A „Szarotki” zakwitły

A w niedzielę hit. Zmierzą się ze sobą dwa GKS-y. GKS Katowice – GKS Tychy.


Niedzielny hit: GKS Katowice – GKS Tychy

Spotkaniami: Re-Plast Unia Oświęcim – Zagłębie Sosnowiec, GKS Tychy – PZU Podhale Nowy Targ, JKH GKS Jastrzębie – Marma Ciarko STS Sanok i Comarch Cracovia – Energa – rozpoczyna się sezon ekstraligi, a co ważniejsze pod nowym szyldem. Z wielu względów będzie to ciekawa rywalizacja, bo przecież liga ma sponsora, ale nie z tego tytułu zyska na wizerunku. Przede wszystkim kluby dokonały ciekawych transferów i zespoły zyskały na jakości. Wiele z nich posiada wysokie aspiracje, zaś kandydatów do podium jest minimum sześciu. 

Pomógł poseł

Podhale Nowy Targ, 19-krotny mistrz kraju, miało potworne szczęście, że ten sezon przypada na okres wyborów parlamentarnych. Jeszcze cztery miesiące ligowy byt „Szarotek” był poważnie zagrożony. Jednak jeden z posłów i zarazem kandydat na kolejną kadencję sprawił, że losy zespołu został diametralnie zmienione. Możny sponsor sprawił, że Podhale mogło sobie pozwolić na ciekawe transfery. Powrót Patryka Wronki oraz Damiana Kapicy był niespodzianką, zaś wzmocnienia m.in. Michalem Cichym, Aleksem Szczechurą oraz Andrej Themarem gwarantują odpowiednią jakość. „Szarotki” (hokejowe), ku uciesze swoich fanów, nieoczekiwanie zakwitną jesienią. Dzisiaj zespół z Podhala sprawdzi swoje umiejętności na lodowisku wicemistrza kraju w Tychach. Inauguracyjne mecze zawsze należą do trudnych, ale jesteśmy ciekawi jak obie drużyny są przygotowane do ligowej rzeczywistości. A w niedzielę hit: GKS-y: mistrz z Katowic zmierzy z wicemistrzem z Tychów.

To już 10 sezonów

Trener Robert Kalaber, doprowadził JKH GKS-u Jastrzębie do mistrzostwa kraju, zaś reprezentację do światowej elity. Słowacki szkoleniowiec już dziesiąty sezon poprowadzi zespół! Teraz skupia się na pracy w klubie i, pomny złego startu w poprzednim sezonie, dmucha na zimne. Jastrzębianie stworzyli ciekawą drużynę i chcą się zameldować na podium. Ekipa z Sanoka wydaje się słabsza niż w poprzednich latach, ale trzeba się mieć na baczności.

Kibice z Oświęcimia od 2004 r. z utęsknieniem czekają na złoty medal i w ostatnim czasie liczyli na znacznie więcej. A tymczasem kończyło się na srebrze lub brązie. Teraz ma być inaczej. Spotkaniem na własnym lodzie z Zagłębiem Sosnowiec inaugurują nowy rozdział, a potem wyjazd do Nowego Targu. Zapowiada się ciekawie.

Rudolf Rohaczek, 10 listopada przyszłego roku będzie obchodził 20-lecie pracy w Comarch Cracovii, ale w tym sezonie stoi przed niezwykle trudnym sezonem. Cięcia budżetowe sprawiły, że odeszło wielu kluczowych zawodników. Kadra zespołu została przebudowana i zarazem odmłodzona. I co z tego wyniknie? Nie wróżymy „Pasom” sukcesów…  


Czytaj także


Równocześnie się z ekstraligą startuje jej zaplecze oraz liga pań. Hokeistki Polonii Bytom, mistrzynie kraju, przystąpią do rozgrywek dopiero w play offie, bo teraz przygotowują się do meczów European Women’s Hocket League (EWHL), pod szyldem TAURON Silesia Metropolii. Treningi prowadzi trener reprezentacji Zbigniew Wróbel, ale zespół pewnie będzie wzmocniony, w miarę możliwości zawodniczkami z pozostałych zespołów.    


TAURON Hokej Liga

Piątek, 8 września

TYCHY, 18.00: GKS – PZU Podhale Nowy Targ

JASTRZĘBIE, 18.00: JKH GKS – Marma Ciarko STS Sanok

OŚWIĘCIM, 18.00: Re-Plast Unia – Zagłebie Sosnowiec 

KRAKÓW, 18.30: Comarch Cracovia – Energa Toruń

GKS Katowice – pauzuje

Niedziela, 10 września

TORUŃ, 16.30: Energa – JKH GKS Jastrzębie

KATOWICE, 17.00: GKS Katowice – GKS Tychy

NOWY TARG, 17.00: PZU Podhale – Re-Plast Unia Oświęcim

SOSNOWIEC, 18.00: Zagłębie – Comarch Cracovia

Marma Ciarko STS Sanok – pauzuje. 

I liga/MHL

Sobota: SMS Bytom – Cracovia (10.15). Sokoły – MSM PZHL Katowice, Podale Nowy Targ – Naprzód Janów, Polonia Bytom – Fabrykanci Łódzkie (17.00), Oliwia Gdańsk – UKH Zagłębie Sosnowiec (17.15), JKH GKS Jastrzebie II – SMS Toruń (18.00), Niedźwiadki Sanok – MOSM Tychy (18.30).

Niedziela: SMS Bytom – Sabres Oświęcim (10.15), Jastrzębie II – Fabrykanci (11.00), Sokoły – UKH Zagłębie (12.30), Podhale – MOSM Tychy (13.00), Oliwia – SMS PZHL (14.00), Polonia – MS Toruń (17.00), Niedźwiadki – Naprzód (18.00).

TAURON Liga Hokeja Kobiet

Sobota: Podhale Nowy Targ – Cracovia 1906, Naprzód Kojotki Janów – SMS Bytom (14.45), GKS Atomówki Tychy – Białe Jastrzębie (15.00), Kozice Poznań – Unia Oświęcim (16.00).

Niedziela: Stoczniowiec Gdańsk – Unia (11.00), Kozice Poznań – Wiedźmy Wrocław, SMS Polonia – Cracovia 1906 (13.00), Białe – Atomówki (16.00). 


Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus