Winy odkupione

21. kolejka Tauron Hokej Ligi. JKH GKS Jastrzębie zrehabilitował się za druzgocącą porażkę z Podhalem Nowy Targ. Zdobył komplet punktów w konfrontacji z mistrzem Polski.

W poprzedniej kolejce podopieczni trenera Roberta Kalabera skompromitowali się w Nowym Targu (3:10, drugą tercję przegrali aż 0:7). Wydawało się, że w meczu z urzędującym mistrzem Polski stoją na straconej pozycji. Mój sąsiad Zbigniew Wróbel (trener kobiecej reprezentacji Polski) przekonywał mnie, że trener Kalaber potrafi zmobilizować zespół na mecze z wyżej notowanymi drużynami. Wyszło na jego.

W październikowym meczu tych drużyn zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne. Także we wtorek jastrzębianie byli tylko bladym tłem dla lidera rozgrywek. Przez większość pierwszej tercji gospodarze jeździli za rywalami niczym błędne owce. Dość powiedzieć, że do momentu zdobycia przez katowiczan pierwszego gola podopieczni trenera Roberta Kalabera ani razu nie wjechali do tercji obronnej przeciwnika. Przepraszam, dwukrotnie udała im się taka sztuka, lecz w obu przypadkach sędziowie odgwizdali spalonego.

Pierwszego gola dla mistrzów Polski strzelił Hampus Olsson, który przeciął lot krążka wrzuconego z niebieskiej linii przez Noaha Delmasa. Drugi gol dla gości to efekt atomowego uderzenia Macieja Kruczka z niebieskiej linii.

W II tercji jastrzębianie wzięli się w garść i w ciągu dziesięciu minut odrobili straty. Gdy na ławkę kar powędrował Aleksi Varttinen hokeiści JKH oddali kilka celnych strzałów na bramkę Johna Murraya. Jednak reprezentacyjny bramkarz spisywał się bez zarzutu. Gdy fiński obrońca wrócił już na lód, gospodarze zdobyli kontaktowego gola. Zdobył go Tuukka Rajamaeki, który dopadł do krążka odbitego przez kapitana zespołu, Macieja Urbanowicza. Wyrównującego gola zdobył natomiast Rastislav Szpirko, którego idealnie obsłużył Emil Bagin. Doświadczony Słowak nie zmarnował sytuacji sam na sam z Murray’em.

Emocje sięgnęły zenitu w ostatniej tercji, w której klasę pokazał Szpirko. Skrzydłowy drugiego ataku JKH dwukrotnie zmusił do kapitulacji bramkarza katowiczan, raz, gdy karę mniejszą odsiadywał Olli Ilsakka. Potem rzutu karnego dla gospodarzy nie wykorzystał Jakub Iżacky (44:07). Na 3 minuty i 25 sekund przed zakończeniem spotkania trener GKS-u Jacek Płachta zagrał va banque i wycofał bramkarza. Na minutę i 4 sekundy do końca meczu Iżacky mógł zamknąć mecz, ale nie trafił do pustej bramki! Zaczęły się nerwy. Gości zmniejszyli rozmiary porażki, gdy na ławce kar siedział Filip Starzyński (gwoli ścisłości tylko 4 sekundy). Dokładnie tyle potrzebowali katowiczanie, by zdyskontować liczebną przewagę. Także na doprowadzenie do remisu zabrakło czasu. Jak się zatem okazało, moja mała prowokacja w „Spalonym na niebieskiej” okazała się skuteczna.

Bogdan Nather

21. kolejka Tauron Hokej Ligi

JKH GKS Jastrzębie – GKS Katowice 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)

0:1 – Olsson – Delmas – Sokay (3:57), 0:2 – Kruczek – Monto – Ilsakka (6:29), 1:2 – Rajamaeki – Urbanowicz – Paś (26;26), 2:2 – Szpirko – Bagin – Górny (30:40), 3:2 – Szpirko – Iżacky – Starzyński (51:54), 4:2 – Szpirko – Jarosz – Iżacky (56:05, w przewadze), 4:3 – Fraszko – Kruczek – Pasiut (59:32, w przewadze).

Sędziowali Krzysztof Kozłowski i Sebastian Kryś oraz Michał Żak i Mateusz Kucharewicz. Widzów 300.

JKH: Miarka; Wajda – Kostek, Bagin – Górny, Martiszka – Viinikainen (2), Zając – Kamieniew; Kiełbicki – Paś (2) – Urbanowicz, Szpirko – Starzyński (2) – Iżacky, Rajamaeki – Jarosz – Bernhards, Ł. Nalewajka – Arrak – R. Nalewajka. Trener Robert KALABER.

