Awans „Faraonów”

Piłkarska reprezentacja Egiptu jest ósmą afrykańską reprezentacją, która zapewniła sobie awans do PNA, który w styczniu i lutym zostanie rozegrany na stadionach Wybrzeża Kości Słoniowej.


O wszystkim zdecydowała wygrana z Gwineą na wyjeździe 2:1. Mecz rozegrano nie w Konakry, jak zwykle, ale w marokańskim Marrakeszu. To dlatego, że stadion w Konakry i inne obiekty futbolowe w kraju Afryki Zachodniej nie spełniają odpowiednich standardów. Z tego też powodu CAF czyli Afrykańska Konfederacja Piłkarska, odebrała Gwinei prawo do organizacji PNA w tym kraju w 2025 roku. 15 sierpnia piłkarskie władze na Czarnym Lądzie zdecydują, gdzie turniej za dwa lata się odbędzie. W grę wchodzą taki kraje jak Maroko, Algieria, Zambia i łączona kandydatura Nigerii oraz Beninu.

Z organizacją Pucharu Narodów co 2 lata i tak jest spory problem. 34 już Africa Cup of Nations na boiskach WKS miał być rozgrywany teraz, w czerwcu i lipcu. Z uwagi jednak na koronawirusa, eliminacje MŚ do mundialu w Katarze i warunki pogodowe został przesunięty na styczeń-luty 2024. Póki co w finałach jest już 8 reprezentacji (zagra w sumie po raz trzeci w historii aż 24). Oprócz gospodarzy, to same tuzy w afrykańskim futbolu, bo grę na boiskach Wybrzeża Kości Słoniowej zapewniły sobie: obrońca tytułu Senegal, czwarty zespół ostatnich MŚ Maroko, mistrz z 2019 roku Algieria, a także Tunezja, RPA, Burkina Faso i teraz także Egipt.


Czytaj także:


8-krotny triumfator w PNA musiał się jednak namęczyć w Marrakeszu, żeby pokonać Gwineę. „Syli National” prowadzili po trafieniu grającego na co dzień w VfB Stuttgart Sehrou Guirassy. Jeszcze przed końcem I połowy wyrównał jednak niezawodny Trezeguet. O sukcesie „Faraonów” – grającym w najsilniejszym składzie z Mohamedem Salahem na czele – zdecydowało trafienie Mostafa Mohameda. Prowadzeni przez portugalskiego trenera Rui Vitorię Egipcjanie w grupie D mają w 5 meczach 12 punktów. O krok od awansu jest zresztą ich rywal. Jeśli we wtorek Etiopia zremisuje z Malawi, to gwinejskie „Słonie” bez gry, jako drugi zespół z grupy D awansują do finałów PNA. Kolejne mecze eliminacyjne na afrykańskich stadionach w 12 grupach w sobotę i niedzielę.


Fot. Belga/Belga/SIPA USA/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.