Duży ruch

Wieczysta Kraków pożegnała już 12 zawodników. Przyszło pięciu, a dwóch przedłużyło kontrakty.


Liczne odejścia zawodników z Wieczystej Kraków

Projekt sponsorowany przez biznesmena Wojciecha Kwietnia zatrzymał się w III lidze, tak więc dochodzi do zmian. Na razie przyszli piłkarze, którzy dobrze znają niższe ligi.

Twarze projektu

Na piłkarskiej mapie Polski jest kilkaset drużyn grających w klasie okręgowej. Trzy lata temu głośno zrobiło się o jednej. Wszyscy zaczęli spoglądać na Wieczystą, która do gry przeciwko amatorom ściągnęła najpierw Sławomira Peszkę, potem Radosława Majewskiego. Byli reprezentanci Polski byli twarzami budzącego skrajne opinie projektu. Przyczynili się do dwóch awansów, ponieważ strzelili więcej goli niż rozegrali meczów (154-150).

Kończące się umowy „Peszkina” i „Mai” nie zostały przedłużone. 38-letni Peszko już wcześniej zakończył karierę. Zapowiedział, że teraz „dopiero będzie się działo” i został twarzą nowej federacji MMA. Z powodu kontuzji kolana nie grał od września. Rok młodszy Majewski występował prawie do końca i ostatnio był najbardziej produktywnym piłkarzem Wieczystej. Podobnie jak jego kolega, również przeszedł zabieg kolana, ale rozbratu z piłką nie ogłosił.

Ciche pożegnanie

Wieczysta pożegnała swoich kapitanów zawierając ich nazwiska w komunikacie informującym o odejściach 12 zawodników. Bez podniosłych uroczystości na środku boiska, pamiątkowych koszulek i pater. Niewątpliwie miała na to wpływ końcówka sezonu i zaprzepaszczony awans. W mediach społecznościowych obu pomocników, za pomocą których komunikują się z kibicami, nie było ostatnio o Wieczystej ani słowa. Peszko po prostu podziękował wszystkim za lata kariery, gdy ogłosił, że zamyka ten życiowy etap.

Z klubem żegna się także trzeci zawodnik, który w ostatnich latach nosił kapitańską opaskę. Obrońca Adrian Frańczak spędził przy ulicy Chałupnika cztery sezony. Ostatni spisał na straty z powodu urazu. Dłuższy staż, o pół roku, miał od niego tylko Damian Guzik. Obrońca/pomocnik przez dwa ostatnie lata grał przede wszystkim w drugiej drużynie, która niedawno awansowała do V ligi.

Znają III ligę

W nowym sezonie Wieczysta znów ma grać o awans. Stery przejął trener Maciej Musiał, kuszony przez Kwietnia już w sierpniu ubiegłego roku. W 2021 roku jego Garbarnia rozgromiła „żółto-czarnych” 5:0 w 1/16 Pucharu Polski. Przygotowania do sezonu ruszą 3 lipca. Na razie nowe umowy z klubem przedłużyli pomocnik Łukasz Pietras (rok) i obrońca Paweł Koncewicz-Żyłka (rok, z opcją przedłużenia), który w ubiegłych rozgrywkach był wypożyczony z Wisły.


Czytaj także w kategorii III liga


Ważne kontrakty nadal ma wielu piłkarzy z przeszłością w ekstraklasie, jednak widać, że włodarze nieco zmienili trend. Wszyscy pozyskani do tej pory gracze mają doświadczenie w II i III lidze. Widocznie w klubie uznali, że poza gwiazdami, również trzeba też mieć dobrych rzemieślników.

Do drużyny dołączyli napastnik Michał Fidziukiewicz (ostatnio Polonia Warszawa, dwuletni kontrakt), pomocnik Dawid Pakulski (Zagłębie II Lubin, dwuletni z opcją), skrzydłowi Dawid Kiedrowicz (Legia II Warszawa, dwuletni), pomocnik Przemysław Bargiel (Śląsk II Wrocław, dwuletni z opcją) i pomocnik/napastnik Przemysław Kapek (Cracovia II, roczny z opcją).


Na zdjęciu: Odejścia z Wieczystej odmienią zespół. Radosław Majewski (z lewej) i Sławomir Peszko byli gwiazdami osiedlowego krakowskiego klubu.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


ODEJŚCIA Z WIECZYSTEJ LATO 2023

PIŁKARZ SEZONY MECZE W LIDZE

 • D. Guzik 4,5 70
 • A, Frańczak 4 70
 • R. Majewski 3 87
 • S. Peszko 3 63
 • D. Jampich 3 50
 • K. Szewczyk 3 40
 • P. Krawczyk 3 24
 • P. Bujak 1 20
 • J. Kowalski 1 2
 • M. Pałaszewski 1 15
 • A. Mikułko 0,5 15
 • M. Twarowski 0,5 12

Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.