Powrót do macierzy

Obrońca Aleksander Paluszek po czterech latach rozłąki wrócił do Śląska Wrocław.


Nowym piłkarzem wrocławskiego Śląska został 22-letni obrońca, Aleksander Paluszek. Po czterech latach „tułaczki” utalentowany zawodnik wrócił do klubu, którego jest wychowankiem. Młody stoper podpisał na Oporowskiej dwuletni kontrakt, który zawiera opcję prolongaty o kolejny sezon.

Był w Górniku

Nowy nabytek Śląska jest wychowankiem tutejszej akademii. W zespole U-19 rozegrał 27 meczów, w których strzelił dziesięć goli w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. W 2019 roku Aleksander Paluszek przeniósł się do Górnika Zabrze, w barwach którego zaliczył 32 występy w PKO BP Ekstraklasie, w których strzelił trzy gole.

Z drużyny 14-krotnego mistrza Polski był wypożyczony najpierw do słowackiego KF Pohronie (10 meczów), a potem do I-ligowej Skry Częstochowa, w której rozegrał 14 meczów i strzelił w nich jedną bramkę. Po powrocie do Górnika w 2022 roku otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepszego Młodzieżowca Sierpnia PKO BP Ekstraklasy. Środkowy obrońca strzelił wtedy gole w spotkaniach z Rakowem Częstochowa i Legią Warszawa.

W sezonie 2022/2023 Aleksander Paluszek zaliczył 17 meczów w pierwszym zespole Górnika, trzy spotkania w Fortuna Pucharze Polski oraz trzy mecze w III-ligowych rezerwach zabrzańskiego klubu. Teraz 22-letni stoper wrócił do macierzystego klubu. Trafił tam na zasadzie transferu definitywnego. – Oczywiście chciałbym wywalczyć miejsce w jedenastce i pomóc drużynie zarówno w obronie, jak i w ofensywie – powiedział na łamach oficjalnej strony klubowej Aleksander Paluszek.

Wraca jako mężczyzna

– Lubię i potrafię strzelić głową, na przykład po stałym fragmencie gry. Wyjeżdżałem ze Śląska jako chłopak, wracam jako mężczyzna. Bardzo się cieszę, że jestem tu ponownie. Zaznaczam, bo na pewno takie głosy się pojawią, że nie ma to związku z odejściem z klubu mojego taty. Zawsze jest dla mnie dużym wsparciem, mamy bardzo dobre relacje i wspólnie podejmujemy decyzje dotyczące mojej kariery.

Paluszek junior w Śląsku będzie występował z numerem „2” na koszulce. – Cieszymy się, że do zespołu dołącza polski piłkarz, który jest jednocześnie wychowankiem Śląska – powiedział dyrektor sportowy wrocławskiego klubu, David Balda.

– Aleksander to wciąż młody zawodnik, który bez wątpienia zwiększy rywalizację na pozycji środkowego obrońcy. To bardzo wysoki piłkarz, a my potrzebujemy centymetrów, zwłaszcza w tym miejscu na boisku. Wierzymy, że w Śląsku Alek jeszcze bardziej się rozwinie i udowodni swój niewątpliwy potencjał.

Przełożony mecz

Tymczasem ze Śląskiem pożegnał się 29-letni lewy obrońca, Victor Garcia Marin. Umowa Hiszpana z wrocławskim klubem została rozwiązana za porozumieniem stron. Podczas dwuletniego pobytu w Śląsku Garcia rozegrał 64 spotkania (z czego 53 w ekstraklasie). Strzelił w nich dwa gole (jednego w lidze, jednego w Lidze Konferencji Europy.

Na zakończenie informacja natury organizacyjnej. Zaplanowany na najbliższą niedzielę (6 sierpnia, godz. 15.00) mecz Śląska z Pogonią Szczecin na 99,9% zostanie przełożony. Jeżeli „portowcy” awansują do kolejnej rundy Ligi Konferencji Europy, spotkanie odbędzie się w innym terminie. Nowy termin meczu zostanie ustalony odrębnie z porozumieniu z głównym nadawcą meczów ekstraklasy. Jest on uzależniony od wyników Pogoni w kwalifikacjach tych rozgrywek.


Czytaj także:


Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasi reprezentanci w europejskich pucharach mają możliwość przełożenia dwóch meczów ligowych w trakcie trwania eliminacji. Dotyczy to jednego meczu w czasie rund I-III oraz jednego meczu pomiędzy spotkaniami play-off.


Na zdjęciu: Aleksander Paluszek znowu będzie zakładał koszulkę Śląska Wrocław.

Fot. slaskwroclaw.pl/Adriana Ficek