Rzeź niewiniątek

Cracovia – Pogoń Szczecin. Cracovia została zdeklasowana na własnym boisku, mimo iż w jej szeregach zadebiutował Kamil Glik.

Kibicom „Pasów” trudno to przełknąć, ale w sobotę w Krakowie byli świadkami koncertu orkiestry ze Szczecina, w której pierwsze skrzypce grali Kamil Grosicki i Alexander Gorgoń. Popularny „Grosik” już w 6 minucie wywalczył rzut karny (faulował go Benjamin Kallman) i sam dokonał egzekucji. Podopieczni trenera Jacka Zielińskiego nie byli wtedy jeszcze świadomi, że właśnie zaczęła się rzeż niewiniątek.

W 21 minucie bramkarz Cracovii Sebastian Madejski po raz drugi wyciągał futbolówkę z siatki. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Grosickiego piłkę głową zagrał Frederik Ulvsted, a na tzw. długim słupku piłkę z bliska wepchnął do bramki Alexander Gorgon.

W 50 minucie „Duma Pomorza” strzeliła gola, który pozbawił ich rywali wszelkich złudzeń. Grosicki popisał się kapitalnym rajdem, ośmieszył Virgila Ghitę, po czym przytomnie dostarczył piłkę dobrze dysponowanemu Austriakowi.

To, że piłkarze „Pasów” czuli się jak Zbity pies świadczy zmarnowany rzut karny przez Patryka Makucha. Bramkarz „portowców” Valentin Cojocaru obronił jego strzał z „wapna”. Siedem minut później ukarał ich grecki napastnik gości Efthymios Koulouris, strzelając czwartego gola dla swojej drużyny. Czarę goryczy trenera Jacka Zielińskiego oraz jego współpracowników i podopiecznych przepełniła akcja przeprowadzona w 87 minucie przez zawodników rezerwowych – Olafa Korczakowskiego i Kacpra Smolińskiego, zakończona piątym trafieniem przyjezdnych. Honorowy gol Michała Rakoczego ani na jotę nie uśmierzył bólu gospodarzy. Powrót do polskiej ekstraklasy był dla Kamila Glika prawdziwym koszmarem.

Cracovia – Pogoń Szczecin 1:5 (0:2)

0:1 – Grosicki, 8 min (karny), 0:2 – Gorgon, 21 min (asysta Ulvestad), 0:3 – Gorgon, 50 min (asysta Grosicki), 0:4 – Koulouris, 64 min (bez asysty), 0:5 – Smoliński, 87 min (asysta Korczakowski), 1:5 – Rakoczy, 90+4 min.

CRACOVIA: Madejski – Ghita, Glik, Skovgaard – Rapa (46. Knap), Atanasov (46. Makuch), Oshima (85. Kolec), Rakoczy, Bochnak, Jaroszyński (82. Zaucha) – Kallman (82. Ogorzały). Trener Jacek ZIELIŃSKI.

POGOŃ: Cojocaru – Wahlqvist, Zech (65. Lonczar), Malec, Koutris – Biczachczjan (72. Smoliński), Ulvestad, Kurzawa, Gorgon (80. S. Wawrzynowicz), Grosicki (65. Zahović) – Koulouris (80. Korczakowski). Trener Jens GUSTAFSSON.

Sędziował Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Rakoczy (70. faul) – Malec (45. faul), Koulouris (73. faul), Smoliński (90. faul).