Miliony na stadion

Dobre wiadomości dla kibiców Ruchu. Został uczyniony kolejny krok w kierunku kompletnej przebudowy obiektu przy ulicy Cichej 6.


Wczoraj na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki pojawiła się „lista wniosków zaproponowanych do dofinansowania w ramach inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2023”. To właśnie w ramach tego programu o dofinansowanie przebudowy obiektu przy ulicy Cichej starają się władze Chorzowa. Jednak także kibice Ruchu i włodarze czternastokrotnego mistrza Polski, którzy proces ten właściwie rozpoczęli.

Wśród 35 wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania znalazł się również ten złożony przez ADM Serwis, czyli obecnego zarządcę stadionu w Chorzowie. Na „przebudowę stadionu piłkarskiego przy ulicy Cichej 6 w Chorzowie, obejmującą rozbudowę stadionu wraz z parkingami oraz infrastrukturą techniczną” przeznaczono dokładnie 103 miliony 939 024 zł. To czwarte największe dofinansowanie w ramach tegorocznego projektu. Więcej otrzymać mają jedynie Polski Związek Piłki Nożnej na Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej, Politechnika Białostocka na budowę hali widowiskowo-sportowej oraz Centralny Ośrodek Sportu na rozbudowę ośrodka biegowo-biathlonowego na Kubalonce w Szczyrku.

Łączna kwota, która ma być przeznaczona na inwestycje sportowe w tegorocznym programie to niespełna miliard 200 milionów złotych. Początkowo na cały program w tym roku przeznaczono… 150 milionów złotych, ale jak potwierdził na „X” (wcześniej „Twitter”) zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik „budżet programu został zwiększony”. Podobnie było zresztą w ubiegłorocznej edycji.


Czytaj także:


To jednak jeszcze nie jest powód do otwierania szampanów przy ulicy Cichej. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk zastrzega sobie bowiem prawo do zmiany wysokości dofinansowania. Obecnie trwa ocena merytoryczna złożonych wniosków. Ostateczną kwotę dofinansowania poznamy po protokole z posiedzeń zespołu do spraw opiniowania wniosków zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

– Na pewno jest to jednak bardzo dobra wiadomość, że jesteśmy na głównej liście – uspokaja prezes ADM Serwis, Marcin Mańka.

– Pozostajemy cały czas w kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Nie sądzę, by się miało coś zmienić w kontekście kwot, które są przyznane. Nawet jeżeli cały ministerialny budżet miałby być mniejszy, to trzeba pamiętać, że podobnie jak w naszym przypadku, pieniądze te będą przyznawane w transzach 2-3-letnich. Ja jestem optymistą i jestem święcie przekonany, że w takiej kwocie dofinansowanie Chorzów otrzyma – dodaje prezes Marcin Mańka.

Formalne potwierdzenie tej decyzji powinno nastąpić w najbliższych tygodniach. Natomiast pojawienie się chorzowskiego zgłoszenia na liście świadczy, że wniosek został wypełniony poprawnie. A tego etapu kibice również się obawiali.


Czytaj także:


– Na pewno to cieszy. Teraz trzeba czekać na efekty, bo tylko konkrety w naszym wypadku się liczą. Dalsze kroki należą do miasta, a jak przypominamy sobie wcześniejsze pozorowane ruchy w sprawie stadionu, to wcale to nie nastraja optymistycznie. Bo można odnieść wrażenie, że temat budowy stadionu pojawia się tylko, gdy wybory są bliżej – mówi z kolei Bartosz Horodecki, prezes stowarzyszenia kibiców „Wielki Ruch”.

Poniedziałkowe ogłoszenie z pewnością nie jest końcem drogi formalnej na etapie wsparcia ze strony rządowej.

– Wszystko zakończy się de facto w momencie podpisania umowy. Wtedy będziemy mogli być pewni, że dana kwota jest przyznana. To powinno nastąpić do końca tego roku – mówi prezes ADM Serwis. A jeszcze w tym tygodniu można spodziewać się oficjalnego przekazania… symbolicznego czeku.

(TD)


Na zdjęciu: Stadion przy ulicy Cichej doczeka się remontu?
Fot. Marcin Bulanda/PressFocusSprawdź najnowszą tabelę PKO BP Ekstraklasy! Pasjonujące zmaganie drużyn, niespodziewane zwroty akcji, rywalizacja na najwyższym poziomie. Kto prowadzi w klasyfikacji? Kto walczy o utrzymanie? Zajrzyj i bądź na bieżąco z emocjonującym światem polskiej piłki nożnej!

(maw)

Tabela ekstraklasy