Układanie puzzli

Turniej Czterech Prezydentów. Impreza na trzech lodowiskach to doskonała okazja do kolejnych przymiarek personalnych przed ligową inauguracją.


Wprawdzie do inauguracji sezonu zostało jeszcze dwa tygodnie, ale przed ligowymi zespołami ciekawy sprawdzian formy. Cztery zespoły: Zagłębie Sosnowiec, GKS Tychy, Re-Plast Unia Oświęcim oraz mistrz Ukrainy Sokół Kijów wezmą udział w Turnieju Czterech Prezydentów. Drużyna zza wschodniej granicy przygotowuje się u nas do sezonu, ale pomysł zrodził się zdecydowanie wcześniej.

Sportowe otwarcie

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, był obserwatorem mistrzostw świata w Helsinkach i prezes Sokoła Kijów zwrócił się z zapytaniem czy jego drużyna mogłaby się przygotować do sezonu w naszym kraju. Dziuba, wielbiciel sportu, zaś fan hokeja w szczególności, nie widział przeszkód i szybko doszedł do porozumienia z prezydentem Sosnowca, że oba miasta mogłyby gościć hokeistów z Kijowa. I tak zrodził się pomysł, by zorganizować turniej, który byłby etapem w wykuwaniu ligowej formy. Do tej inicjatywy dołączył prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, zaś mer Kijowa, Witalij Kliczko, wsparł inicjatywę.

Dla społeczności hokejowej z Sosnowca ten sezon będzie nowym otwarciem. Przed wszystkim powstał nowy Stadion Zimowy w ArcelorMittal Park, gdzie oprócz tego jest funkcjonalny stadion oraz hala sportowa. Tak naprawdę to właśnie dzisiaj rozpoczynająca się impreza będzie sportowym otwarciem tego lodowiska. Ponadto w sekcji hokejowej Zagłębia jest wiele nowości organizacyjnych. Przede wszystkim hokeiści będą skupieni w nowej sportowej spółce i jej prezes Adrian Pietrzyk ma wiele pomysłów, by ona znacznie lepiej funkcjonowała. Ma być również przyjazna dla kibiców, którzy mają ją wspierać finansowo drobnymi kwotami i uczestniczyć aktywnie w życiu sekcji.

Przymiarki personalne

Ponadto od strony sportowej również wiele się zmieniło, bo działacze wraz trenerem Piotrem Sarnikiem oraz pozostałymi członkami sztabu szkoleniowego dokonali ciekawych transferów. Zespół ma nowy wizerunek, a za nim mają pójść zdecydowanie lepsze wyniki. Na razie w czasie meczów kontrolnych trwają przymiarki personalne do poszczególnych formacji, by w ligowej inauguracji w Oświęcimiu wypaść jak najlepiej.

Z kolei w tyskim zespole kilku czołowych zawodników zmaga się z urazami i stąd też w ostatnim turnieju w Zwoleniu zajął czwarte miejsce. Kontuzjowani powoli wracają na lód i trenerzy mają nadzieję, że sezon ligowy rozpocznie kompletna drużyna. Dzisiaj nim ekipy z Tychów oraz Oświęcimia pojawią się na lodzie tyscy działacze o 15.45 zorganizowali przed lodowiskiem miasteczko oraz hokejowy piknik. Natomiast kwadrans później kibicom zostanie zaprezentowana drużyna. Zresztą, podobno uroczystość zaplanowano w Sosnowcu.


Czytaj także:


To tylko i aż mecze sparingowe, ale – wbrew pozorom – mają spore znaczenie z punktu widzenia mentalnego. Zwycięstwa budują atmosferę i poczucie pewności siebie. To przed ligowym startem jest niesłychanie ważne. To ciekawa impreza może warto byłoby się zastanowić nad jej kontynuacją. To jednak nie zależy od głównych aktorów, a od ich mocodawców.


Program turnieju

Środa (23.08.): GKS Tychy – Re-Plast Unia Oświęcim, Zagłębie Sosnowiec – Sokół Kijów;

Czwartek (24.08.): Re-Plast Unia – Sokół Kijów (lodowisko w Oświęcimiu), Zagłębie Sosnowiec – GKS Tychy;

Piątek (25.08.): GKS Tychy – Sokół, Zagłębie – Re-Plast Unia (wszystkie mecze o godz.18.00).


Na zdjęciu: Turniej Czterech Prezydentów. Patrik Speszny nadal będzie strzegł dostępu do sosnowieckiej bramki.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus