Świetne liczby „Poldiego”

Za Lukasem Podolskim, który w niedzielę kończy 38 lat, najlepszy sezon od kilku lat pod względem liczb.


W zakończonym przed tygodniem sezonie ekstraklasy Lukas Podolski był najlepszym piłkarzem górniczego zespołu, jeżeli chodzi o bezwzględne liczby. W klasyfikacji kanadyjskiej, w której liczą się bramki i asysty, zdobył 15 punktów. To za sześć bramek i 9 asyst. W tym względzie – otwierających podań do bramki był zresztą najlepszy w ekstraklasie! Osiem asyst na koncie miało kilku innych zawodników, z kapitanem Górnika Erikiem Janżą na czele.

Jak w Bundeslidze i Premier League

Sam Podolski jeszcze w trakcie rozgrywek mówił, że to jeden z jego najlepszych wyników w ostatnim czasie. Cztery bramki i cztery asysty zaliczy wiosną, pozostałą część nabierał w pierwszej części rozgrywek, za nim więc dwie równe rundy. W poprzednim sezonie, kiedy pojawił się w Zabrzu latem 2021 roku, to trochę zajęło mu dojście do dobrej dyspozycji. Pierwszą asystę jesienią 2021 roku zanotował w meczu 10. kolejki z Wisłą Płock, kiedy dobrze zagrywał do Piotra Krawczyka w wygranym 4:2 spotkaniu. Na pierwszego gola czekał z kolei aż do 15. kolejki i starcia z Legią (3:2). Od meczu z warszawianami pod koniec listopada 2021 roku zaczęła się jego dobra czy bardzo dobra gra na ekstraklasowych boiskach.

Kiedy po raz ostatni miał tak dobre liczby? Nieźle było już rok temu, bo na koncie miał 13 punktów (9 bramek + 4 asysty). Wtedy w Górniku lepszy był tylko Bartosz Nowaka z 15 pkt.


Czytaj także:


11 punktów miał grając w japońskim Vissel Kobe w 2018 roku, to za 6 goli i 5 otwierających podań do bramki. Równie dobrze szło mu wcześniej na boiskach w tureckim Galatasaray, 12 punktów w rozgrywkach 2016/17 i aż 17 rok wcześniej. Mistrz świata z 2014 roku świetnie radził też sobie w tych uznawanych za najsilniejsze ligach angielskiej czy Bundeslidze. W Arsenalu w rozgrywkach 2012/13 – 21 punktów, w swoim 1.FC Koln sezon wcześniej jeszcze lepszy bilans, bo aż 18 goli i 8 asyst! Czy to był jego rekordowy sezon? Gdzie tam! Jako nastolatek w barwach 1.FC Koln w rozgrywkach 2.Bundesligi 2004/05 zdobył aż 33 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej za 24 bramki i 9 asyst! Był zresztą wtedy królem strzelców rozgrywek zaplecza niemieckiej ekstraklasy.

Forma jest

Z Górnikiem, w którym odgrywa tak ważną rolę, przedłużył przed końcem rozgrywek kontrakt o 2 lata. W klubie z Zabrza – ku uciesze publiki – będzie grał więc do czterdziestki. Czy w nowym sezonie, który zacznie się 21 lipca będzie podobnie?


– Zobaczymy. Na razie na boisku czuję się dobrze. Nie łapię jakiś kontuzji, co w moim wieku jest ważne. Gram praktycznie mecze od obozu tydzień w tydzień. Forma jest i żeby było tak dalej. Ja będę na pewno robił wszystko ze swojej strony, żeby było podobnie – mówił nam niedawno.

Dodajmy, że w zakończonym sezonie tylko czwórka graczy ekstraklasy miała na koncie więcej punktów w klasyfikacji kanadyjskiej niż Podolski. Był to król strzelców ligi Marc Gual – 23 pkt., uznany za najlepszego gracza ligi, także zwycięzca naszych „Złotych butów” Kamil Grosicki (19) oraz Jesus Imaz i Josue (po 17 pkt.). Cztery lata temu najlepszy w ekstraklasie pod tym względem był niesamowity Igor Angulo z aż 27 punktami na koncie. Wcześniej Bask z Górnika był dwa razy drugi w tej klasyfikacji w lidze.


NAJLEPSI W KLASYFIKACJI KANADYJSKIEJ W GÓRNIKU

  • 2017/18 – Igor Angulo, 26 pkt. (23 bramki + 3 asysty)
  • 2018/19 – Igor Angulo, 27 (24+3)
  • 2019/20 – Igor Angulo, 21 (16+5)
  • 2020/21 – Jesus Jimenez, 15 (12+3)
  • 2021/22 – Bartosz Nowak, 15 (8+7)
  • 2022/23 – Lukas Podolski, 15 (6+9)

Na zdjęciu: Lukas Podolski to jeden z najbardziej efektywnych graczy na ekstraklasowych boiskach.
Fot. Dariusz Hermiesz/gornikzabrze.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.