Poziom wyższy niż w lidze

Raków przegrał pierwszy sparing podczas holenderskich przygotowań.

Gdyby spojrzeć tylko na wynik, to można odnieść wrażenie, że częstochowianie postawili się silnemu rywalowi i zaprezentowali się poprawnie, nawet mimo porażki. Przestaje być jednak kolorowo, gdy uzmysłowimy sobie fakt, że trener Ruud van Nistelrooy posłał do gry wielu graczy rezerwowych, a nawet z zespołu do lat 21.

W pierwszej połowie częstochowianie prezentowali się całkiem dobrze. Wynik spotkania otworzył Gustav Berggren, a wyrównujące trafienie zaliczył Ivan Lopez. To jednak nie wystarczyło. Po przerwie lepsi byli gospodarze. Nie zmienia to jednak faktu, że wicemistrzowie Polski zmierzyli się z trudnym przeciwnikiem. Taki był zresztą cel tego zgrupowania.

Różnica w poziomie obu zespołów była odczuwalna. Nie chodzi jednak o same umiejętności piłkarskie, a przede wszystkim wykorzystanie sytuacji. Po spotkaniu na ten element gry zwrócił uwagę szkoleniowiec Rakowa.

– Mecz był wyrównany, choć o wyniku decydowały umiejętności indywidualne, wykorzystanie przez przeciwnika naszych błędów. Zazwyczaj tego nie doświadczamy na naszym poziomie ligowym, a tutaj co błąd to bramka. Każda strata piłki w newralgicznych sektorach, to gol. Sami jednak stworzyliśmy sobie kilka sytuacji – komentował Marek Papszun.

Częstochowianie jednak nie zwalniają tempa. Teraz czekają ich kolejne treningi, aby szlifować formę przed następnymi sparingami. Kolejnym rywalem Rakowa będzie Anderlecht Bruksela. Częstochowianie zmierzą się z belgijskim przeciwnikiem w najbliższą środę. Ostatni w tym roku mecz wicemistrzowie Polski rozegrają w przyszłą sobotę z Fortuną Sittard. Kolejne spotkania kontrolne czekają ich w styczniu, podczas zgrupowania w tureckim Belek, gdzie zespół uda się po przerwie świąteczno-noworocznej.

PSV Eindhoven – Raków Częstochowa 4:2 (2:2)

1:0 – Berggren, 33 min, 1:1 – Colyn, 40 min, 1:2 – Madueke, 41 min, 2:2 – Lopez, 44 min, 3:2 – Vertessen, 70 min, 4:2 – Savio, 80 min.

PSV (I połowa): Benitez – Teze, Obispo, Madueke, van den Heuvel – Ferreira dos Santos, Colyn, El Ghazi – Veerman, Fofana, Seelt. II połowa: Benitez – Ramalho, Nassoh, Til, van de Blaak, Max, Vertessen, Savio, van Duiven, Vos, Doudah. Trener: Ruud VAN NISTELROOY.

RAKÓW: Kovaczević – Arsenić (46. Rundić), Petraszek, Svarnas – Tudor (60. Długosz), Lederman (46. Papanikolaou), Berggren (60. Lederman), Kun (60. Sorescu) – Koczergin (46.Wdowiak), Piasecki (60. Musiolik), Lopez. Trener: Marek PAPSZUN.