Atrakcyjna „Biała gwiazda”

Choć Wisła drugi rok spędzi w I lidze, nie brakuje marek, które chcą się przy niej promować. W nowym sezonie ma froncie koszulki znajdą się loga dwóch firm. Sponsor strategiczny Orlen Oil i Texom zajęły najlepiej eksponowane, a co za tym idzie najdroższe miejsca reklamowe na strojach meczowych zawodników.


Drugiej firmie, która zwiększyła swoje zaangażowanie, miejsca ustąpiło Socios Wisła Kraków. Logotyp stowarzyszenia kibiców znajdzie się w innym miejscu.

Kasa z Orlenu

W ostatnich tygodniach krakowski klub ogłasza zmiany w drużynie i równolegle informuje o przedłużeniu umów ze sponsorami, pozyskaniu nowych lub innej formule współpracy. Trzeci sezon z rzędu najwięcej miejsca na koszule 13-krotnego mistrza Polski zajmie nazwa Orlen Oil. Spółka z grupy Orlen podpisała umowę sponsorską przed sezonem 2021/2022, który zakończył się spadkiem, a teraz po raz drugi ją przedłużyła. Pozostanie sponsorem strategicznym pierwszej drużyny i akademii.

– Wspólnie udało się nam zrealizować wiele wartościowych projektów. Rozwinęliśmy akademię piłkarską, gdzie w 18 drużynach pod wodzą 34 trenerów ćwiczy blisko 500 młodych zawodników i zawodniczek. Wisła pomimo aktualnej pozycji sportowej to wciąż jeden z trzech najbardziej medialnych klubów piłkarskich w Polsce. Potwierdzają to liczne badania marketingowe – mówi Jarosław Królewski, prezes krakowskiego klubu.

Logotyp Orlen Oil znajduje się w centralnym punkcie koszulek meczowych pierwszej drużyny, zespołów akademii i pozostałych sekcji piłkarskich (piłka nożna dla osób po amputacjach oraz niewidomych i słabowidzących).

Okno wystawowe

Od półtora roku z „Białą gwiazdą” jest związana firma budowlana Texom. Po kilku miesiącach jej logo trafiło na spodenki zawodników. Teraz przyszedł czas na koszulkę – i to od razu na jej front. Umowa została podpisana na dwa lata i jest progresywna. Co za tym idzie gwarantuje klubowi większy przypływ gotówki, jeżeli udałoby mu się wrócić do ekstraklasy.

– Dzięki współpracy z Wisłą firma stała się mocno rozpoznawalna na polskim rynku. Spadek z ekstraklasy jeszcze ją zwiększył, bo mówiono o nim częściej niż o mistrzostwie Polski Lecha Poznań. Liczymy, że z naszym wsparciem klub wrócił do ekstraklasy. Z całym szacunkiem do innych zespołów, ale nie dla Wisły I liga – uważa Krystian Woś, prezes krakowskiego przedsiębiorstwa. Sponsoring sportowy nie jest dla firmy niczym nowym. Inwestuje w żużlową Stal Rzeszów, siatkarski KS Developres, koszykarski Sokół Łańcut oraz zespoły piłkarskie Sokół Sieniawa i Wisła Dębica.


Czytaj także:


– Jest to solidne wsparcie dla naszego budżetu, dzięki któremu w wielu aspektach mamy zapewniony spokojniejszy rozwój niż gdyby go nie było. Na froncie koszulki znajdują się teraz dwie mocne marki – cieszy się Królewski.

– Mimo pozostanie w I lidze, Wisła nadal jest atrakcyjna dla reklamodawców. Z badań wynika, że inwestycja zwraca się naszym partnerom. Koszulka Wisły jest jedną z najdroższych nie tylko w lidze, ale też ekstraklasie.

Socios w innym miejscu

By Texom mógł umieścić swoje logo na trykocie. W najlepiej eksponowanym miejscu, miejsca musiało mu ustąpić stowarzyszenie kibiców Socios Wisła Kraków. Jego członkowie od kilku lat są ważnym sponsorem klubu i nie stają okoniem, gdy może pozyskać kolejne środki.

– Socios pojawi się w innym miejscu, lata moment ogłosimy warunki dalszej współpracy – zapewnia Królewski.

Na stroju jest jeszcze kilka wolnych miejsc, bo zasady dotyczące logotypów sponsorów nie są tak restrykcyjne jak w ekstraklasie. Do tego z rękawka znika reklama firmy Nowak-Mosty, której prezes Władysław Nowak, mniejszościowy akcjonariusz klubu, a w 2022 roku krótko jego sternik, ograniczył wsparcie dla Wisły. Po nieudanej walce o powrót do ekstraklasy udzielił głośnego wywiadu „Radiu Zet”, w którym mówił m.in., że trudno jest być sponsorem, jeśli nie wie się, jaki jest pomysł na dalsze funkcjonowanie klubu. Pojawiło się też kilka zarzutów, na które odpowiedzieli Królewski i Socios Wisła. Wywołał burzę, ale nie spalił wszystkich mostów pod Wawelem.


Na zdjęciu: Tak prezentuje się główna część koszulki Wisły na sezon 2023/24. Sponsor strategiczny Orlen Oil i Texom zajęły najlepiej eksponowanemiejsca reklamowe na strojach meczowych zawodników.
Fot. Bartek Ziółkowski/www.wislakrakow.com


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.