„Krycha” mówi dość

Grzegorz Krychowiak podjął decyzję o rezygnacji z występów w reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach zagrał 100 razy.


Grzegorz Krychowiak, 33-letni defensywny pomocnik saudyjskiego Abha Club, poinformował wczoraj za pomocą mediów społecznościowych o rezygnacji z występów w reprezentacji Polski.

Rezygnuje i dziękuje

– Przyszedł czas, żeby powiedzieć „dziękuję”. Rezygnuję z występów w Reprezentacji Polski. Dziękuję kibicom którzy byli z nami na dobre i na złe, w każdym meczu dawałem z siebie tyle ile mogłem, żebyście byli z nas dumni. Dziękuję mojej żonie, rodzinie, trenerom, członkom sztabu i każdemu kogo spotkałem na mojej reprezentacyjnej drodze. Trzymam kciuki za każdy kolejny mecz i do zobaczenia na trybunach – napisał piłkarz, który w seniorskiej drużynie narodowej wystąpił 100 razy.

– Rozegranie 100 meczów z orłem na piersi do końca życia będzie dla mnie największym zaszczytem zarówno dla człowieka jak i dla sportowca. Sportowo, nie ma piękniejszej chwili niż śpiewanie hymnu przed meczem kadry na Stadionie Narodowym – podkreślił piłkarz, który w styczniu tego roku skończył 33 lata.


Czytaj także:


W drużynie narodowej Krychowiak zadebiutował w grudniu 2008 roku, za kadencji Leo Beenhakkera. U Franciszka Smudy zagrał w jednym spotkaniu, a na stałe piłkarzem reprezentacji Polski stał się u Waldemara Fornalika. Później występował i kolejnych selekcjonerów, czyli: Adama Nawałki, Jerzego Brzęczka, Paulo Sousy, Czesława Michniewicza i Fernando Santosa. 2 razy awansował z biało-czerwonymi na mistrzostwa Europy i 2-krotnie uczestniczył w mistrzostwach świata.

Z Albanią ostatni raz

Spośród 100 występów z orzełkiem na piersi – Krychowiak został niedawno, podczas meczu z Albanią, który okazał się dla niego ostatnim występem, szóstym piłkarzem w historii reprezentacji z trzycyfrową liczbą spotkań – 27 meczów miało charakter towarzyski. 24 spotkania rozegrał w eliminacjach mistrzostw świata, a 22 w kwalifikacjach Euro. 13 razy wystąpił w meczach Ligi Narodów, a po 7 razy w finałach ME i MŚ. Strzelił 5 goli, a także zapisał na swoim koncie 6 asyst. Obejrzał 22 żółte i 1 czerwoną kartkę. Jego staż w reprezentacji Polski, licząc od debiutu do ostatniego występu, wyniósł dokładnie 14 lat, 8 miesięcy i 27 dni. Jest to 11. wynik w historii naszej drużyny narodowej.

W trakcie niemal 15 lat w drużynie narodowej Grzegorza Krychowiaka wiele było ważnych momentów. Do najbardziej charakterystycznych z nich należą bez wątpienia gol strzelony Irlandii w meczu decydującym o awansie na Euro 2016. Podczas turnieju i meczu 1/8 finału przeciwko Szwajcarii, to właśnie Grzegorz Krychowiak wykorzystał decydujący rzut karny. Po nim nasza drużyna była pewna historycznego awansu do ćwierćfinału.

Spory dorobek

Piłkarz ma również na swoim koncie trafienie na mundialu. To on strzelił honorowego gola podczas starcia z Senegalem na MŚ w 2018 roku. Innym pamiętnym występem Grzegorza Krychowiaka w drużynie narodowej był mecz barażowy o awans na mundial w Katarze. Tuż po wejściu na boisko „Krycha” wywalczył rzut karny, który na gola zamienił Robert Lewandowski, a nasz zespół objął prowadzenie. Jedyną czerwoną kartkę w reprezentacyjnej karierze obejrzał Grzegorz Krychowiak podczas meczu Euro 2020 przeciwko Słowacji. Trzykrotnie gracz ten zakładał opaskę kapitańską w drużynie narodowej. W 2016 roku podczas towarzyskiego meczu ze Słowenią, 5 lat później w starciu z Rosją przed Euro 2020, a także w ubiegłym roku w meczu Ligi Narodów przeciwko Holandii.


Na zdjęciu: Grzegorz Krychowiak zrezygnował. Wystąpił w reprezentacji Polski 100 razy. We wtorek poinformował, że więcej w drużynie narodowej nie wystąpi.

Fot. Norbert Barczyk/PressFocus