Długa droga…

Sezon międzynarodowy dla polskich hokeistów będzie wyjątkowo długi i zakończy się późnym wieczorem 20 maja 2024 r.


Hokejowa kadra zgrupowaniem na Stadionie Zimowym oraz turniejem O Puchar Niepodległości w Sosnowcu rozpoczęła sezon międzynarodowy. Będzie on dla biało-czerwonych wyjątkowy długi i niezwykle ważny. W lutym reprezentacji przyjdzie rywalizować w prekwalifikacjach olimpijskich na tym samym obiekcie. Natomiast ukoronowaniem tych wydarzeń będą majowe mistrzostwa świata Elity w Pradze oraz Ostrawie. Ostatni mecz grupowy reprezentacja rozegra z Kazachstanem 20 maja. Tak więc hokeistów czeka długa droga droga oraz sporo emocji podczas ważnych imprez w lutym oraz w maju.

Nieobecni usprawiedliwieni

Robert Kalaber, selekcjoner reprezentacji wraz ze swoimi współpracownikami, już wcześniej założył, że turniej o Puchar Niepodległości z udziałem Litwy, Estonii oraz rezerw Łotwy będzie świetną okazją, by sprawdzić kilku młodych zawodników oraz tych, którzy na co dzień występują w zagranicznych klubach. Ten termin zgrupowania jest obligatoryjny i uznawany przez międzynarodową federację (IIHF) tak więc nie ma żadnych kłopotów ze zwolnieniami.

Przy okazji takich spotkań pojawiają się problemy personalne. Paweł Zygmunt (HC Litwinów) pauzował z powodu kontuzji nadgarstka, ale powoli wychodzi z tych kłopotów. Jednak po konsultacjach lekarzami i trenerami uznano, że jednak nie pojawi się na tym zgrupowaniu. Jego miejsce, jak już informowaliśmy, zajął tyski napastnik Jakub Bukowski, który nie krył zadowolenia i na jego twarzy po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawił się uśmiech.


Czytaj także:


Z kolei Radosław Galant (GKS Tychy) narzeka na mięśnie skośne brzucha i również nie mógł się pojawić na zbiórce. Jego miejsce zajął Łukasz Krzemień (Re-Plast Unia Oświęcim). Z trzech zawodników, występujących w DEL2 jako pierwszy pojawił się debiutant Adam Kiedewicz (Dresdner Eisloewen), bo miał najbliżej.

W niedzielę jego drużyna przegrała na własnym lodzie z Krefeld 3:6 i po nim wsiadł w samochód i pojawił się w Sosnowcu. Bramkarz David Zabolotny (EHC Freiburg) oraz doświadczony obrońca Paweł Dronia (Ravensburg Towerstars) również grali mecze i na zgrupowaniu pojawią z kilkugodzinnym poślizgiem. – Nasz ligowy kalendarz dostosowaliśmy pod kadrę i zawodnicy mieli chwilę na odpoczynek. – Natomiast w zagranicznych ligach toczą obowiązuje nieco inny rytm i nic na to nie poradzimy. Niemniej cieszę się, że będę mógł zobaczyć w akcji tych zawodników – mówi słowacki szkoleniowiec.

Filip Komorski zgłosił problem z barkiem, ale wyszedł na lód i o jego dalszych losach zadecyduje lekarz.

Tylko ośmiu

Zespół podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata Nottingahm funkcjonował perfekcyjnie i w pełni zasłużenie wywalczył awans. Z tego składu wczoraj na zbiórce pojawił się siedmiu zawodników z pola oraz bramkarz.

– W pierwotnej wersji chciałem dziesięciu, ale przeciwności losu sprawiły, że jest mniej – wyjaśnia trener Kalaber. – Mamy okazję spotkać z wieloma młodymi zawodnikami i pragniemy pokazać jak funkcjonuje kadra, jakim gra systemem i czego od nich oczekujemy. Mamy raptem cztery treningi, a między nimi analizy wideo. Czasu jest niewiele, ale trzeba go maksymalnie wykorzystać. Musimy przygotować jak najszerszą grupę zawodników, bo przecież nie wiemy co nas może spotkać przed przygotowaniami do mistrzostw świata, a one przecież są najważniejsze. Gdy ogłaszaliśmy kadrę na ten turniej to już miałem pomysł i przemyślenia jak ta drużyna będzie funkcjonowała.

Sześciu hokeistów GKS-u Tychy znalazło się w kadrze, ale to nie powinno być zaskoczenie, bo przecież w tym klubie jest najwięcej kadrowiczów. Z GKS-u Katowice powołano zaledwie dwóch, by nie zakłócać przygotowań do występu w Pucharze Kontynentalnym. Pewnie podczas kolejnych zgrupowań będzie ich więcej.


Kadra biało-czerwonych

Bramkarze: Maciej Miarka (JKH GKS Jastrzębie), David Zabolotny (EHC Freiburg);

Obrońcy: Bartosz Ciura i Oskar Jaśkiewicz (obaj GKS Tychy), Paweł Dronia (Ravensburg Towerstars), Bartosz Florczak (Marma Ciarko STS Sanok), Marcin Horzelski (PZU Podhale Nowy Targ), Arkadiusz Kostek (JKH GKS Jastrzębie), Oliwier Kurnicki i Mateusz Zieliński (obaj Energa Toruń), Jakub Wanacki (GKS Katowice);

Napastnicy: Jakub Bukowski, Bartłomiej Jeziorski, Filip Komorski i Alan Łyszczarczyk (wszyscy GKS Tychy), Konrad Filipek (Marma Ciarko STS Sanok), Adam Kiedewicz (Dresdner Eisloewen) Patryk Krężołek i Damian Tyczyński (obaj Zagłębie Sosnowiec), Łukasz Krzemień i Dariusz Wanat (obaj Re-Plast Unia Oświęcim), Dominik Paś (JKH GKS Jastrzębie), Igor Smal (GKS Katowice), Kamil Wałęga (Ocelarzi Trzyniec).


Na zdjęciu: Hokeiści kadry zgrupowaniem w Sosnowcu rozpoczęli długi sezon międzynarodowy.

Fot. PZHL/Michał Chwieduk