Trzeba się poprawić

Przed meczem Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin. Kto rządzi na Dolnym Śląsku? O tym przekonamy się już w sobotę. Choć zarówno drużyna z Wrocławia, jak i Lubina musi doszlifować niektóre elementy swojej gry.


W bieżącym sezonie ekstraklasa zaoferuje kibicom kilka ciekawych pojedynków derbowych, a rywalizacja o miano dolnośląskiego lidera jest jednym z nich. Obie drużyny chcą jak najlepiej wejść w nowy sezon, bo ten poprzedni zdecydowanie im nie wyszedł. Zarówno Śląsk Wrocław, jak i Zagłębie Lubin do samego końca walczyły o utrzymanie, ale jako że kandydatów do spadku było kilku, udało im się pozostać w elicie.

Exposito lubi Zagłębie

Trudno właściwie przewidzieć, czego można spodziewać się po jednych i drugich w niedawno rozpoczętych rozgrywkach. Lato na pewno bardziej nerwowe było we Wrocławiu. Temat dotyczący sprzedaży Śląska prywatnemu właścicielowi nie został zamknięty i wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość klubu. Poza tym znacznej przebudowie uległa kadra zespołu, która w rundzie wiosennej wykazywała poważne braki. Na papierze ruchy transferowe wrocławian nie wyglądały obiecująco. Wielu nowo przybyłych graczy nie ma za sobą udanych okresów i określa się ich mianem zawodników „do odbudowy”. Tacy piłkarze najczęściej potrzebują czasu, aby „odpalić”, a nigdy też nie ma się pewności czy na pewno im się to uda.

Z tego punktu widzenia remis w Kielcach na inaugurację sezonu należy w przypadku Śląska określić mianem akceptowalnego. Obawy co do dyspozycji WKS-u były wyraźne, ale drużyna zaprezentowała się całkiem przyzwoicie i choć z ulgą przyjęła końcowy gwizdek, bo Korona napierała, to podział punktów może chyba uznać za całkiem sprawiedliwe rozstrzygnięcie. Pewnym kłopotem Śląska jest na pewno brak Johna Yeboaha, który za grube – jak na ekstraklasowe realia – pieniądze odszedł do Rakowa Częstochowa, ale w składzie pozostał chociaż Erik Exposito.


Czytaj także:


Oczywiście nie ma pewności, że hiszpański napastnik koniec końców Wrocławia nie opuści, okno transferowe cały czas trwa. 27-latek miał już jednak opuszczać Śląsk mnóstwo razy, a wciąż jest w drużynie i w dodatku został jej kapitanem. Jego obecność w derbach z Zagłębiem będzie o tyle istotna, że Exposito wie, jak „ukłuć” lubinian. W meczach z nimi zdobył już 6 bramek i żadnej innej drużynie nie strzelił w swojej karierze tylu goli! Z 9 ostatnich derbowych trafień Śląska wspomniane 6 jest dziełem Hiszpana.

Lepsza i gorsza twarz

W przypadku „miedziowych” spokój organizacyjny jest znacznie większy. Co prawda też wcale niemałe grono piłkarzy opuściło ich szeregi, w tym Łukasz Łakomy, który przeniósł się do Szwajcarii, ale Zagłębie dokonało całkiem rozsądnych ruchów wzmacniających. Jak i w poprzednim sezonie od razu wybili się na czoło, jeśli chodzi o ogrywanie młodzieży, a na inaugurację zainkasowali komplet punktów w meczu z beniaminkiem z Chorzowa.

W tamtym spotkaniu drużyna Waldemara Fornalika pokazała jednak dwa oblicza. Pierwsza połowa to gra beznadziejna i nijaka. W drugiej podkręciła tempo i wyraźnie stłamsiła Ruch. Jeśli we Wrocławiu pokaże swoją lepszą twarz, to gospodarze mogą być w tarapatach. Inna sprawa, że od wrocławian należy oczekiwać trochę więcej niż od chorzowian.


OSTATNIE MECZE ŚLĄSKA Z ZAGŁĘBIEM

Gospodarze Goście Wynik Data Strzelcy

  • Śląsk Zagłębie 0:3 28.01.2023 Chodyna, Żivec, Pieńko
  • Zagłębie Śląsk 0:0 15.07.2022 –
  • Śląsk Zagłębie 0:0 27.02.2022 –
  • Zagłębie Śląsk 1:3 29.08.2021 Golla (sam.) – Praszelik, Exposito (x2)
  • Śląsk Zagłębie 0:0 30.04.2021 –
  • Zagłębie Śląsk 2:1 11.12.2020 Drażić, Kruk – Exposito
  • Zagłębie Śląsk 3:1 1.03.2020 Żivec (x2), Szysz – Marković
  • Śląsk Zagłębie 4:4 21.09.2019 Exposito (x3), Stiglec – Starzyński, Kopacz, Żivec, Slisz
  • Śląsk Zagłębie 2:0 25.02.2019 Radecki, Robak
  • Zagłębie Śląsk 4:0 14.09.2018 Starzyński, Jagiełło, Robak (sam.), Pakulski

LICZBA

60

KILOMETRÓW w linii prostej dzieli stadiony Śląska oraz Zagłębia. Drogę tę w zależności od natężenia ruchu i wybranej trasy można pokonać w ok. 1-1,5 godziny.


Czy wiesz, że…

Jako trener Jacek Magiera jeszcze nigdy nie przegrał z Zagłębiem Lubin. W roli szkoleniowca Śląska osiągnął dwa remisy i wygraną, a prowadząc Legię dwukrotnie pokonał „miedziowych”. Inaczej mają się sprawy w kwestii pojedynków Magiery z Waldemarem Fornalikiem. Aktualny trener lubinian na ławce nigdy nie przegrał ze swoim vis-a-vis, dwukrotnie go pokonując (raz w Ruchu, raz w Piaście), a raz remisując.


Na zdjęciu: Przed meczem Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin. Erik Exposito strzelił Zagłębiu już 6 goli i ma ochotę na kolejne.

Fot. Tomasz Folta/PressFocus