Realna wiosna u siebie

W poniedziałek Puszcza zadebiutuje w roli gospodarza na stadionie Cracovii. W tym miesiące mają ruszyć pierwsze prace w Niepołomicach.


Szanse na powrót zespołu Tomasza Tułacza na swój obiekt w rundzie jesiennej są jednak niewielkie. Kibice muszą się nastawiać, że do grudnia czekają ich wycieczki do pobliskiego Krakowa. Pierwsza już za kilka dni, gdy beniaminek podejmie Stal Mielec.

Do 8900 kibiców

Puszcza wpisała do wniosku licencyjnego 33-tysięczny stadion Wisły, ale potem zmieniła plany. Miał na to wpływ absurdalny protest części środowiska kibicowskiego „Białej gwiazdy”, a także wielkość obiektu. Porozumiała się z Cracovią, która jest operatorem obiektu po drugiej stronie Błoń. Także zbyt dużego, by go wypełnić, ale inny jest odbiór spotkania z udziałem trzech tysięcy widzów na molochu, a inny na obiekcie z ponad dwukrotnie mniejsza pojemnością. – Myślę, że na kilku spotkaniach, na przykład 13 sierpnia przeciwko Legii, możemy osiągnąć dobrą frekwencję. Będziemy mogli wpuścić do 8900 osób – podkreśla prezes Marek Bartoszek.

Kibice będą zajmowali sektory wzdłuż linii bocznych, otwarty zostanie trybuna gości. Niedostępne będą miejsca za bramką – sektor rodzinny i „młyn” fanatyków „Pasów” – a także górna część trybuny głównej. Karnety (na część miejsc) i bilety są dostępne w serwisie internetowym, a w wybrane dni także w kasie przy stadionie w Niepołomicach. W dniu meczu będzie możliwość nabycia wejściówek w punktach pod stadionem Cracovii.

Początek prac

Stadion przy ulicy Kusocińskiego w Niepołomicach obecnie nie spełnia wymogów ekstraklasy. Największy problem jest z drogą dojazdową i parkingiem dla wozu transmisyjnego Live Parku, firmy produkującej sygnał transmisji. Prezes Bartoszek uważa, że powrót drużyny na swój obiekt w tym roku nie jest w stu procentach wykluczony, ale decydowanie bardziej realna jest wiosna.


Czytaj także:


– Pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze w sierpniu. Z myślą o Live Parku będziemy poszerzać parking. Projektowane są podesty dla operatorów kamer – mówi szef Puszczy.

Klubem zarządza miejska spółka, więc obowiązuje ją prawo zamówień publicznych. Pewnych procedur nie da się przyspieszyć. W Niepołomicach podkreślają, że nie są Bruk-Betem Termaliką Nieciecza finansowanym przez prywatny podmiot. Po awansie do ekstraklasy właściciele „Słoni” bardzo szybko zbudowali niezbędną infrastrukturę.


Czy wiesz, że…

Pierwszy stadion Cracovii został otwarty 31 marca 1912 roku, a na boisku zmierzyły się drużyny „Pasów” i Pogoni Lwów. Choć przez lata zmieniał swój wygląd, do dziś niezmienna jest jego lokalizacja. Przez lata rujnowały go powodzie, wichury i stacjonujące na nim obce armie. W 1966 roku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Obecny stadion, którego budowę sfinansowało miasto, został otwarty 25 września 2010 roku. W pierwszym spotkaniu gospodarze podjęli Arkę Gdynia. Świętowaniu towarzyszyło hasło „Stadion, który wyrósł z marzeń”. Nie udało się zrealizować planów budowy przy nim hali sportowej na trzy tysiące osób i parkingu podziemnego.


Na zdjęciu: Na mogącym pomieścić około dwa tysiące osób stadionie w Niepołomicach na razie nie odbywają się oczywiście mecze ligowe.
Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus