Polski Ruch i międzynarodowy Raków

Mistrz Polski to ten zespół ekstraklasy, który jest najbardziej uzależniony od obcokrajowców. Beniaminek rozgrywek – najmniej. Czas na pojedynek Ruch – Raków.


POJEDYNEK KOLEJKI: POLSKI RUCH – MIĘDZYNARODOWY RAKÓW

Ruch Chorzów przewyższa zdecydowanie Raków Częstochowa pod jednym względem. A mianowicie pod względem procentowego udziału polskich piłkarzy w grze. W pierwszych 8 kolejkach rozgrywek ekstraklasy – mistrz Polski z uwagi na grę w eliminacjach LM 2 spotkania miał przełożone – udział zawodników z zagranicy był w drużynie „Niebieskich” wręcz śladowy. Jan Sedlak, jedyny obcokrajowiec w barwach beniaminka ekstraklasy – zagrał przez zaledwie 15 minut w Wielkich Derbach Śląska i jest to zaledwie 0,2% udziału w grze od początku sezonu. Z 24 piłkarzy, z których skorzystał trener Jarosław Skrobacz, 23 to Polacy.

Dla porównania Raków Częstochowa to ten zespół ekstraklasy, który w największej mierze jest uzależniony od zawodników spoza Polski. Spośród 24 piłkarzy, którzy zagrali w barwach Rakowa w tym sezonie na najwyższym poziomie rozgrywkowym, tylko 9 piłkarzy ma polskie obywatelstwo, a warto podkreślić, że w grono to wliczamy zarówno Bena Ledermana, jak i Sonny’ego Kittela. Procentowy udział Polaków w grę Rakowa jest najniższy w ekstraklasie.


Czytaj także


Wszystkie gole dla „Niebieskich” w tym sezonie strzelili, rzecz jasna, Polacy. Rodzimi gracze są również autorami wszystkich asyst. Z kolei w drużynie częstochowskiej Polacy – mimo iż są w mniejszości – strzelili większość goli. 6 z 7 trafień to dorobek Bartosza Nowaka i Łukasza Zwolińskiego, a jedną bramkę dołożył wspomniany Kittel. Ten wynik w pewnej mierze na pewno spowodowany jest tym, że kontuzji przed rozpoczęciem sezonu doznał Ivi Lopez. Przypomnijmy, że Hiszpan w 2 ostatnich sezonach strzelił w ekstraklasie 29 bramek. To 23,6% wszystkich strzelonych przez Raków w tym okresie bramek, a mowa jest tylko o jednym zawodniku.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną statystykę. W Rakowie udział w grze polskich piłkarzy poniżej 23 roku życia wynosi zaledwie 9,4%, a gorszy wynik w całej ekstraklasie ma jedynie Radomiak Radom. Ruch nie jest wprawdzie pod tym względem liderem, ale tacy zawodnicy w barwach „Niebieskich” grają niemal 3 razy częściej, bo ich udział w grze wynosi 26,2%. Lepsze wartości w tej statystyce mają: Warta Poznań, Piast Gliwice i Jagiellonia Białystok.


RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Fot. Norbert Barczyk/PressFocus

Wykorzystanych piłkarzy 24.

Polaków 9 (29,2 procenta udziału w grze)

Obcokrajowców 15 (70,8 procenta w grze)

Gole Polaków 7 (63,6 procenta)

Asysty Polaków 3 (37,5 procenta)

Gole obcokrajowców 4 (36,3 procenta)

Asysty obcokrajowców 5 (62,5 procenta)


RUCH CHORZÓW

Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Wykorzystanych piłkarzy 24.

Polaków 23 (99,8 procenta udziału w grze)

Obcokrajowców 1 (0,2 procenta w grze)

Gole Polaków 5 (100 procent, 1 gol samobójczy)

Asysty Polaków 3 (100 procent)

Gole obcokrajowców 0.

Asysty obcokrajowców 0.


Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus