PŚ w Ruce: Fatalne otwarcie Polaków

Puchar Świata w Ruce. Tylko jeden z naszych reprezentantów zdobył punkty w konkursie inaugurującym sezon PŚ. Dawid Kubacki zajął jednak dopiero 21. miejsce.


Nie tak polscy kibice wyobrażali sobie inauguracyjne zawody Pucharu Świata sezonu 2023/24. Choć już w piątkowych kwalifikacjach, a także w sobotniej serii próbnej nasi nie zachwycali, to jednak mało kto spodziewał się, że w konkursie pójdzie im aż tak katastrofalnie. Tylko jeden z biało-czerwonych – Dawid Kubacki – dostał się do II serii, ale i tak niewiele dobrego można powiedzieć o jego pierwszym konkursowym skoku.


Czytaj także


Zajmował bowiem na półmetku konkursu dopiero 23. miejsce po próbie na odległość 130 metrów. Dla pozostałych Polaków pierwsza odsłona zawodów okazała się ostatnią. Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek uplasowali się na początku 4 dziesiątki. Koszmarnie spisał się Kamil Stoch, który uzyskał zaledwie 113,5 metra. Taki skok dał mu dopiero 43. miejsce. W II serii Kubacki poprawił się o 3 metry i o 2 miejsca. Konkurs zakończył na 21. miejscu. Rywale skakali znacznie lepiej, a klasą dla siebie był Stefan Kraft. Utytułowany Austriak prowadził po I serii (144 metry), a w finałowej kolejce potwierdził, że znajduje się w doskonałej dyspozycji. Wylądował metr bliżej i drugiego Piusa Paschkego pokonał o ponad 10 punktów. 3. miejsce zajął Stehpan Lethe. Austriacy i Niemcy zdominowali rywalizację w pierwszym konkursie nowego sezonu. W czołowej 10 znalazło się po 4 zawodników z tych krajów.

Konkurs rewanżowy odbędzie się w Ruce w niedzielę. Początek zawodów o godz. 16.15.


Puchar Świata w Ruce, HS-140

1. Stefan Kraft (Austria)                    326.2
2. Pius Paschke (Niemcy)                  315.6
3. Stephan Leyhe (Niemcy)               313.2
4. Andreas Wellinger (Niemcy)         311.5
5. Daniel Tschofenig (Austria)          301.3

21. Dawid Kubacki   266.8


Fot. Tadeusz Mieczynski/PressFocus