Osłabiona kadra

Polaków w sierpniu czeka turniej prekwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Przystąpią do niego bez kilku kluczowych graczy. Wśród nich jest Jeremy Sochan.


Gracz San Antonio Spurs na każdym kroku podkreślał, że chce grać w biało-czerwonych barwach. Okazało się jednak, że w tym roku go zabraknie. – Rozmawialiśmy wielokrotnie z Jeremim i wiemy, że bardzo zależy mu na grze w reprezentacji Polski.

Może w przyszłym roku

W tym roku, zgodnie z ustaleniami ze Spurs, skupia się jednak na indywidualnych treningach i jak najlepszym przygotowaniu do swojego drugiego sezonu w NBA. Na pewno nadal będzie śledził i wspierał kadrę, tak jak robił to do tej pory. Mamy nadzieję, że zobaczymy go w koszulce z orzełkiem w przyszłorocznych kwalifikacjach olimpijskich oraz na EuroBaskecie w Polsce – wyjaśnił Łukasz Koszarek, dyrektor sportowy reprezentacji Polski.

Zawodnik „Ostróg” też zabrał głos. – To dla mnie ogromne wyróżnienie mieć możliwość reprezentowania Polski jako zawodnik drużyny narodowej. Po konsultacjach ze Spurs i moimi trenerami zdecydowaliśmy, że tego lata nie zagram w kadrze. Za mną pierwszy sezon w NBA i wspólnie ustaliliśmy, że najlepiej będzie poświęcić ten czas na skupienie się na moim rozwoju i przygotowaniu do kolejnego sezonu w NBA oraz do gry w reprezentacji w kolejnych latach – podkreślił 20-letni Jeremy Sochan.

Nie tylko Sochan

W kadrze ogłoszonej przez trenera Igora Milicicia z różnych przyczyn brakuje nie tylko Sochana. Nie ma też kilku członków drużyny, która zajęła czwarte miejsce w ubiegłorocznym EuroBaskecie: Aleksandra Dziewy, Dominika Olejniczaka i Jakuba Schenka. Ten ostatni niedawno trafił do szpitala, bowiem zdiagnozowano u niego poważną chorobę autoimmunologiczną, zespół Guillaina – Barrego.

W pierwszej fazie przygotowań – zacznie się 20 lipca – zabraknie też kapitana Mateusza Ponitki, który ma dołączyć do drużyny 27 lipca. Został właśnie graczem Partizana Belgrad występującego w Eurolidze. W minionym sezonie reprezentował barwy Panathinaikosu Ateny.

Po dłuższej przerwie pojawił się natomiast Andrzej Mazurczak. To najlepszy polski zawodnik minionego sezonu, MVP fazy zasadniczej, który z Kingiem Szczecin zdobył złoty medal MP.

Zagra tylko jeden

Milicić powołał też dwóch naturalizowanych Amerykanów – A.J. Slaughtera i Geoffreya Grosselle’a. Zagrać będzie mógł jednak tylko jeden z nich.

Turniej prekwalifikacji olimpijskich odbędzie się w Gliwicach (13-20 sierpnia) i tylko jego zwycięzca otrzyma prawo gry we właściwych kwalifikacjach olimpijskich w przyszłym roku. Polacy w fazie grupowej zmierzą się z Węgrami, Bośnią i Hercegowiną oraz Portugalią.


Czytaj także w kategorii KOSZYKÓWKA


Zgrupowanie kadry rozpocznie się 20 lipca we Wrocławiu. Po tygodniu treningów Polacy rozegrają dwa zamknięte dla publiczności mecze towarzyskie z Holandią (29 i 30 lipca). Od 2 do 6 sierpnia wezmą udział w turnieju w Belgradzie. Następnie od 7 do 10 sierpnia będą przebywać w Stambule, gdzie zagrają mecze sparingowe z Turcją.


SKŁAD KADRY

Rozgrywający

Łukasz Kolenda (bez klubu/ostatnio Śląsk Wrocław), Andrzej Mazurczak (King Szczecin), Andrzej Pluta (bez klubu/Trefl Sopot), A.J. Slaughter (Dreamland Gran Canaria/Hiszpania), Mateusz Szlachetka (Dziki Warszawa)

Rzucający

Jakub Garbacz (Anwil Włocławek), Michał Michalak (bez klubu/BM Stal Ostrów Wlkp.), Mateusz Ponitka (Partizan Belgrad/Serbia)

Skrzydłowi

Igor Milicic (Charlotte 49ers Sixers/USA), Jakub Nizioł (Śląsk), Michał Sokołowski (Gevi Napoli/Włochy), Przemysław Żołnierewicz (bez klubu Enea Zastal BC Zielona Góra), Szymon Wójcik (Grupa Sierleccy Czarni Słupsk), Jarosław Zyskowski (Trefl)

Środkowi

Aleksander Balcerowski (Dreamland Gran Canaria), Geoffrey Groselle (bez klubu/Legia Warszawa), Mikołaj Witliński (Trefl).


Na zdjęciu: Jeremy Sochan w tym roku w kadrze nie zagra.

Fot. Jeff Hanisch-USA TODAY Sports/SIPA USA/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.