzy się jak najmniej pracy. Ale kiedy już muszą wejść do działania – bo na trybunach robi się nieciekawie – powinni być profesjonalistami w każdym calu. I… „twardzielami” – przede wszystkim w kontekście podejmowania decyzji niezbędnych, a przecież niepopularnych.

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych – a także przepisy związkowe – wymagają, by każdy klub startujący w rozgrywkach piłkarskich od IV ligi w górę miał w swych szeregach takowego właśnie specjalistę od bezpieczeństwa – czy raczej sytuacji kryzysowej. I to specjalistę z uprawnieniami de facto państwowymi, bo taką właśnie rangę ma dyplom ukończenia kursu na to stanowisko.

Taki kurs – po kilkuletniej przerwie – w styczniu (dwie sesje: 19-20 i 26-27) organizuje Śląski ZPN, przy współudziale spółki Trawipol-AZ Sp. z o.o., posiadającej prawo do nadawania stosownych uprawnień uczestnikom szkolenia. – Są to zarazem uprawnienia bezterminowe, pozwalające na sprawowanie takiej funkcji nie tylko na meczach piłkarskich, ale również koncertach, imprezach plenerowych, festynach – mówi Krzysztof Smulski, szef Wydziału ds. Bezpieczeństwa Śląskiego ZPN.

Z racji swego doświadczenia w tej roli (m.in. przy okazji meczów na Stadionie Śląskim) będzie jednym z wykładowców na kursie, obok swego „wydziałowego” zastępcy, Janusza Kiełtyki, a także m.in. Leszka Czyża (wielokrotnie nagradzany w Kielcach podczas imprezy „Bezpieczny stadion” kierownik ds. bezpieczeństwa w Podbeskidziu) i Grzegorza Witka (Zagłębie Sosnowiec).

Kwestie prawne związane z tą pracą wyłoży członek Zarządu PZPN i prezes Rakowa w jednej osobie, Wojciech Cygan; o psychologii tłumu opowiadać będzie Katarzyna Bodzioch z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kurs – w wymienionych wcześniej terminach – odbędzie się na stadionie Zagłębia w Sosnowcu; formularz zgłoszenia znaleźć można na stronie Śląskiego Związku Piłki Nożnej w zakładce Dokumenty/Wydział ds. Bezpieczeństwa. Odpowiedzi na wszelkie pytania udziela cytowany Krzysztof Smulski (tel. 502 737 882).