W historii, na zawsze

Uhonorowani zostali ludzie, którzy wiele zrobili dla naszej piłki nożnej i zapisali się w jej historii. Będą zapamiętani i o nich będzie się mówiło. Atmosfera tym bardziej jest fantastyczna, że reprezentacja wygrała mecz z Izraelem w eliminacjach mistrzostw Europy, w ten sposób dodając splendoru obchodom 100-lecia związku – powiedział podczas wczorajszej uroczystości prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Przypomniał on również, że występował w kadrze narodowej z Pawłem Janasem i Stefanem Majewskim i razem zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii. – W najcięższych czasach naszego kraju potrafiliśmy osiągnąć znakomity wynik – podkreślił Boniek, wspominając m.in. mundiale w 1978 i 1982 roku, kiedy reprezentację prowadzili, odpowiednio, Gmoch i Piechniczek.

Z kolei Brychczy, trzykrotny król strzelców ekstraklasy w barwach Legii Warszawa, w czwartek skończy 85 lat. Z dorobkiem 182 goli zajmuje drugie miejsce w ligowej klasyfikacji wszech czasów, przed nim tylko Ernest Pol 186 bramek.

Kuchara wspominał prezes reaktywowanej Pogoni Lwów Marek Horbań: – Był legendą naszego klubu, wszechstronnym zawodnikiem, który zdobywał mistrzostwa i bił rekordy Polski w różnych dyscyplinach. Sto lat temu walczył o niepodległość państwa polskiego.

Inauguracja Alei Gwiazd Piłki Nożnej, znajdującej się tuż obok pomnik trenera-legendy Kazimierza Górskiego na PGE Narodowym, miała miejsce rok temu. Wówczas wyróżniono Grzegorza Latę, Włodzimierza Lubańskiego, Jana Tomaszewskiego i Władysława Żmudę oraz pośmiertnie Gerarda Cieślika, Kazimierza Deynę i Włodzimierza Smolarka.

Aleja Gwiazd Piłki Nożnej jest unikalnym projektem, na promenadzie zewnętrznej wmurowywane są tablice z brązu o wielkości 50×50 cm z odciskami stóp lub dłoni graczy, którzy licznymi zasługami zapisali się na kartach historii polskiego futbolu.

 

Na zdjęciu: Zbigniew Boniek i wielka legenda polskiej piłki – Lucjan Brychczy.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