Zobacz
Do góry

Ruch Chorzów. Kibice proszą miasto o sygnał

Jest szansa, że w przyszłym tygodniu z magistratu na Cichą spłynie pierwsza transza środków z tytułu promocji miasta przez sport, co pozwoli na załatwienie kilku bieżących potrzeb.

Wokół Ruchu bardzo delikatnie powiało wczoraj optymizmem. Klub wywiązał się z kwestii formalnych i wiele wskazuje na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by miasto przelało pierwszą transzę środków w ramach promocji przez sport. Mówi się, że lipcowe świadczenia zostały wycenione na około 150-200 tysięcy złotych.

Mała nić

Na początku przyszłego tygodnia środki te powinny trafić na Cichą i pomóc w załatwieniu najpilniejszych potrzeb, czyli przede wszystkim – uregulowania pensji pracownikom, zawodnikom, trenerom. Już słyszy się, że do klubu znów trafiają – czy też trafić mogą – wezwania do zapłaty zawodnikom (gdy zaległości sięgają 2 miesięcy, mają oni podstawy do rozwiązania kontraktu z winy klubu). Te osoby, które dołączyły do „Niebieskich” już po spadku z II ligi, jeszcze nie ujrzały złotówki. Termin wypłat za lipiec przypadał na ten tydzień.
Utrzymując się w klimatach finansowych, grupa „Ultras Niebiescy” ogłosiła w czwartkowy ranek: „Pojawiła się mała nić, która może doprowadzić do zbliżenia kibiców i akcjonariuszy, żeby jednak tak się stało, miasto Chorzów MUSI pierwsze dać sygnał czy mu jeszcze zależy. Na najbliższej sierpniowej sesji Rady Miasta musi zostać poddana pod głosowanie kwestia konwersji pożyczki miasta na akcje Ruchu. Nikt tutaj nie mówi o zakończeniu bojkotu. Nasze oczekiwania nie zmieniły się! Chcecie z nami rozmawiać? Mówimy – sprawdzam!”.

Głosowanie i uroczystość

Miasto na początku 2019 roku pożyczyło Ruchowi łącznie około 2 miliony zł, z terminem spłaty przypadającym na koniec grudnia. Około 2 mln zł pożyczył też spółce drugi z niedawnych akcjonariuszy – firma Carbonex, której udziały w klubie wykupił niedawno Zdzisław Bik. Prezes powiązanej biznesowo z Carboneksem grupy kapitałowej Fasing w rozmowie ze „Sportem” dawał do zrozumienia, że tej 4-milionowej w sumie pożyczki od współwłaścicieli nie ma co liczyć w wymagalnych zobowiązaniach spółki. Konwersja na akcje pomogłaby poprawić sytuację finansową klubu – ale oczywiście nie rozwiązywałaby wszystkich problemów. Mimo że – jeśli dobrze pójdzie – do końca roku Ruch co miesiąc będzie mógł liczyć na kilkusettysięczną transzę z miasta (wyższą niż 150-200 tys. za lipiec, gdy części świadczeń promocyjnych nie zrealizowano wskutek strajku pracowników), to wydaje się, że wciąż niezbędny mu jest jednorazowy zastrzyk około 2 mln zł, by wreszcie ruszyć z miejsca. Nie zapominajmy, że do 30 września klub musi uregulować kilkaset tysięcy złotych długów wymaganych licencyjnie. Jeśli tego nie uczyni, między 9. a 10. kolejką trzecioligowego sezonu może nawet stracić licencję.

A skoro była mowa o głosowaniu, to najbliższa sesja rady miasta odbędzie się w przyszły czwartek, 29 sierpnia. Co ciekawe, jednym z jej punktów jest – jak czytamy – „Uroczyste wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Chorzów Panu Antoniemu Piechniczkowi”.

W kadrze plus jeden?

Atmosfera w drużynie nie jest (jeszcze) wcale najgorsza. Przed dwoma tygodniami kontrakt za porozumieniem stron rozwiązał Lucjan Zieliński. Skrzydłowy słusznie zapewne narzekając na kiepską kondycję klubu mógł uchodzić w zespole za „zgniłe jabłko”. Z drugiej strony – udowodnił, że przy Cichej można dziś wydeptać sobie rozwiązanie umowy.

9 goli w „Niebieskich” derbach

– To była jedyna taka osoba w drużynie. Nie ma już więcej takich. Nawet jeśli chłopaki trochę marudzą, że organizacja nie stoi na najwyższym poziomie, to dają jakość na boisku. W tamtym przypadku bywało różnie. Czy ktoś może jeszcze nas opuścić? Nie dopuszczam do siebie takiej opcji. Myślę, że wszyscy zostaną – deklaruje Łukasz Bereta, trener Ruchu. Możliwe za to, że pozyskany zostanie w tym okienku transferowym jeszcze jeden zawodnik. To pomocnik, mający już w swoim CV występy dla „Niebieskich”.

