Rekordowa kwota

Stowarzyszenie Socios przekazało Wiśle Kraków już ponad 5 mln zł. W tym roku zapowiada wsparcie minimum 2 mln.


Niedługo Socios Wisła Kraków będzie obchodziło pięciolecie istnienia. Ma już prawie 3 tys. członków i kolejne ważne projekty do zrealizowania. Priorytetem na najbliższy czas jest partycypowanie w wykupie ośrodka szkoleniowego w Myślenicach.

Krok po kroku

Spotkanie założycielskie stowarzyszenia odbyło się 13 sierpnia 2018 roku. Zarejestrowane zostało w październiku. Wówczas mało kto spodziewał się, że niedługo społeczność będzie odgrywała ważną rolę w utrzymywaniu klubu przy życiu. Kilka miesięcy później Wisła została wystawiona na pośmiewisko próbą sprzedaży Vannie Ly przez osoby mające dziś zarzuty prokuratorskie. 13-krotnemu mistrzowi kraju groziło odebranie licencji na grę w ekstraklasie przed rundą wiosenną sezonu 2018/19. Udało się tego uniknąć dzięki akcji ratunkowej, której twarzą był wracający do Polski Jakub Błaszczykowski. Pomagało wiele innych osób, także były prezes Legii Warszawa Bogusław Leśnodorski.

Dziś Socios to prężna organizacja, która przekazała klubowi ponad 5,3 mln zł. 30 czerwca liczyła 2758 aktywnych członków, którzy regularnie opłacają miesięczne składki w zadeklarowanej kwocie. Skupia wokół siebie także firmy, które chcą pomagać w budowie stabilnych fundamentów Wisły. Decyzje o przeznaczeniu środków są poddawane głosowaniu wszystkich zrzeszonych osób.

Coraz więcej

Socio są nie tylko zwykli kibice. W szeregi stowarzyszenia wstąpili m.in. obecny większościowy akcjonariusz i prezes klubu Jarosław Królewski, były współwłaściciel Tomasz Jażdżyński, były prezes Dawid Błaszczykowski i obecny dyrektor sportowy Kiko Ramirez. Są też dawni i obecnie grający zawodnicy, tacy jak Marcelo, Arkadiusz Głowacki, Vullnet Basha czy Mikołaj Biegański.

– Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy. Miniony rok obfitował w ciekawe projekty, których realizację umożliwiło zaangażowanie społeczności zgromadzonej przez Socios. Dzięki sponsorowi możliwa była organizacja obozu przygotowawczego dla pierwszej drużyny, która do rundy mogła przygotowywać się w znakomitych warunkach. Przed nami kolejne, ważne cele. Zachęcam wszystkich mających w sercu „Białą gwiazdę” do wstąpienia w szeregi organizacji – mówi Królewski.


Czytaj także:


Od grudnia Socios ma przedstawiciela w radzie nadzorczej Wisły w osobie Oskara Niezabitowskiego. – W tym roku planujemy wesprzeć klub minimum 2 mln zł. Będzie to rekordowa kwota, jeśli chodzi o wielkość naszego wsparcia per sezon. Naszym priorytetem pozostaje budowa trwałych fundamentów klubu. Wierzymy, że w ciągu najbliższych tygodni zapadną ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące ośrodka szkoleniowego w Myślenicach. Będziemy chcieli znacząco partycypować w jego wykupie – zapowiada Piotr Leśkiewicz, prezes stowarzyszenia.

Nowe miejsce na koszulce

Cztery lata temu logo Socios Wisła trafiło na koszulki meczowej pierwszej drużyny. W tym czasie było eksponowane na ich froncie, pod reklamą większych sponsorów – LV Bet i Orlen Oil. Przed sezonem 2023/24 zajmowaną przez nich powierzchnię zajęła firma Texom. Logotyp stowarzyszenia nadal znajduje się na stroju i trafił na lewy rękawek.

– Od początku kooperacji stowarzyszenie deklarowało, że klub będzie mógł zagospodarować tę przestrzeń pod ekspozycję innego ze sponsorów, jeśli tylko pojawi się zainteresowany wsparciem klubu, na odpowiednim poziomie finansowym, podmiot. Dzięki temu wpływy do budżetu będą większe, a to przecież jeden z naszych celów – podkreśla Leśkiewicz.


Na zdjęciu: Piotr Leśkiewicz (na zdjęciu) kieruje stowarzyszeniem Socios Wisła od czerwca 2019. Pierwszym prezesem był Witold Ekielski.
Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.