Wspólny język z trenerem

Nowym dyrektorem sportowym Śląska Wrocław został 32-letni Czech, David Balda.


Jedną z ofiar dręczącego w rundzie wiosennej Śląsk Wrocław kryzysu był dyrektor sportowy, Dariusz Sztylka. Popularny „Sztyla” stracił dyrektorski stołek 6 kwietnia bieżącego roku, a dopiero w ubiegłym tygodniu klub z Oporowskiej zatrudnił jego następcę. Został nim 32-letni (urodzony 13 maja 1991 roku) Czech, David Balda.

Szybka zmiana kwalifikacji

W młodzieńczych latach nowy dyrektor sportowy Śląska był piłkarzem Banika Ostrawa, z którego trafił do młodzieżowych reprezentacji Czech. Poważna kontuzja zmusiła go do zakończenia kariery piłkarskiej. Wyjechał do Anglii i tam podjął pracę w klubie Leicester City, do którego

wcześniej jako piłkarz wyjechał na testy do Leicester City. Na Wyspach Brytyjskich zaczynał jako skaut, potem „przekwalifikował” się na agenta piłkarskiego, a potem dyrektora sportowego. Ukończył kilka kursów z dziedziny skautingu i analizy danych, może pochwalić się certyfikatami FIFA i UEFA, między innymi UEFA Financial Management).

W charakterze dyrektora sportowego David Balda pracował w Baniku Ostrawa (w latach 2014-2016), gdzie odpowiadał za politykę kadrową pierwszej drużyny oraz akademii, a następnie przeniósł się do Rakowa Częstochowa. To właśnie wtedy do dzisiejszego mistrza Polski trafił trener Marek Papszun, czy obecny kapitan zespołu, Tomasz Petraszek. W klubie spod Jasnej Góry przez ponad dwa lata zajmował się skautingiem międzynarodowym, szczególnie skupiając się na graczach z Europy Środkowo-Wschodniej. Funkcję dyrektora sportowego David Balda piastował także w słowackim FK Senica. Poza tym był członkiem międzynarodowej agencji menadżerskiej World in Motion, która obsługuje piłkarzy z najlepszych lig świata.

– Pracowałem jako skaut, agent piłkarski i dyrektor sportowy – potwierdził David Balda w rozmowie z oficjalną stroną klubową Śląska. – Na pewno mogę o sobie powiedzieć, że posiadam kompleksową wiedzą na temat negocjowania kontraktów, jestem znany na rynku i wiem, gdzie szukać piłkarzy. Zawsze staram się patrzeć na nich trochę inaczej – nie tylko analizując obecne statystyki, ale przede wszystkim oceniać ich potencjał, który można wykorzystać.

Jest chemia

Ostatnio nowy dyrektor sportowy Śląska związany był z firmą SkillCorner, zajmującą się pozyskiwaniem i analizą danych z 60 różnych lig. Pełnił tam rolę analityka i menadżera odpowiedzialnego za środkową i wschodnią Europę. Współpracował również z firmą 11teamsports, odpowiadając za kontakt z profesjonalnymi klubami.

– Bardzo ważna przy podjęciu współpracy ze Śląskiem była dla mnie postać trenera – powiedział Balda. – Jeżeli pomiędzy dyrektorem sportowym i szkoleniowcem pierwszej drużyny nie ma wspólnej chemii, to dla mnie taka współpraca nie ma sensu. Spotkałem się z Jackiem Magierą, rozmawialiśmy i muszę przyznać, że to bardzo doświadczony szkoleniowiec, jeden z najlepszych w Polsce. Jego trenerskie CV robi naprawdę duże wrażenie.


Czytaj także:


David Balda biegle posługuje się językami polskim i angielskim. Mimo młodego wieku posiada doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach w innych klubach, również zagranicznych. Bliska współpraca nowego dyrektora sportowego z trenerem Jackiem Magierą i podobne spojrzenie na budowę oraz rozwój zespołu ma pomóc w powrocie wrocławskiej drużyny do walki o zupełnie inne cele niż w poprzednich sezonach.

Na własnych obiektach

Zielono-biało-czerwoni do sezonu 2023/2024 będą przygotowywać się we Wrocławiu. Pierwsze wspólne zajęcia zaplanowano na poniedziałek, 19 czerwca. Na początku piłkarzy czekają badania i testy, a następnie treningi na boiskach przy ulicy Oporowskiej. Podopieczni Jacka Magiery rozegrają przynajmniej sześć meczów sparingowych, z których część zorganizowana zostanie na własnych obiektach.

Harmonogram spotkań kontrolnych Śląska:

  • Jaworzanka 1946 Jawor (24 czerwca, wyjazd)
  • Miedź Legnica (1 lipca, wyjazd)
  • KKS 1925 Kalisz (5 lipca, dom)
  • GKS Tychy (8 lipca, dom)
  • FK Pardubice (11 lipca, wyjazd)
  • Odra Opole (14 lub 15 lipca, dom)

Na zdjęciu: Za transfery w Śląsku Wrocław odpowiadał teraz będzie Czech, David Balda.

Fot. slaskwroclaw.pl/Dawid Antecki


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.