Zobacz
Do góry

Nikomu niepotrzebni bohateiro

Nic dwa razy się nie zdarza? Nieprawda.


Dziś, po doświadczeniach z lat 2002 i 2006 wiemy, że – przynajmniej na niwie piłkarskiej – krakowska noblistka nie miała racji. Nie posłużył nam u progu XXI wieku klimat Dalekiego Wschodu, cztery lata później jego przeciwieństwo – czyli Richtig Fajne Niemcy (jak w ustroju słusznie minionym rozszyfrowywano przekornie oficjalny skrót nazwy niemieckiego państwa) – też przyniosły polskim fanom „kopanej” więcej rozczarowań niż radości. No i teraz klęska u „Wielkiego Brata”…

Taktyka na pożegnanie

Schemat startu biało-czerwonych we wszystkich trzech turniejach był ten sam – ledwie dwa mecze wystarczyły do pogrzebania nadziei na wyjście z grupy. I w Korei, i w Niemczech Polakom w przysłowiowym już „meczu o honor” udawało się jednak wygrywać. Przed podobnym wyzwaniem stoi teraz w Rosji bodaj najbardziej od dwóch dekad utalentowane – a już na pewno najlepiej opłacane, w klubach i w kadrze – pokolenie rodzimych graczy. W czwartek o 16.00 przekonamy się, jaką taktykę – zwłaszcza personalną – przyjmie na owo pożegnanie z mundialem Adam Nawałka. Jego poprzednicy zastosowali w takich momentach diametralnie odmienne sposoby postępowania.

– Widzę trening i to, jak prezentują się na nich nasi piłkarze. Jedni lepiej, drudzy gorzej, trzeci – po prostu źle. Teraz chodzi o to, by grali wyłącznie ci pierwsi – nasi wysłannicy na mundial przed 16 laty cytowali przed tym starciem ówczesnego wiceprezesa PZPN ds. szkolenia, Henryka Apostela.

„W akcie skruchy i desperacji i rozpaczy

Treneiro stawia pięciu nowych graczy”

– śpiewał w pomundialowym hicie inny krakowski bard, poeta i rockman, Maciej Maleńczuk. Na koreańskich boiskach Jerzy Engel – po druzgocącym 0:4 z Portugalią – rzeczywiście w wieńczącym zmagania meczu z USA zastosował „wariant zero”. Porzucił przywiązanie do nazwisk, a skala rewolucji była nawet większa, niż opisywał to później lider „Pudelsów”. Zamiast Jerzego Dudka – w bramce Radosław Majdan. Obrona przebudowana niemal w całości: Jacek Zieliński z kapitańską opaską u boku „młokosa” Arkadiusza Głowackiego (dopiero drugi ich wspólny występ) zamiast „żelaznego” (z Schalke – nomen omen – 04…) duetu Tomasz Hajto-Tomasz Wałdoch, Tomasz Kłos w miejsce Michała Żewłakowa. I jeszcze w drugiej linii – Maciej Murawski (naprawdę!) za Radosława Kałużnego, a Cezary Kucharski (dla młodego pokolenia informacja – późniejszy agent „Lewego” był całkiem niezłym piłkarzem!) – za Piotra Świerczewskiego.

W pięknym stylu, ale…

Cytat ze „Sportu”: „Kucharski pokazał kilka zagrań, których wcześniej Świerczewski nawet nie próbował” – relacjonowaliśmy wynik tych zmian. Był też efekt wymierny: zwycięstwo 3:1 i pierwszy od 16 lat – po serii 13 bramek straconych – gol biało-czerwonych.

„Rezerwieros, rezerweiros

W pięknym stylu pokonali Hamburgeiros”

– jeszcze raz Maleńczuk. Tyle że to wszystko mogło co najwyżej osuszyć łzy fanów, ale nie przyćmić oceny całego mundialowego występu. Zresztą zajęliśmy ostatnie miejsce w grupie, mając tyle samo punktów, co Portugalia, z którą polegliśmy z kretesem…

Jedna – wymuszona

Powtórkę wynikową – w sensie wygranej jedynie w „meczu o honor” – mieliśmy w 2006. Tam jednak Paweł Janas wyszedł z zupełnie innego założenia, i nawet w wieńczącym nasze występy spotkaniu z Kostaryką postawił na sprawdzonych ludzi. Może dlatego, że tych, którzy mogliby zastąpić przegranych w starciach z Ekwadorem (0:2) i Niemcami (0:1)… nie zabrał na turniej: Tomasz Frankowski, Jerzy Dudek, Tomasz Rząsa imprezę u naszych zachodnich sąsiadów oglądali w telewizji. Faktem jest natomiast, że jedyna zmiana, jakiej dokonał „Janosik” w składzie na ostatni mecz, została wymuszona czerwoną kartką Radosława Sobolewskiego w starciu z Niemcami. Zastąpił go w jedenastce Mirosław Szymkowiak, który zresztą był w podstawowym składzie na pierwszą potyczkę, z Latynosami. I tak zestawiona jedenastka – zdołowana porażkami – zdołała podnieść głowy i choć w części swój – przywoływany już parokrotnie – honor obronić….

Z kontraktem i bez

Skąd różnica w strategii? Może stąd, że Engel przed mundialem przedłużył kontrakt z PZPN-em o dwa kolejne lata (choć z klauzulą możliwości jego rozwiązania bez odszkodowania), więc – wystawiając skład mogący być podstawą „nowej” reprezentacji – chyba chciał przekonać mocodawców, że „jeszcze da radę”. Janas z kolei gwarancji pracy nie miał – i grał na zasadzie „tu i teraz – ratujmy co się da”. Gdyby szkuać analogii, to Adamowi Nawałce bliżej dziś do „Janosika”…

Przypuszczalny skład Polaków na mecz z Japonią zamieszczamy na str. 3. Znów oczywiście będziemy za nich trzymać kciuki. Ale też będziemy – i oni też powinni – mieć z tyłu głowy cytowane już wielokrotnie słowa Maleńczuka:

„W trzecim meczu z Amerykaneiros

Wchodzi pięciu rezerwowych bohateiros

(…) [Nikomu niepotrzebnych pięciu bohateiros]”…

 

Na zdjęciu: Jeden z „niepotrzebnych bohateiros”, czyli Cezary Kucharski w akcji w mundialowym meczu z USA.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Co się wydaje? Francuska ruletka

  Mija rok od zakończenia mistrzostw świata na rosyjskich stadionach. Akurat 3 lipca kończyła się 1/8 rozgrywek i tego dnia w Moskwie,...

  Michał Zichlarz6 lipca 2019
 • Komentarz ,,Sportu”. Polska jak Ukraina?

  Tydzień temu, szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko, w rozmowie ze „Sportem” chwalił się sukcesami piłki w swoim kraju.

  Michał Zichlarz22 czerwca 2019
 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com