Wisła podała cztery konkrety

Dyrektor sportowy Kiko Ramirez, trener Radosław Sobolewski oraz lewy obrońca David Junca przedłużyli o rok umowy z klubem. Wisłę opuszcza napastnik Sergio Benito.


Wyzwania finansowe

Od wtorku wiemy, że w Wisłę nie zainwestuje zagraniczny podmiot, bo na transakcję ostatecznie nie zdecydował się Królewski, który posiada większościowy pakiet akcji spółki. Klub zasłania się tajemnica, ale prawdopodobnie chodziło o Mada Global Fund for Income Opportunities ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Brak awansu do ekstraklasy i pokaźnego zastrzyku gotówki z innego źródła sprawia, że Wiśle nie będzie łatwo spiąć budżetu.

– Dziura w przypadku gry w I lidze jest około cztery razy większa – mówił na początku miesiąca prezes Jarosław Królewski.

Klubowi może brakować między 6 a 12 milionów złotych, by zapewnić roczny budżet na poziomie 25. Królewski jesienią i na wiosnę sam dosypał do klubowej kasy kilka milionów. Czy będzie go stać na kolejne gaszenie pożarów? Sytuację finansową poprawi 1 milion dolarów przelany przez saudyjski Al Taatown FC, o czym informował „Dziennik Polski”. Holender został sprzedany na początku 2022 roku za 2,5 miliona dolarów, ale kupcy zapłacili tylko część kwoty. Sprawa trafiła przed trybunał FIFA. Aktualny klub pomocnika musi jeszcze wypłacić krakowianom kwoty bonusowe zagwarantowane w umowie.

Bez Fernandeza?

Nie zanosi się na pozostanie pod Wawelem wicekróla strzelców I ligi Luisa Fernandeza. Umowa Hiszpana dobiega końca i raczej nie będzie skory, by kolejny sezon grać w I lidze. Inna sprawa, że w Wiśle zarabiał duże pieniądze – mówi się o 120 tysiącach złotych miesięcznie – a to kwota, której na utrzymanie jednego zawodnika nie wydaje dziś większość klubów ekstraklasy. Za takie pieniądze można zatrudnić dwóch-trzech naprawdę niezłych zawodników.


Czytaj także:


Wisła musi odchudzić kadrę, bo na wiosnę liczyła grubo ponad 30 zawodników, co najmniej o 10 za dużo. Jeżeli do rywalizacji od IV ligi wrócą rezerwy, powinny w nich występować przede wszystkim piłkarze kończący wiek juniora, którzy mogą się rozwinąć. Nastolatkom było ostatnio trudno o grę w „jedynce”, jedynym wyjątkiem był Kacper Duda.

Niektórzy w takiej sytuacji decydują się na zmiany klubów. Krakowianie stracili reprezentanta Polski do lat 18, pomocnika Wojciecha Urbańskiego, który wybrał ofertę Legii Warszawa. TVP Sport podało z kolei, że z „Białą gwiazdą” żegnają się trzej utalentowani bracia Przybyłko. Kacper, 18-letni stoper, również reprezentant, ma trafić do Korony Kielce. Jego młodsi bracia są łączeni z Legią.


Na zdjęciu: Jarosław Królewski, wie, że jego i klub czeka pracowity okres

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.