Bez dwóch snajperów

Cztery razy Karabach Agdam mierzył się z naszymi zespołami w europejskich pucharach i zawsze to azerska drużyna przechodziła dalej.


Karabach Agdam, to klub z miasta, które praktycznie… nie istnieje, a faktycznie pozostaje niezamieszkałe. W wyniku konfliktu o Górski Karabach, pomiędzy Azerami i Ormianami, miejscowość, która niegdyś była żywym centrum regionu u stóp Gór Karabaskich i zamieszkiwało ją nawet 150 tysięcy ludzi, jest obecnie wyludniona. Agdam znajdował się w rejonie walk, na ziemi niczyjej, odkąd w 1993 roku został zdobyty i splądrowany przez wojska Armenii. W listopadzie 2020 roku, na mocy porozumienia pokojowego, wrócił pod kontrolę Azerbejdżanu, ale nie został odbudowany.

W 1951 roku w Agdamie założono klub Meshsuł, czyli protoplastę dzisiejszego Karabachu, a następnie nosił nazwę Szefeg (do 1977 roku). Gdy miasto, de facto, przestało istnieć, a wraz z nim stadion Imrat, klub rozgrywał mecz w innych miastach, aż na stałe osiadł w Baku, choć Agdam nadal pozostaje jego siedzibą. Wielkie sukcesy Karabach, który obecną nazwę nosi od 1987 roku, zaczął odnosić w drugiej dekadzie XXI wieku. Od rozgrywek 2013/14 wygrał 9 z 10 sezonów ligi azerskiej, oddając tytuł tylko raz Neftczi Baku (2020/21).W międzyczasie Karabach coraz lepiej zaczął sobie radzić w rozgrywkach europejskich.

Jeszcze przed zdobyciem pierwszego mistrzostwa przekonała się o tym Wisła Kraków, którą wyeliminował w kwalifikacjach LE, a następnie – w tych samych rozgrywkach – Piast Gliwice. W sezonie 14/15 zespół dostał się do fazy grupowej Ligi Europy, a rok później powtórzył ten wyczyn, będąc pierwszym azerskim klubem, który zagrał w grupie jakichkolwiek rozgrywek. Największy sukces osiągnął w sezonie 2017/18, kiedy to został pierwszym – rzecz jasna – klubem z Azerbejdżanu w fazie grupowej LM.


Czytaj także:


Zajął ostatnie miejsce, ale 2 remisy z Atletico Madryt, to zawsze coś. W kolejnych sezonach Karabach regularnie występował w grupie LE lub LKE, o czym dobitnie przekonały się polskie drużyny. Legia Warszawa (20/21 w eliminacjach LE) i Lech Poznań (22/23 w eliminacjach LM). Statystyka rywalizacji z tym zespołem dla naszych drużyn jest fatalna. Wszystkie 4 polskie ekipy zostały przez azerską drużynę wyeliminowane. Z 7 rozegranych spotkań (w eliminacjach LE 20/21 rozgrywano 1 mecz) drużyny z ekstraklasy wygrały tylko raz. W ubiegłym sezonie Lech Poznań wygrał u siebie w I rundzie 1:0, ale w rewanżu uległ 1:5.

Gurban Gurbanow, 51-letni szkoleniowiec, to alfa i omega, jeżeli chodzi o Karabach Agdam. Jako piłkarz był napastnikiem i z 12 bramkami na koncie pozostaje najskuteczniejszym reprezentantem Azerbejdżanu w historii. Zespół prowadzi od 2008 roku i wszystkie 9 tytułów mistrzowskich zdobytych w tym stuleciu, to właśnie jego zasługa. Ponadto wywalczył 5 Pucharów Azerbejdżanu. Tradycyjnie o sile jego zespołu stanowią piłkarze zagraniczni, a także najlepsi gracze azerscy. W najlepszym sezonie w historii Karabachu, tym z Ligą Mistrzów, w barwach zespołu występował m.in. Jakub Rzeźniczak, a wcześniej i później w azerskim zespole grali zawodnicy, którzy zaistnieli w naszej ekstraklasie. Jak np. Wilde-Donald Guerrier, Dani Quintana, Mahir Emreli czy Marko Veszović.

Ostatni z wymienionych, były gracz m.in. Legii Warszawa i reprezentant Czarnogóry, występuje w Karabachu obecnie. Co ciekawe na początku lipca klub opuścił, udając się grać do… Tajlandii, król strzelców azerskiej ligi poprzedniego sezonu Ramił Szejdajew, a piłkarzem szwedzkiego Djurgardens IF został drugi najlepszy strzelec ligi, Musa Gurbanli. Duet ten w poprzednim sezonie ligowym strzelił 43 gole.


Na zdjęciu: Karabach Agdam 4 razy mierzył się w pucharach z polskimi drużynami. Za każdym razem je z rozgrywek eliminował. W sezonie 13/14 odprawił z kwitkiem Piasta Gliwice.
Fot. Łukasz Laskowski/Pressfocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.