Mocne piłkarskie nazwiska

Jakub Wilczek i Jakub Pawełek to nadzieje Odry Wodzisław na lepszą piłkarską przyszłość. Warto zwrócić uwagę na tych młodych chłopaków!


Zasłużony, nie tylko dla śląskiej piłki, klub z Wodzisławia przechodzi w ostatnich latach trudne chwile. Poprzednim grał III lidze, ale został z niej zdegradowany.

Nastolatkowie na boisku

Czwartoligowe rozgrywki Odra zaczęła z przytupem i nawet otwierała tabelę grupy II. Potem przyszedł gorszy czas i została wyprzedzona przez ROW Rybnik. Rybniczanie z kolei kiepsko zaczęli sezon, ale potem się rozkręcili. Tym bardziej wielu kibiców, nie tylko w Wodzisławiu i Rybniku, czekało na derbowe starcie. Zakończyło się ono wygraną wodzisławian 3:1 i stało na naprawdę dobrym poziomie. Po 9 kolejkach Odra ma 17 punktów i jest 3., zaś ROW plasuje się niewiele niżej z 16 „oczkami”.

Co mogło zaimponować w jedenastce spod czeskiej granicy? Liczba młodzieżowców w wyjściowej jedenastce. Było ich aż ośmiu! Na ławce także znajdowali się sami młodzi chłopcy, w większości nastolatkowie. W składzie Odry był grający na lewej obronie Jakub Wilczek, a na skrzydle [Jakub Pawełek]. Obaj dopiero w grudniu skończą 17 lat!

Przebić sukcesy ojca

Ci młodzi chłopcy to nadzieja piłki w Wodzisławiu, ale nie tylko. Obaj kontynuują rodzinne tradycje. Mariusza Pawełka, ojca Kuby, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. W ekstraklasowej Odrze zadebiutował jako 19-latek, w październiku 2000 roku, w derbowym meczu z Górnikiem Zabrze. Dał radę i w tym prestiżowym spotkaniu nie dał się pokonać ani królowi strzelców Adamowi Kompale, ani obecnemu selekcjonerowi Michałowi Probierzowi.

Z Odry trafił do wielkiej w pierwszej dekadzie XXI wieku Wisły Kraków, z którą trzy razy sięgnął po mistrzostwo Polski (2008, 2009, 2011). Na ekstraklasowych boiskach wystąpił 258 razy. Ma też 4 mecze w reprezentacji przeciwko ZEA, Estonii, Bośni oraz Danii. Teraz w jego ślady idzie utalentowany syn.

– Też zaczynałem jako bramkarz, ale większą radość sprawiało mi zdobywanie bramek i podawanie kolegom. Taki mój wybór i tak zostało. Wolę grać w polu – tłumaczy Jakub Pawełek, którego stale wspiera tata. – Jeśli nie koliduje mu to z jego graniem, to wpada na nasze mecze. Jest grającym prezesem w Silesii Lubomia. W derbach z Syrynią stał na bramce, ale może grywa też na środku obrony czy na „9”… – uśmiecha się Kuba.

Gdyby nie pomoc i zaangażowanie Pawełka seniora, to nie wiadomo, co byłoby z klubem z Lubomi, skąd pochodzi kilku dobrych ligowców, jak były selekcjoner Franciszek Smuda, Arkadiusz Kampka czy obecny prezes Silesii, która ponownie gra w klasie okręgowej.

Gra bardzo dobrze

Jakub Pawełek też zaczynał w Lubomi. Potem była krótko słynąca z dobrej pracy z młodzieżą Escola Varsovia, Śląsk Wrocław, gdzie jego tata bronił przez kilka lat, a potem MKP Odra Centrum. To stamtąd trafił do seniorskiego zespołu. Bardzo chwali go jeden z udziałowców wodzisławskiego klubu, Dariusz Kozielski.

– Przy ligowych piłkarzach wygląda jak dziecko, ale świetnie sobie radzi. Od początku sezonu gra bardzo dobrze. Z ROW-em był rezerwowym, ale wcześniej wychodził w podstawowym składzie. Gra bez kompleksów, wygrywa pojedynki, dobrze podaje. Tak zdolni chłopcy powinni grać już w seniorach, a nie walczyć z juniorami – przekonuje działacz. W derbach Pawełek miał udział przy jednej z bramek.


