Dyrygent jak się patrzy

21-letni Łukasz Bejger jest jednym z filarów obrony lidera ekstraklasy, czyli Śląska Wrocław.


W ubiegłym tygodniu opublikowałem tekst pt. „Mistrzowie destrukcji”, który traktował o defensywie wrocławskiego Śląska. Zwróciłem wówczas uwagę, że w 15 kolejkach rozgrywek PKO BP Ekstraklasy zespół trenera Jacka Magiery sześć razy zachował czyste konto (dwa mecze u siebie, cztery na wyjeździe), najwięcej spośród wszystkich rywalizujących drużyn. Legia Warszawa ma na liczniku pięć takich potyczek, Jagiellonia Białystok i Lech Poznań – po cztery.

„Spółka” z Bułgarem

Jednym z filarów wrocławskiej defensywy jest 21-letni Łukasz Bejger. 21-letni stoper zbiera bardzo pochlebne recenzje nie tylko za występy w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy, ale również w młodzieżowej reprezentacji Polski. Wychowanek Piłkarza Golub-Dobrzyń tworzy zgrany, świetnie rozumiejący się duet z reprezentantem Bułgarii, Aleksem Petkowem. Obaj wielokrotnie wybawiali z opresji golkipera wrocławian, Rafała Leszczyńskiego, Bejger chociażby w ostatnim meczu ligowym z Cracovią, gdy wybił piłkę sprzed linii bramkowej po lobie Karola Knapa, gdy „Leszczu” mógł się już uznać za pokonanego.

Bejger trafił na Oporowską z rezerw Manchesteru United zimą 2021 roku. W rundzie wiosennej sezonu 2020/2021 zagrał w 11 meczach ligowych, z czego w dziesięciu wybiegł na boisko w podstawowej jedenastce. W sezonie 2021/2022 wystąpił w 23. potyczkach ligowych. Z kolei poprzednich rozgrywkach zagrał w 21 spotkaniach, strzelając w nich dwa gole. Pierwszego 8 października ubiegłego roku w meczu z Górnikiem Zabrze (4:1), natomiast drugiego w meczu z… Cracovią (5 marca tego roku, wynik 1:1).

Wyróżniony i doceniony

W bieżących rozgrywkach opuścił tylko jeden mecz w ekstraklasie. Z występu przeciwko ŁKS-owi Łódź wykluczył go nadmiar żółtych kartek. Na razie ma na koncie jednego zdobytego gola, w 4 minucie wyjazdowego spotkania z Ruchem Chorzów (2:2). Młodego obrońcę ogromnym zaufaniem darzą nie tylko koledzy z zespołu, ale przede wszystkim trener Jacek Magiera, powierzając mu funkcję pierwszego zastępcy kapitana zespołu. Czyli jest prawą ręką Erika Exposito. Poza tym warto dodać, że Lukasz Bejger został nominowany do nagrody dla najlepszego młodzieżowca października.

Reprezentacyjne ostrogi

Trzeciego września 2021 roku Łukasz Bejger zadebiutował w reprezentacji Polski U-21 w wygranym 2:0 meczu z Łotwą w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy. Selekcjonerem biało-czerwonych był wówczas Maciej Stolarczyk. Piłkarz Śląska zagrał w pełnym wymiarze czasowym w pierwszych pięciu spotkaniach, w których dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. W maju 2021 roku doznał kontuzji, która wyeliminowała go z gry w dwóch ostatnich spotkaniach.


Czytaj także:


Urodzony w Golubiu-Dobrzyniu piłkarz wrócił do gry w reprezentacji U-21 we wrześniu bieżącego roku. Jego przerwa w tejże reprezentacji wyniosła więc prawie dwa lata. Michał Probierz powołał Bejgera na dwa pierwsze mecze eliminacyjne Euro U-21 z Kosowem i Estonią. W obu tych meczach zawodnik Śląska Wrocław spędził na boisku 90 minut. Po zmianie na ławce selekcjonera – Probierza zastąpił Adam Majewski – Bejger wystąpił w dwóch meczach grupowych z Estonią i Izraelem. Dzisiaj (wtorek, 21 listopada) Polska o godzinie 18.00 zmierzy się na wyjeździe z Niemcami. Bejgera nie powinno w tej potyczce zabraknąć na boisku…


Na zdjęciu: Przed obrońcą Śląska Wrocław Łukaszem Bejgerem rysuje się świetlana przyszłość…
Fot. Mateusz Porzucek/PressFocus