Kalendarium walki o utrzymanie

Dopiero w 34. kolejce ekstraklasy miał być wyłoniony trzeci zespół, który dołączy do zdegradowanych już wcześniej Lechii Gdańsk i Miedzi Legnica.

W sobotę o utrzymanie walczył w Warszawie Śląsk Wrocław, który chciał szukać swojej szansy z Legią. Do Krakowa pojechała Wisła Płock, która została największym rozczarowaniem ligowej wiosny. Pod wodzą Marka Saganowskiego piłkarze z Płocka liczyli na trzy punkty z Cracovią, raczej ligowym średniakiem. Jeszcze liczył się wynik Korony kielce w wyjazdowym meczu z Widzewem.

Kibice Śląska Wrocław i Wisły Płock na pewno śledzili, jak przebiegają oba spotkania. Dramaturgia była spora, bo i na obu boiskach sporo się działo, choć w pewnym momencie już było wiadomo, kto będzie „tym trzecim”.

Oto zapis minutowy meczów ostatniej szansy, czyli kalendarium walki o utrzymanie

Godzina 17.32 – sygnał do rozpoczęcia dziewięciu ostatnich meczów w sezonie 2022/23 daje Piotr Małkowski, jeden z szefów i wydawca Canal +. Najpóźniej rozpoczęło się spotkanie w Częstochowie, ale tam nie grano o utrzymanie, a fetowano mistrzostwo.

17.37 – Korona strzela gola w Łodzi! Kyryło Petrow uderza z dystansu, piłka ociera się o nogę Dawida Błanika i wpada do siatki. W wirtualnej tabeli kielczanie mają 41 punktów i spokojne utrzymanie.

17.38 – Gol dla Śląska! Wrocławianie też szybko trafiają przy Łazienkowskiej, a na listę strzelców wpisuje się Erik Exposito. Śląsk w tym momencie też ma 41 „oczek” i spokój. Trener Jacek Magiera może się cieszyć.

17.55 – fatalna sytuacja płocczan. Pod Wawelem grają nerwowo i bardzo przeciętnie. Trener Marek Saganowski desygnuje na boisko jedenastkę ze średnią wieku prawie 30 lat, ale widać ciśnienie oraz nerwowość. Przed starciem z „Pasami” eksperci z portalu 90minut.pl ocenili szanse Wisły na utrzymanie na ledwie 15 procent.

17.56 – kropkę nad „i” u siebie Mielcu stawia Stal. Po fatalnym błędzie Roberta Ivanova do siatki trafia Fryderyk Gerbowski. Wspomniany portal 90minut.pl możliwość zajęcia przez zespół z Podkarpacia trzeciego spadkowego miejsca ocenił przed ostatnią kolejką na… 0,1 proc.

18.09 – los „nafciarzy” wydaje się być przesądzony! Wisła przegrywa z Cracovią. Do siatki słabo i zachowawczo grających „nafciarzy” trafia młodzieżowiec Karol Knap.

18.10 – Śląsk traci gola w Warszawie. Nadal ma jednak przewagę na płocczanami. Dodatkowo także w bezpośrednich meczach lepsi są wrocławianie, którzy w tym sezonie dwa razy wygrali z jedenastką z Mazowsza.

18.13 – kropkę nad „i” stawia w Łodzi bardzo dobrze grająca Korona. Prowadzi już 2:0 i spokojnie kontroluje to, co dzieje się na boisku.

18.16 – Legia prowadzi już ze Śląskiem 2:1. To daje nadzieję Wiśle przed drugą połową starcia z „Pasami”. Wirtualna tabela po I połowie walki o utrzymanie? Na 16 spadkowym miejscu dalej Wisła z 37 punktami, Śląsk 38, Korona 41, a Stal już 43.

18.38 – początek II połów na ligowych boiskach.

18.42 – jeśli były jakieś przedmeczowe podteksty w meczów dwóch byłych wojskowych klubów z przeszłości, to na początku drugiej części szybko rozwiewa je Rafał Augustyniak. Już 3:1 dla legionistów.

18.55 – reprezentant Rumunii Virgil Ghita pogrąża drużynę trenera Marka Saganowskiego. Trafia do bramki i Cracovia prowadzi już 2:0. W tym momencie, na niecałe dwa kwadranse przed końcem rozgrywek, płocczanom do utrzymania potrzebne są już trzy bramki. To mission impossible dla drużyny, która wiosną zdobyła ledwie 9 punktów, przegrywając przy tym aż 12 spotkań.

18.58 – już 3:0 dla „Pasów” po trafieniu Patryka Makucha i przysłowiowy gwóźdź do trumny dla klubu z Płocka, który zalicza już swoją siódmą degradację z ekstraklasy! Te wcześniejsze miały miejsce w sezonach 1994/95 i 1997/98. Kolejne spadki to lata 2001, 2007, 2010, 2012.

19.30 – koniec ligowego grania w sezonie 2022/23. Śląsk mimo porażki utrzymuje się w ekstraklasie. To duży sukces trenera Magiery.

Na zdjęciu: Jakub Rzeźniczak załamany po meczu z Cracovią, która nie dała najmniejszych szans na zdobycie gościom choćby punktu.

Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.