Czytaj także:


– Przed derbami nastrój w szatni był inny niż wcześniej. Przegraliśmy dwa wcześniejsze mecze, więc była duża motywacja, pomogli też kibice. Dziękujemy im za to wsparcie, bo nas ponieśli do zwycięstwa. O co gramy w tym sezonie? Każdy mecz chcemy wygrywać, pokazywać, że mamy moc, potencjał i młody zespół – podkreśla.

Jakub Pawełek chciałby swoimi osiągnięciami przebić tatę. Poprzeczka wisi wysoko, ale przecież do odważnych i młodzieży świat należy! – Na razie jestem w Odrze, ale czas pokaże, jak się to wszystko ułoży – zawiesza głos młodziutki zawodnik, którego idolem jest Lionel Messi.

Wskazówki od starszego brata

Drugi z 16-latków w Odrze to Jakub Wilczek, a Kamila Wilczka futbolowym fanom przedstawiać nie trzeba, bo to napastnik, który w Piaście Gliwice czy Broendby Kopenhaga ma status legendy; w obu jest najskuteczniejszym strzelcem. Obecnie zmaga się z kontuzją kolana, a w Gliwicach z niecierpliwością czekają na jego powrót.

Kamil Wilczek już lata temu mówił nam o dużo młodszym bracie, twierdząc przy tym, że jest… bardziej utalentowany od niego. Jakub też zaczynał w WSP Wodzisław, u Janusza Pontusa. Potem trafił do Odry Centrum, a teraz – mimo młodego wieku – wywalczył miejsce w IV-ligowym zespole i radzi sobie więcej niż poprawnie.

Co ciekawe, w WSP strzelał równie dużo goli co jego brat. – Owszem, tak było, ale to wtedy nie były mocne rozgrywki. Z czasem na boisku zacząłem grać niżej, dobrze mi tam szło i tak zostało – mówi Jakub, który jest wysoki, szybki, ma ciąg na bramkę i też może liczyć na wsparcie utytułowanego brata.

Widoczne gołym okiem

– Jak ma czas, to przyjeżdża i jest na moich meczach, ale nie jest to łatwe. Rady i podpowiedzi dostaję co mecz. Czasem, jak mamy wolny czas, pogramy w siatkonogę. Częściej jednak jest rozmowa i wskazówki co można poprawić – mówi Jakub Wilczek.

Postępy w grze są widoczne gołym okiem. Młodym zawodnikom dobrze też gra się w swoim gronie, ale z drugiej strony pomagają doświadczenie i konkretne uwagi kierowane z boiska od kapitana zespołu Mateusza Słodowego, który z niejednego pieca jadł piłkarki chleb.


LICZBY

258

MECZÓW na boiskach ekstraklasy ma na swoim koncie Mariusz Pawełek. W najwyższej klasie rozgrywkowej debiutował w Odrze Wodzisław. W ekstraklasie grał też w barwach takich drużyn, jak Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Śląsk Wrocław czy Jagiellonia Białystok.

71

BRAMEK w ligowych meczach zdobył dla duńskiego Broendby Kamil Wilczek i to rekord w historii tego klubu, gdzie grały przecież choćby takie sławy, jak mistrz Europy z 1992 roku Kim Vilfort czy świetny napastnik Ebbe Sand, 66-krotny reprezentant Danii.

Jakub Pawełek

  • Data urodzenia: 11 grudnia 2006
  • Pozycja na boisku: lewa pomoc
  • Kluby: Silesia Lubomia, Escola Varsovia, Śląsk Wrocław, MKP Odra Centrum, Odra Wodzisław

Jakub Wilczek

  • Data urodzenia: 26 grudnia 2006
  • Pozycja na boisku: lewa obrona
  • Kluby: WSP Wodzisław, UKS Winners Gołkowice, MKP Odra Centrum, Odra Wodzisław

Na zdjęciu: Do młodzieży świat należy! Jakub Pawełek (z lewej) i Jakub Wilczek po wygranych derbach z ROW-em.

Fot. Michał Zichlarz