Ze Ślęzą łatwiej?

Z powodu braku zgłoszenia do rozgrywek, sztab szkoleniowy nie mógł do tej pory skorzystać z dwóch zawodników. Giorgi Tsuleiskiri oczekuje na pozwolenie na pracę, zaś Olivier Lazar – na zgłoszenie do rozgrywek po tym, jak sfinalizowano wreszcie jego roczne wypożyczenie z Rozwoju Katowice. W obecnej sytuacji każdy zawodnik jest na wagę złota, zwłaszcza że chorzowian nie omijają kontuzje. Przedwcześnie ubiegłotygodniowy mecz z Foto-Higieną Gać zakończyli Tomasz Foszmańczyk i Mateusz Bartolewski, czyli czołowe postaci zespołu. Obecnie nie trenuje żaden z nich, dlatego w sobotnim spotkaniu ze Ślęzą Wrocław drużyna będzie musiała radzić sobie bez tego duetu. „Niebiescy” ruszą na Dolny Śląsk z chęcią zdobycia pierwszych w sezonie punktów.

– Choć Foto-Higiena ma 9 punktów, to Ślęza wydaje się indywidualnie mocniejszym przeciwnikiem, z którym – taką mam nadzieję – będzie nam się jednak grało łatwiej. Pewnie zaatakuje nas większą liczbą zawodników niż Gać, która broniła się w 7-8, a tylko 2-3 zostawiała z przodu i operowała długim podaniem – ocenia trener Bereta.

 

Na zdjęciu: Ruch po dwóch zwycięstwach pucharowych. Daniel Paszek (z lewej) i jego koledzy powalczą w sobotę o pierwsze punkty w lidze.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w III liga

 • Zaległości zwycięstwem wyrównane

  Kolejna wygrana „Niebieskich”, którzy uporali się z bardzo dobrze dysponowaną lubińską młodzieżą. W chorzowskiej szatni mimo dobrych wyników nie ukrywają, że...

  Maciej Grygierczyk18 września 2019
 • „Toczą się burzliwe negocjacje z miastem” – oświadczenie zarządu Ruchu

  Marcin Waszczuk, wiceprezes Ruchu Chorzów, wysłał na naszą skrzynkę oświadczenie, podsumowujące obecną sytuację trzecioligowego klubu. Zachowujemy oryginalną pisownię.

  Maciej Grygierczyk18 września 2019
 • Ruch Chorzów. Jak Idzik stał się dzikiem

  Napastnik „Niebieskich” w trzech ostatnich meczach strzelił łącznie 5 goli i zanotował 2 asysty, co wywindowało go na czoło klasyfikacji III-ligowych...

  Maciej Grygierczyk18 września 2019
 • Ruch Zdzieszowice – MKS Kluczbork, czyli kiedyś to było!

  Zaległości z inauguracyjnej kolejki III ligi odrabiane są dziś nie tylko w Chorzowie, ale też Zdzieszowicach, gdzie rozegrane zostaną derby województwa...

  Maciej Grygierczyk18 września 2019
 • Szansa dla „rezerwowych”

  Drużynę Pniówka 74 Pawłowice dopadła plaga kontuzji, mimo to trener Grzegorz Łukasik nie załamuje rąk.

  Bogdan Nather17 września 2019
 • Ruch Chorzów. Ocieplenie klimatu

  Kolejna zmiana wajchy w relacjach na linii klub – miasto. Wczoraj w chorzowskim ratuszu gościł wiceprezes „Niebieskich” Marcin Waszczuk.

  Maciej Grygierczyk17 września 2019
 • Ruch w górę – „Niebiescy” rozbili Piasta

  Chorzowianie pokonali rywala ze Żmigrodu 4:1, mimo że jako pierwsi musieli odrabiać straty. Dzięki tej wygranej opuścili strefę spadkową. Dobrą grę...

  Maciej Grygierczyk14 września 2019
 • Caniboł: Byłem zły „grzejąc ławę

  Rozmowa z Wojciechem Canibołem, napastnikiem Pniówka 74 Pawłowice.

  Bogdan Nather14 września 2019
 • Cicha czeka na Piasta

  - Zaczyna zawiązywać się kolektyw. Szkoda byłoby, gdyby na przełomie października i listopada każdy z nas myślał już, dokąd by tu...

  Maciej Grygierczyk14 września 2019