Dawno nie byli tak skuteczni

Zagłębie znów jest skuteczne. Piłkarze z Sosnowca po raz ostatni pięć bramek w lidze strzelili niemal sześć lat temu!

Zagłębie w ostatnim ligowym meczu zdobyło więcej bramek niż w pierwszych sześciu spotkaniach bieżącego sezonu. Do niedzielnego meczu z Lechią po stronie zdobytych goli widniała cyfra cztery, z czego jedno trafienie było „samobójem”. Przełamanie strzeleckiej niemocy przyszło w odpowiednim momencie, bo pięć bramek w siatce Lechii dało ekipie Artura Derbina upragnione zwycięstwo, pierwsze w tym sezonie.

Po raz ostatni sosnowiczanie pięciokrotnie umieścili piłkę w siatce rywali dość dawno, bo niemal sześć lat temu. 20 października 2017 roku zespół prowadzony wówczas przez Dariusza Dudka wypunktował 5:1 Stomil Olsztyn. Co ciekawe sosnowiczanie wszystkie gole zdobyli po przerwie, przegrywając 0:1 od drugiej minuty. Tamten pojedynek łączy z niedzielną wygraną osoba Konrada Wrzesińskiego, który tak jak i teraz broni barw zespołu z Sosnowcu. W obu meczach zaliczył pełne dziewięćdziesiąt minut. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Zagłębie w tamtym sezonie wywalczyło awans do ekstraklasy.

Pięć ostatnich meczów, w którym Zagłębie strzeliło pięć goli odbyło się na przestrzeni 17 lat! Tylko jedno z tych spotkań odbyło się poza Sosnowcem. We wrześniu 2016 roku Zagłębie dowodzone przez Jacka Magierę pokonało w szalonym meczu Podbeskidzie Bielsko-Biała 5:4. Zaczęło się od prowadzenie bielszczan 1:0, potem trzy gole z rzędu zdobyli sosnowiczanie i choć ekipa z Bielska zdołała najpierw doprowadzić do stanu 3:3, a potem jeszcze wyjść na prowadzenie 4:3, to dla gole w ostatnich dziesięciu minutach dały wygraną Zagłębiu. Bohaterem tamtej potyczki był Vamara Sanogo, zdobywca dwóch bramek, a zarazem najskuteczniejszy w historii klubu z Sosnowca strzelec obcokrajowiec.

W Sosnowcu mogą tylko żałować, że już w najbliższy weekend Zagłębie nie może pójść za ciosem. Przerwa na reprezentacją sprawia, że zamiast ligowego boju ekipa Artura Derbina rozegra sparing z Cracovią. Dla szkoleniowca sosnowiczan będzie to dobra okazja, aby dokonać przeglądu kadr, swoje minuty dostaną także ci, którzy ostatnio leczyli urazy, w tym m.in.: Marcel Ziemann, który w tym sezonie jeszcze nie zagrał w lidze, ale pojawił się już na murawie w meczu drugiej drużyny. Mecz odbędzie się w piątek o godz. 18.00 w podkrakowskiej wsi Rączna na boisku tamtejszego Strażaka. Pięć ostatnich ligowych meczów Zagłębia, w których zespół z Sosnowca zdobył pięć lub więcej bramek

23 września 2006

Zagłębie Sosnowiec – Podbeskidzie Bielsko-Biała 5:2

Bramki: Zubanović ( 9, 17, 23), Hosi (78), Paczkowski (89) – Józefowicz (46), Chrapek (77)

08 maja 2013

Zagłębie Sosnowiec – Górnik Wałbrzych 5:0

Bramki: Białek (12), Grube (32), Tylec (45), Grube (52), Pajączkowski (87)

19 września 2016

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Sosnowiec 4:5

Bramki: Tarnowski (2), Feruga (53), Sierpina (61), Demjan (76) – Dudek (14), Udovicić (26), Sanogo (45, 80), Pribula (86)

20 października 2017

Zagłębie Sosnowiec – Stomil Olsztyn 5:1

Bramki: Lewicki (63), Banasiak (69), Lewicki (76), Mularczyk (81), Sanogo (90) – Biedrzycki (2)

03 września 2023

Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 5:2

Bramki: Valencia (18), Karwot (45), Biliński (49), Troć (88), Fabry (90) – Żelizko (76)., Machała (79 samobójcza)