Na plecach Wójtowicza

Ruch Chorzów jest trzecim najlepszym zespołem w klasyfikacji Pro Junior System. Tak jak w I lidze, ponownie to wszystko zasługa jednego zawodnika.


Mijają kolejne sezony, miesiące, okienka transferowe, a w Chorzowie nadal rozmawiają o potrzebie znalezienia młodzieżowca. Przepisy w Polsce są, jakie są, bez „młodego” w składzie ani rusz, chociaż oczywiście w ekstraklasie taka możliwość formalnie istnieje. W praktyce jednak nikt nie chce płacić kar za niespełnienie limitu 3000 minut rozegranych przez młodzieżowców, no chyba że Raków Częstochowa, który kierując się machiawelizmem poświęcił nieco gotówki w imię mistrzostwa. Ruch na podobny zabieg pozwolić by sobie rzecz jasna nie mógł – nawet jeśli „wpadnie” mu na konto dodatkowe 1,2 mln złotych z racji odsetek za transfer Kamila Grabary z Kopenhagi do Wolfsburga.

Tylko raz nie zagrał

Wracając jednak do tematu młodzieżowców, w Chorzowie po raz kolejny modlą się o zdrowie i brak kartek dla Tomasza Wójtowicza. Uniwersalny piłkarz cały czas pozostaje jedyną realną opcją „Niebieskich”, jeśli chodzi o zawodnika z polskim obywatelstwem urodzonego w 2002 roku lub później. Tak też było, kiedy Ruch występował jeszcze w I lidze. Ileż to razy można było usłyszeć z chorzowskiej strony o obawach na wypadek tego, gdyby Tomasz Wójtowicz wypadł z powodu kartek albo – odpukać – doznał jakiejś kontuzji. Trzeba przyznać, że 19-latek zdrowie ma jednak jak koń. Licząc od początku sezonu 2021/22 – jeszcze drugoligowego – opuścił tylko jedno spotkanie z powodu nadmiaru żółtych kartek. W poprzednim sezonie zagrał we wszystkich meczach, a i w bieżących rozgrywkach zanotował komplet spotkań. Do tego jeszcze trzeba doliczyć ewentualne mecze w Pucharze Polski, no i reprezentację kraju do lat 21, której ten stał się integralną częścią we wrześniu zeszłego roku.


Tomasz Wójtowicz. Czytaj także:


Obciążenia meczowe 19-latka są więc ogromne, tym bardziej że najczęściej występuje on na pozycji wahadłowego, gdzie bieganie w jedną i drugą stronę jest kluczem do sukcesu. Jasne, czasem schodzi z boiska przed końcowym gwizdkiem, ale nikt w Chorzowie nie wyobraża sobie, aby miało go zabraknąć w wyjściowej jedenastce. Bo tak po prawdzie to trener Jarosław Skrobacz nawet nie miałby kogo w niej wystawić.

Częściej w rezerwach

Kilku młodzieżowców teoretycznie Ruch w swojej kadrze ma, ale w praktyce można wymienić tylko jednego – Kacpra Skwierczyńskiego. Jak i Wójtowicz, urodził się w 2003 roku, a do „Niebieskich” dołączył na początku tego roku z rezerw Legii Warszawa. Nie można jednak rzec, że zyskał sobie uznanie w pierwszym zespole. Na wiosnę zagrał tylko raz, wchodząc na boisko z ławki w spotkaniu z Podbeskidziem, a częściej można go było spotkać w rezerwach Ruchu, które rywalizują w „okręgówce”. W aktualnym sezonie piłkarz z Mazowsza 6 razy znalazł się w kadrze meczowej, 3 razy wybiegł na boisko, zawsze zastępował Wójtowicza – ale tylko łapiąc ogony. Obiektywnie rzecz ujmując, wielkiego pożytku „Niebiescy” na razie z niego nie mają. W 1. kolejce w kadrze na mecz z Zagłębiem Lubin znalazł się zamiast niego Dawid Barnowski z rocznika 2002, ale na tym jego udział w ekstraklasie się zakończył.

Okienko się zamknęło, a Ruch alternatywy dla Wójtowicza jak nie miał, tak nadal realnie nie posiada. Dopóki 19-latek jest zdrowy i niezawieszony (do czego brakuje mu trzech żółtych kartek), wszystko jest w porządku, lecz trudno mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu. Należy jednak podkreślić, że dzięki urodzonemu w Katowicach zawodnikowi Ruch plasuje się aktualnie na trzecim miejscu w klasyfikacji Pro Junior System, mając 1208 punktów. Oczywiście wszystkie zdobył Wójtowicz, bo Skwierczyński grał za mało (musi mieć co najmniej 270 minut i 5 występów). Jasne, że niektóre drużyny mają rozegranych mniej meczów od Ruchu i że do końca sezonu jeszcze daleka droga, ale skoro w I lidze „Niebiescy” mogli zająć 7. miejsce w PJS tylko dzięki Wójtowiczowi, to może i teraz uda im się osiągnąć podobny wynik i zgarnąć jakieś pieniądze?


Tomasz WÓJTOWICZ

Ur. 19.12.2003 w Katowicach
180 cm/73 kg

Występy ligowe w sezonach

Sezon Mecze Pierwszy skład Pełne

 • 2023/24* 7/7 7 4
 • 2022/23 34/34 33 19
 • 2021/22 33/34 29 10
 • 2020/21 8/38 5 4

*Trwa


CZOŁOWKA KLASYFIKACJI PRO JUNIOR SYSTEM

 • 1. Zagłębie Lubin 1876 pkt
 • 2. ŁKS Łódź 1260 pkt
 • 3. RUCH CHORZÓW 1208 pkt
 • 4. Puszcza Niepołomice 540 pkt
 • 5. Korona Kielce 540 pkt
 • 6. Piast Gliwice 540 pkt
 • 7. Stal Mielec 476 pkt

Na zdjęciu: Nie będzie kontrowersyjnym stwierdzenie, że Tomasz Wójtowicz to kluczowa postać Ruchu Chorzów.
Fot. Tomasz Kudala/Press Focus