Jak uczyć futbolu?

Za kilka dni we Wrocławiu ciekawa piłkarska konferencja poświęcona zarządzaniu i rozwojowi klubów piłkarskich.


Wiele mówi się i pisze, z reguły w końcówce sezonu o tym, jak działają i funkcjonują nasze futbolowe kluby. Na przykładzie zdegradowanej z ekstraklasy Lechii Gdańsk widać, jak wiele na tym polu jest do zrobienia.

Naprzeciw wszystkiemu wychodzi Football Development Institute, który swoją siedzibę ma w Warszawie i Stuttgarcie, a którym kieruje Marcin Gabor. To były trener, dyrektor ds. sportowych i analityk w takich klubach, jak Skra Częstochowa, GKS Katowice, Cracovia czy Miedź Legnica. Od lat działa w piłce. Współpracuje i wspiera koncepcyjny rozwój klubów piłkarskich w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji czy Hiszpanii. Szkoli trenerów podczas kursów UEFA, współpracuje z Niemieckim Związkiem Piłkarskim.

Program autorski

Do tego zbudował autorski „System edukacyjny FDI” dla osób zarządzających klubami, dyrektorów sportowych, trenerów oraz analityków. Opracował także autorski „System rozwoju Klubów FDI” dla europejskich podmiotów piłkarskich. Teraz organizuje konferencję we Wrocławiu pod nazwą: „Football Club Management Conference”. Odbędzie się na Tarczyński Arena w dniach 19-20 czerwca.

– Jest kilka grup, do których adresujemy naszą konferencję. Pierwszą są oczywiście ludzie pracujący w profesjonalnych klubach. Chodzi o kadrę zarządzająca, dyrektorów ds. sportowych, akademii, specjaliści w pionie sportowym. To także ludzie zajmujący się marketingiem, finansami, prawem czy technologią. To grupy docelowe w samych klubach.

Kierujemy też nasz przekaz do organizacji zarządzających ligami oraz federacji, którym powinno zależeć na rozwoju klubów-członków. Ponadto mile widziani są eksperci w różnych dziedzinach, należących do zagadnień zarządzania i rozwoju klubu. Nasz cel stanowi także edukacja i rozwój młodych ludzi – mówi Marcin Gabor i tłumaczy.

– „Football Club Management Conference” doskonale wpisuje się w długofalowe działania Football Development Institute. Na co dzień zajmujemy się czterema obszarami strategicznymi. Na fundamencie własnej „Tożsamości piłkarskiej” i na bazie własnego „Modelu Rozwoju Klubu” stworzyłem system edukacyjny dla 15 ról specjalistycznych w piłce nożnej.

Zajmujemy się również kompleksowym rozwojem europejskich klubów. Trzeci element strategiczny tworzy merytoryczna komunikacja, pozwalająca nam przekazywać nasze przekonania oraz wiedzę, natomiast czwartym obszarem jest analiza i research. Generujemy autorskie dane, prowadzimy projekty badawcze, a w samym tym dziale pracuje niemal 100 osób – podkreśla Gabor.

Kompleksowy rozwój klubów

Czego będzie dotyczyła sama konferencja? – Jest ona jednym z elementów systemu edukacyjnego, a jednocześnie systemu rozwoju klubu. To koncept niestandardowy. Z reguły zaprasza się prelegentów, podaje im się temat ogólny i nikogo nie interesuje, jakie treści będą przekazywane na scenie. U nas jest inaczej. Nasz fundament stanowi „Model Rozwoju Klubu FDI”.


Czytaj także:


Na tej podstawie symulujemy proces transformacji klubu. Motyw przewodni konferencji to „Model Rozwoju Klubu”. Agenda wydarzenia posiada spójną narrację realizowaną przez wystąpienia ekspertów – dodaje szef Football Development Institute.

Wśród prelegentów, oprócz Marcina Gabora, będzie dr Leszek Bohdanowicz związany z Uniwersytetem Łódzkim, specjalista prawa sportowego Dariusz Laszczyk, wiceprezydent departamentu sportowego SAP Sports One, Achim Ittner, a także Philipp Kaufmann, który długo był odpowiedzialny za pion sportowy FC Basel.

Za pośrednictwem „Sportu” można otrzymać 10 zaproszeń na konferencję planowaną na przyszły tydzień (19-20 czerwca)! Wystarczy tylko napisać na maila: office@football-development-institute.net, podać swoje dane osobowe (imię i nazwisko), spełnić jeden warunek logistyczny i podać hasło: katowicki „Sport”. W konferencji można też uczestniczyć w formie online.


Na zdjęciu: Football Development Institute opracował naukowe programu związane z treningami i zarządzaniu w piłce nożnej.

Fot. Michał Kość/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.