Podolski otwiera drzwi

„Górnicy” wznawiają dzisiaj przygotowania do sezonu. Ciekawiej jednak poza piłkarską murawą…


Po trzytygodniowej przerwie we wtorek pierwszy trening pod okiem Jana Urbana, który przypomnijmy, prawie dokładnie rok temu – też po wznowieniu letnich zajęć – został w skandaliczny sposób zwolniony. Teraz na szczęście to już odległa historia, a wyobraźnię kibiców przykuwa co innego.

Nowy inwestor?

Głośno o tym, że w klubie z Zabrza miałby się pojawić nowy inwestor. Mocny i bogaty, taki na miarę aspiracji kibiców 14-krotnego mistrza Polski. Fani górniczej jedenastki, po 8 miejscu w rozgrywkach 2021/22 i 6 pozycji w poprzednich rozgrywkach chcieliby, żeby teraz drużyna szła za ciosem i parła do przodu. Bez dodatkowych pieniędzy, bez solidnych wzmocnień nie będzie to jednak możliwe.

Zresztą nawet nowy sponsor nie gwarantuje z miejsca sukcesu. Trochę starsi kibice pamiętają, jak w lipcu 2007 roku większościowym udziałowcem został Allianz Polska. Celem miała być gra o mistrzostwo Polski w 2012, a jak się skończyło to wszyscy pamiętają, przykrym spadkiem z ekstraklasy w 2009 i długami, które do dziś trzeba spłacać…


Czytaj także:


Tak czy inaczej, po raz kolejny wypływa sprawa nowego i potencjonalnego inwestora, a za wszystkim ma stać nie kto inny, jak sam były mistrz świata Lukas Podolski, w dwóch ostatnich sezonach lider Górnika.

Lukas Podolski

– Zapewne Lukas Podolski otwiera wiele drzwi, przy jego boku łatwiej nam rozmawiać. Zainteresowanych jest wielu – mówi cytowana przez Polską Agencję Prasową Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Przypomnijmy, że to magistrat jest większościowym udziałowcem Górnika i decyduje o wszystkim w osobie pani prezydent. Miast rozmawia teraz i rozmawiało wcześniej z potencjalnymi inwestorami, ale jest czy będzie ostrożne patrząc choćby na sytuację z przeszłości i sytuację z Allianzem, a przede wszystkim na to, że przez 12 lat zainwestowało setki milionów w klub, wliczając w to budowę nowego stadionu.

Za 46 milionów

A propos budowy stadionu, to w poniedziałek podpisano umowę na budowę czwartej trybuny Stadionu im. Ernesta Pohla. Koszt inwestycji wyniesie prawie 46 milionów złotych, a trybuna będzie gotowa już za rok. Prace mają ruszyć już teraz. Wykonawcą inwestycji została firma Mostostal Zabrze GPBP S.A. W budynku nowej trybuny znajdą się szatnie z kompleksem odnowy biologicznej, Muzeum Sportu Zabrzańskiego, Klub Biznesu, restauracja, loże biznesowe i stanowiska medialne. Pojemność stadionu wzrośnie z 24,5 tys. do 32 tys. miejsc.

– Podpisanie umowy to zwieńczenie ogromu pracy, jaki został dotąd wykonany, dokończenie wielkiej inwestycji. Wartość umowy jest ponad 9 mln niższa, niż zakładano w kosztorysie. Firma Mostostal Zabrze GPBP wielokrotnie się sprawdziła w naszym mieście. Liczymy, że nasz stadion – jak inne – będzie się miał dobrze i odniesiemy w tej kwestii sukces. Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad budową czwartej trybuny niektórzy łapali się za głowę, mówiąc że trzeba zaczekać. Stadion Górnika jest jednym z najładniejszych w Polsce, a dla mnie oczywiście najważniejszy, „uszyty” na miarę użytkowników. Cieszę się, że udało się stworzyć tak wyjątkowe dzieło. Teraz tylko trzeba trzymać kciuki za Górnika. „Skorupki” są piękne, ale nasz mistrz musi pokazać co potrafi. Pytanie co pokaże w nowym sezonie – mówi przed rozpoczęciem budowy czwartej trybuny i przed startem przygotowań do nowego sezonu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.


Na zdjęciu: Za rok stadion Górnika będzie w końcu ukończony i doczeka się czwartej trybuny! Lukas Podolski miał w tym swój udział…
Fot. Rafał Rusek/Pressfocus.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.