Piast Gliwice. Bramkarska klasa

Zarówno trener Waldemar Fornalik, jak i kibice Piasta mogą zgodnie powiedzieć, że co jak co, ale rękę i szczęście do bramkarzy w ekstraklasie mieli i mają nadal. Teraz błyszczy Frantiszek Plach.


Tak, jak w reprezentacji Polski w ostatnich latach, a nawet dekadach problemu z bramkarzami nie było, tak i w gliwickim klubie nigdy wartościowego lub wartościowych golkiperów nie brakowało. Ale który z nich był najlepszy?

Najlepszy w historii?

Najwięcej meczów i najlepsze opinie odkąd Piast gra w ekstraklasie, zbierali Jakub Szmatuła, Frantiszek Plach i Dariusz Trela. Zapytaliśmy kibiców w mediach społecznościowych i sonda nie pozostawia złudzeń, choć oczywiście kibice zawsze najlepiej pamiętają niedawne mecze. Tak czy owak 65% ankietowanych wskazało, że najlepszym golkiperem Piasta jest Plach, 26% że Szmatuła, a 9% ma sentyment do Treli. – Jak dla mnie najlepszy sezon w historii zagrał Kuba Szmatuła. Z kolei Fero Plach całościowo posiada największe umiejętności i jest najbardziej „stabilny” w przeciągu całego sezonu. Plus o klasę lepiej gra nogami – taką opinię przedstawił Przemysław Świder, zagorzały fan Piasta i ma sporo racji. Można zaryzykować tezę, że każdy z owej trójki przychodząc do Piasta był anonimowym piłkarzem, ale przy Okrzei zapracował na szacunek i uznanie. Trela najlepsze momenty miał w Gliwicach i zapracował na transfer do Lechii. Szmatuła i Plach zostali wybrani najlepszymi bramkarzami sezonu w ekstraklasie.

Hit internetu

Trener golkiperów Mateusz Smuda może czuć dumę i pewnie z uśmiechem na ustach przychodzi każdego dnia do klubu. Oczywiście najwięcej szumu jest obecnie przy Słowaku, którego interwencja w meczu z Lechem podbiła internet, nie tylko w Polsce. Filmik z jego paradą był hitem w Brazylii, Anglii, Niemczech, czy Hiszpanii. Zatrzymanie piłki na słupku wyglądało efektownie, ale bohater tej akcji nie ukrywa, że sprzyjał mu los.

– Nie wiem, co powiedzieć… tak się przytrafiło. Wszystko działo się szybko, miałem trochę szczęścia – uśmiecha się lekko zakłopotany popularnością Frantiszek Plach.

– W życiu takiej obrony nie widziałem, ani w telewizji, ani na żywo – stwierdził rodak i kolega z szatni, Tomasz Huk.

– Takie interwencje dodają pewności siebie, ale ja staram się utrzymać koncentrację, a nie myśleć o pojedynczych obronach. Mam się od kogo uczyć, Kuba to bardzo doświadczony bramkarz – dodaje Słowak. Właśnie zdrowa rywalizacja obecnych bramkarzy ma być jednym z kluczy do sukcesu i wysokiej formy.

Ulubiona litera?

Pochwał nie szczędzi Plachowi również trener Waldemar Fornalik.

– Frantiszek Plach zdecydowanie jest jednym z najlepszych bramkarzy, z jakimi pracowałem. Zebrał wiele pochwał, a jego interwencja, kiedy zatrzymał piłkę na słupku, odbiła się echem nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Nie tylko ten, ale ostatnie mecze pokazują, że Fero jest w bardzo dobrej dyspozycji – mówi szkoleniowiec Piasta, który odkąd jest trenerem nie może narzekać na brak dobrych lub bardzo dobrych golkiperów. Pewnie to przypadek, ale większość z nich miała nazwiska zaczynające się na literę… P – Plach, Putnocky, Pesković, Pilarz, Perdijić. A dodatkowo Fornalik pracował (i pracuje) ze wspomnianym Szmatułą, czy Hrdliczką w Ruchu. Jak widać z tej wyliczanki, wielu z nich było Słowakami. Szkoleniowiec docenia klasę golkiperów od naszych południowych sąsiadów.


Czytaj jeszcze: Chuchanie i dmuchanie

– Faktycznie w ekstraklasie było i jest wielu wyróżniających się słowackich golkiperów. Aż trudno ich wszystkich wymienić na szybko – podkreśla Fornalik.

Piast nie tak dawno skorzystał z opcji przedłużenia umowy z Plachem, co z jednej strony zabezpiecza klub na kolejny sezon, a z drugiej stawia w dobrej pozycji negocjacyjnej, jeśli pojawią się potencjalni chętni na jego usługi. A takowych może nie brakować, jeśli do końca sezonu Słowak utrzyma wysoką formę. Już w przeszłości bramkarzem interesowali się przedstawiciele szwajcarskich i angielskich klubów. Latem agent bramkarza może mieć jeszcze więcej zapytań, telefonów i ofert.


Na zdjęciu: Frantiszek Plach w obecnej formie jest bramkarzem numer jeden w całej ekstraklasie!

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus


Najlepsi bramkarze Piasta w ekstraklasie

Jakub SZMATUŁA – 197 meczów, 66 czystych kont

Frantiszek PLACH – 96 meczów, 38 czystych kont

Dariusz TRELA – 75 meczów, 23 czyste konta

Komentarze