KATOWICE: Murray; Kruczek – Delmas, Koponen – Varttinen (2), Wanacki – Cook, Maciaś – Chodor; Bepierszcz – Pasiut – Fraszko, Hitosato – Monto – Ilsakka (2), Olsson – Sokay – Marklund (2), Michalski – Smal (2) – Kowalczuk. Trener Jacek PŁACHTA.
Kary: JKH – 6 min, Katowice – 8 min.

Marma Ciarko STS Sanok – PZU Podhale Nowy Targ 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

0:1 – Wielkiewicz – Lorraine (7:35), 1:1 – Szczerba – Wielkiewicz – Załamaj (17:14), 1:2 – Kallionkeli – Ceder – Biłas (28:37), 1:3 – Załamaj – Neupauer (57:06, w przewadze), 1:4 – Wielkiewicz – Cichy (59:40).

Sędziowali: Mateusz Krzywda i Patryk Pyrskała oraz Eryk Sztwiertnia i Wojciech Czech. [Widzów] 700.

SANOK: Salama; Burzik – MacEachern, Lindberg – Binner (2), Biłas – Musioł, Ginda – Florczak; Viitanen – Tamminen – Huhdanpaa, Bukowski – Ceder (2) – Kallionkieli (4), Dobosz – Strzyżowski – Filipek, Dulęba – Rybnikar (2) – Karnas. Trener Elmo AITTOLA.

PODHALE: Bizub; Tomasik – Pangiełow-Jułdaszew, Horzelski – Słowakiewicz (2), Załamaj (2) – Szlembarski, Bochnak; Neupauer – Wronka – Worwa, Kamiński – Cichy (2) – Szczechura, Szczerba – Lorraine (2) – Wielkiewicz, Paranica – Soroka – Jarczyk. Trener Sami HIRVONEN.

Kary: Sanok – 10 min, Podhale – 10 min (2 tech.).

Comarch Cracovia – GKS Tychy 1:12 (1:0, 0:0, 0:1, 0:0) po karnych 1-2

1:0 – Vildumetz (17:26). 1:1 – Łyszczarczyk – Jeziorski – Jaromersky (45:59), 1:2- Bukowski (karny).

Sędziowali: Sędziowie: Mateusz Bucki i Wojciech Wrycza – Michał Kłosiński i Sebastian Iwaniak. Widzów 400.

CRACOVIA: Krasnovsky (2); Żurek – Bieniek (2), Motloch – Younen, Krenżelok – Jaracz, Dziurdzia – Kunst; Sawicki – Jeżek (2) – Latal, Szpaczek – Lundgren – Kasperlik, Vildumetz – Bezwiński – Brynkus, Sterbenz -Wróbel (2) – F. Kapica. Trener Rudolf ROHACZEK.

GKS: Fuczik; Kaskinen – Jaśkiewicz, Jaromersky – Ciura, Nilsson (2) – Bryk, Pociecha – Bizacki; Jeziorski – Ubowski – Łyszczarczyk, Marzec – Padakin – Mroczkowski, Korenczuk (2) -Turkin – Gościński, Bukowski – Kucharski – Krzyżek. Trener Pekka TURKKINEN.

Kary: Cracovia – 10 (2 tech.) min, GKS – 6 (2 tech.) min.

Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)

1:0 – Fjodorovs – Behm – Johansson (10:18), 1:1 – Tyczyński – Nahunko (11:06), 2:1 – Larionovs – Fjodorovs – Johansson (14:49), 2:2 – Lindgren – Karasińśki – Charvat (31:44), 2:3 – Krężołek (46:20), 2:4 – Lindgren – Tyczyński (57:26, w przewadze), 2:5 – Nahunko (59:31, do pustej).

Sędziowali Marcin Polak – Bartosz Kaczmarek oraz Maciej Byczkowski i Grzegorz Cytawa. Widzów 1000.

TORUŃ: Pohajanoksa; Johansson – Schafer, Zieliński – Behm, Kurnicki – Jaworski, Sozanski – Gimiński; Djumić (2) – Fjodorovs – Larionovs, Tiainen – Huhtela (2) – Jaakola, M. Kalinowski – K. Kalinowski – Kogut, Prokurat – Syty – Baszyrow. Trener Juha NURMINEN.

ZAGŁĘBIE: Speszny; Szaur – Stadel, Andrejkiw – Charvat, Kotlorz – Naróg; Krężołek – Valtola – Szturc, Nahunko – Tyczyński – Salo, Karasiński – Bucenko – Lindgren, Menc – Kozłowski – Krawczyk. Trener Piotr SARNIK.
Kary: Toruń – 4 min, Zagłębie – 6 min.