GKS Jastrzębie. „Magiczny” numer 7

W rankingu Pro Junior System GKS Jastrzębie zajmuje 8. miejsce, które nie przysporzy mu nawet złotówki.


Po rundzie jesiennej piłkarze GKS-u Jastrzębie w programie Pro Junior System dla zespołów występujących w Fortuna 1 Lidze zajmują ósme miejsce. Drużyna z Harcerskiej zgromadziła 2472 punkty i wyprzedzają ją Chrobry Głogów (4255 pkt), Arka Gdynia (3656), Skra Częstochowa (3280), GKS Katowice (2973), Zagłębie Sosnowiec (2965), Podbeskidzie Bielsko-Biała (2807) i Odra Opole (2657). Na gratyfikację finansową może liczyć tylko siedem najlepszych zespołów w tym rankingu, więc jastrzębianie są w tej chwili poza gronem uprawnionych do premii…

Dodajmy jeszcze tylko, że w przypadku, gdy zespół zajmie miejsce premiowane nagrodą finansową, ale spadnie z ligi, nagroda wyniesie 50% pierwotnej wartości.

A skoro o pieniądzach mowa… Począwszy od tego sezonu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonał zmian w regulaminie programu Pro Junior System. Dotyczą one rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Do tej pory w ekstraklasie, 1. lidze oraz 2. lidze, aby punkty każdego młodzieżowca zostały uwzględnione w punktacji końcowej, taki zawodnik musiał rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w oficjalnych rozgrywkach. Zasada ta została zmieniona dla rozgrywek pierwszoligowych.

Na tym poziomie każdy młodzieżowiec musi rozegrać przynajmniej 450 minut oraz 10 meczów. Dodatkowo Zarząd PZPN zwiększył w 1. lidze pulę nagród z 6 milionów na 9 milionów złotych. Sześć milionów złotych zostanie rozdzielone pomiędzy kluby na dotychczasowych zasadach, zaś dodatkowe 3 miliony złotych zostaną rozdzielone pomiędzy wszystkich uczestników rozgrywek Fortuna 1. Ligi w danym sezonie proporcjonalnie do liczby zdobytych punktów w klasyfikacji końcowej PJS.

Wracając do GKS-u Jastrzębie – w rundzie jesiennej w tym zespole wystąpiło sześciu piłkarzy o statusie młodzieżowca, ale punkty zdobyte przez Jakuba Kasperowicza, Filipa Łukasika i Miłosza Misalę na razie nie są uwzględniane w klasyfikacji, ponieważ rozegrali oni zbyt małą liczbę meczów, a co za tym idzie nie osiągnęli „normy” minut przewidzianych w regulaminie. Na razie najwięcej punktów – 1170 – zdobył bramkarz Mikołaj Reclaf, który zagrał w 13. spotkaniach ligowych „od deski do deski”. Drugi jest Jakub Niewiadomski, który również zagrał w 13 spotkaniach i spędził na boisku 660 minut.

Najniższe miejsce na „podium” zajął Łukasz Gajda, który wystąpił w 15. meczach i przebywał na boisku 644 minuty. Warto zauważyć, że licznik Niewiadomskiego już nie drgnie, bo z inicjatywy pierwszoligowca jego wypożyczenie z Lecha Poznań zostało skrócone.

Najmłodszym piłkarzem, który w tym sezonie zadebiutował w pierwszym zespole GKS-u Jastrzębie jest 16-letni (18 stycznia skończy 17 lat) Miłosz Misala, Wychowanek Fortecy Świerklany zagrał 20 minut w meczu z Koroną Kielce (0:2). Poza tym w kadrze jastrzębian są jeszcze Adam Fojcik i Patryk Witkowski, ale jeszcze nie zagrali nawet minuty w I lidze.

Młodzieżowcy w kadrze GKS-u Jastrzębie:

  • Adam Fojcik 0 meczów/0
  • Łukasz Gajda 15 meczów/644 minuty
  • Jakub Kasperowicz 1 mecz/23 minuty
  • Filip Łukasik 4 mecze/32 minuty
  • Miłosz Misala 1 mecz/20 minut
  • Jakub Niewiadomski 13 meczów/660 minut
  • Mikołaj Reclaf 13 meczów/1170 minut
  • Patryk Witkowski 0 meczów/0 minut

Na zdjęciu: Miłosz Misala (w czarnym stroju) był najmłodszym piłkarzem GKS-u Jastrzębie, który jesienią pokazał się w meczu I ligi.

Fot. gksjastrzebie.com/Arkadiusz Kogut