Tyszanie wracają do treningów

Trener Dariusz Banasik po urlopie z ochotą zabiera się do budowania trójkolorowej drużyny.


W piątek szkoleniowiec GKS-u Tychy wrócił z urlopu. Już na lotnisku był gotowy do odpowiedzi na pytania dotyczące okresu przygotowawczego trójkolorowych do nowego sezonu.

Spore zmiany

– W zespole nastąpiły spore zmiany – mówi Dariusz Banasik. – Z zawodników, z którymi się rozstaliśmy najbardziej szkoda Mateusza Czyżyckiego, bo to był piłkarz, którego chcieliśmy mieć w zespole i klub zrobił wszystko co mógł, żeby kontrakt został przedłużony, ale pomocnik skorzystał z oferty Korony Kielce. Także Antonio Dominguez był „wpisany” w nasz pomysł na drużynę jednak sprawy osobiste sprawiły, że wrócił do Hiszpanii. W sumie pożegnaliśmy się z 9 piłkarzami, ale na pewno ich miejsca w szatni nie pozostaną puste.

Jako pierwsi do tyskiej drużyny dołączyli reprezentacyjni młodzieżowcy 20-latkowie. To Jakub Bieroński – pomocnik grający ostatnio w Podbeskidziu oraz Marcel Błachewicz – obrońca walczący z klubem z Niecieczy w barażach o awans do ekstraklasy, a także reprezentacyjny junior 19-letni bramkarz Maciej Kikolski występujący w minionym sezonie w II-ligowej Pogoni Siedlce.

Młodzieżowcy na początek

– Zarówno Błachewicz jak i Bieroński mają już za sobą występy w ekstraklasie – dodaje trener tyszan. – Obaj są młodzi i perspektywiczni. Co prawda kariera Kuby z powodu kontuzji trochę przyhamowała, ale wierzę, że w GKS-ie Tychy wróci na swoje tory. Natomiast najmłodszy z tej trójki Kikolski ma już swoje seniorskie obycie. W budowaniu zespołu, jako bramkarz-młodzieżowiec może odgrywać ważną rolę. Nie znaczy to jednak, że ma już pewne miejsce między słupkami, bo taką pozycję trzeba sobie wywalczyć.

Testowanie III-ligowców

Ta walka rozpocznie się już dzisiaj, bo na godzinę 17.00 zaplanowany został pierwszy wspólny trening piłkarzy GKS-u Tychy. W pierwszym tygodniu zajęć czekają tyszan dwa sparingi.

– Każdy trener chciałby mieć jak najszybciej zamkniętą kadrę, ale w letnim okresie przygotowawczym zwykle do ostatniego dnia okienka transferowego czeka się okazję – wyjaśnia szkoleniowiec GKS-u Tychy. – A o tym, że warto przekonałem się osobiście gdy w 2020 roku Karol Angielski dołączył do prowadzonego wtedy przeze mnie Radomiaka 8 dni przed inauguracją sezonu. Mimo to okazał się najlepszym strzelcem zespołu, który zajął pierwsze miejsce w I lidze i awansował do ekstraklasy. Czasem warto więc poczekać i uważnie śledzić transferowy rynek, ale warto także szukać i testować. Dlatego właśnie w pierwszym tygodniu zaprosiliśmy kilkunastu zawodników z III ligi. Chcemy się im przyglądnąć i środowy sparing ze Skrą będzie miał raczej formę testmeczu.

Rywale z ekstraklasy

– Natomiast w sobotę czeka nas już pierwszy z wymagających sprawdzianów, bo gościć będziemy gościć MFK Karvina, a dwa dni później, mam nadzieję, że już ze skompletowaną kadrą wyjedziemy na 4-dniowe zgrupowanie w Busku-Zdroju. Tam zmierzymy się 5 lipca z Radomiakiem, a 8 lipca zagrany ze Śląskiem Wrocław więc jak widać poziom naszych rywali jest bardzo wysoki – ekstraklasowy.


Czytaj także:


– Także na próbę generalną zaplanowaliśmy trudny sprawdzian. 15 lipca zagramy dwa mecze – najpierw przed południem z beniaminkiem II ligi Polonią Bytom, a następnie po południu z Piastem Gliwice, żeby ostatecznie sprawdzić formę na tydzień przed inaugurującym sezon wyjazdowym meczem z Polonią Warszawa – kończy Dariusz Banasik.

Terminarz przygotowań

A oto terminarz przygotowań GKS-u Tychy do sezonu 2023/24: 26.06 o godzinie 17.00 – pierwszy trening; 28.06 o 11.00, GKS Tychy – Skra Częstochowa; 1.07 o 1.:00, GKS Tychy – MFK Karvina, 3-6.07, zgrupowanie w Busku-Zdroju, 5.07, Radomiak Radom – GKS Tychy, 8.07, Śląsk Wrocław – GKS Tychy, 15.07 o 11.00, GKS Tychy – Polonia Bytom i 16.00, GKS Tychy – Piast Gliwice.


Na zdjęciu: Trener Dariusz Banasik będzie miał sporo pracy z budową tyskiego zespołu.

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.